Karel III. promluvil jako první britský král ve francouzském senátu. Varoval před hrozbou oteplování

Král Karel III. se stal prvním britským monarchou, který pronesl projev ve francouzském senátu. Hovořil o nenahraditelném přátelství obou zemí na úrovni vlád i obyčejných lidí nebo o partnerství ve sportu a umění. Závěrem Karel III. vyzval senátory ke spolupráci na nové dohodě mezi Velkou Británií a Francií, která bude „neodkladně“ reagovat na stav klimatu a biodiverzity ve světě. Karel III. je ve Francii s chotí Camillou do pátku na třídenní návštěvě.

Britského krále uvedli krátkými proslovy předsedkyně Národního shromáždění Yaël Braunová-Pivetová a předseda Senátu Gérard Larcher. Ten příležitost projevu britského krále označil za „výjimečnou“.

Karel III. připomněl partnerství Francie a Británie ve 20. století a dodal, že „osud Spojeného království je velmi úzce provázaný s Evropou, na tom brexit nic nezměnil“.

„Jsou to lidé, kteří jsou tou skutečnou hybnou silou v našem vztahu. Naše přátelství a vřelost stojí na každém novém propojení mezi námi, na nově nalezené radosti v kultuře toho druhého, na milionech návštěvníků, kteří proudí mezi našimi zeměmi,“ pronesl Karel III. v Lucemburském paláci před 348člennou horní komorou francouzského parlamentu.

7 minut
Zpravodaj ČT Šmíd o návštěvě Karla III. ve Francii: Králův projev byl hodně politický
Zdroj: ČT24

Důraz na ochranu přírody

Král také připomněl, že Francie a Británie společně podporují Ukrajinu v obraně proti ruské invazi. „Stejně, jako se společně stavíme proti vojenské agresi, musíme chránit svět před tou největší existenciální hrozbou ze všech – globálním oteplováním, změnou klimatu a katastrofickým ničením přírody,“ řekl Karel III.

Sdílená kulturní historie

V závěru své patnáctiminutové řeči britský král zdůraznil, že „v jádru všech společných snah“ obou zemí musí být mladí lidé, a připomněl kulturní historii, kterou obě země sdílejí. „Naši umělci ze sebe stále navzájem čerpají inspiraci. Od nezapomenutelných vyobrazení londýnské mlhy Claudea Moneta po současné digitální malby proměňující se krajiny v Normandii Davida Hockneyho,“ připomněl Karel III.

V senátu hovořil jako vůbec první britský král. „Má to velkou symboliku. Byl to hodně politický projev, který měl dvě zásadní roviny. První byla spolupráce Velké Británie a Francie. Srdečná dohoda má navázat na dohodu z roku 1904, která ukončila do určité míry nepřátelství mezi Velkou Británií a Francií. Co bylo ale zajímavé, tak mluvil hodně o Ukrajině, o tom, aby se mezinárodní společenství spojilo a Ukrajině pomohlo. Považuje to za prioritu současného západního světa,“ uvedl zpravodaj ČT ve Francii Jan Šmíd.

Druhá oblast, na kterou se Karel III. zaměřil, tedy ekologie, je královi hodně blízká, připomněl Šmíd. „Ten projev byl velmi zajímavý a sklidil velký aplaus. Přímý pohled na ekologii je něco, co ze strany žádného monarchy nezaznělo na půdě senátu, a bylo to něco výjimečného,“ hodnotí zpravodaj.

Po proslovu a návštěvě květinového trhu v centru Paříže zamířil královský pár za doprovodu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a jeho choti ke katedrále Notre-Dame. Společně se před gotickým chrámem, který poničil požár v roce 2019, setkali se skupinou hasičů a restaurátorů zapojených do záchrany a obnovy objektu. Katedrála by měla být opět přístupná veřejnosti koncem příštího roku.

Camilla předtím dopoledne v doprovodu francouzské první dámy navštívila pařížskou Národní knihovnu a oznámily vypsání britsko-francouzské literární ceny. Brigitte Macronová králově choti předvedla originály děl Williama Shakespeara či Victora Huga nebo šaty šansoniérky Edith Piaf. Poté britský královský pár navštívil čtvrť Saint-Denis, kde se nachází hlavní dějiště olympijských her, které bude Paříž hostit v příštím roce.

V pátek se během závěrečného třetího dne návštěvy Karel III. s chotí přesune do Bordeaux, kde žije početná britská menšina.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Malacek nedaleko českých hranic se potvrdila kulhavka a slintavka

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli kolem poledne na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku, ta se ale dál budou týkat pouze kamionů. Přítomnost nákazy na místě v podvečer následně potvrdil slovenský protějšek Výborného Richard Takáč.
14:09Aktualizovánopřed 19 mminutami

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
16:38Aktualizovánopřed 34 mminutami

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
13:52Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Souostroví Tonga v Tichomoří zasáhlo silné zemětřesení, hrozí i tsunami

Souostroví Tonga v Tichém oceánu zasáhlo silné zemětřesení, jehož intenzitu americká geologická služba USGS předběžně stanovila na 7,1 stupně magnituda. Podle ní hrozí v přilehlých oblastech vlna tsunami.
před 4 hhodinami

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 8 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 12 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami
Načítání...