Británie chce žadatele o azyl umístit i na plovoucí ubytovnu

Velká Británie zaplatí denně šest milionů liber (160 milionů korun) za hotely, v kterých ubytovává žadatele o azyl. Ke konci loňského roku v zemi podle údajů ministerstva vnitra čekalo na vyřízení žádosti o azyl přes 166 tisíc lidí. Vláda plánuje, že část z nich přesune do plovoucích ubytoven. V britských přístavech však nakonec zakotvila pouze jedna, i když Londýn jich plánoval větší počet.

Hostel na vodě původně sloužil bezdomovcům, migrantům, nebo dělníkům v Hamburku a pak i v Rotterdamu. „Ke břehům Británie dorazila první taková loď. Můžeme si to představit jako určitou loď s unimo buňkami,“ popsal zahraniční zpravodaj ČT Lukáš Dolanský. Podle něj jsou na plavidlu pokoje po čtyřech až pěti lidech a nachází se tam i kuchyně nebo tělocvična. Žadatelé o azyl by měli mít možnost ji opustit a zase se vrátit.

Původně ovšem mělo připlout lodí víc, než jich nakonec dorazilo. „Britská vláda dojednávala kotvení na poslední chvíli,“ doplnil zpravodaj. Plovoucí ubytovny odmítl například Edinburgh nebo Birmingham.

Jediná loď proto nakonec doplula do přístavu Portland v hrabství Dorset. „Jsem tu pro své děti. Jsem tu pro Portland, pro náš ostrov. Opravdu nesouhlasím s tím, že je ta loď tady. Pět set  mužů. Nechápu, proč tady má být pět set mužů,“ postěžovala si obyvatelka Portlandu Sammy.

Podle Dolanského problém nově přicházejících migrantů řeší Londýn různými způsoby, ale například detenční centra nemají dostatečnou kapacitu, aby je všechny mohla ubytovat. Přistupuje k alternativním způsobům ubytování, jako je pronájem v hotelech.

Vzhledem k ceně se však jedná o kontroverzní opatření. Denně to stát přijde na 6 milionů liber (160 milionů korun). Praxi kritizuje i britská veřejnost. „Šest milionů liber denně na ubytování v hotelech. To jsou tři miliardy liber ročně. Takové náklady na azyl jsou neudržitelné,“ konstatovala ministryně vnitra Suella Bravermanová.

6 minut
Zpravodaj Dolanský přiblížil problém Velké Británie s bydlením migrantů
Zdroj: ČT24

„Británie zažívá největší nárůst žadatelů o azyl v posledních letech. V minulých měsících dorazilo ke břehům Spojeného království na devadesát tisíc migrantů. Je to trochu paradoxní, protože stoupenci brexitu argumentovali, že po vystoupení z Evropské unie bude mít Británie kontrolu nad svými hranicemi, ale ukázal se opak,“ řekl Dolanský.

Podle britského ministra pro migraci Roberta Jenricka se tak Londýn nemůže spoléhat jen na hotely. „Musíme využívat i další ubytování, jako lodě nebo nepoužívané vojenské základny,“ podotkl Jenrick.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Malacek je podezření na kulhavku a slintavku, mohou se zpřísnit opatření na D2

U Malacek na západě Slovenska, méně než 50 kilometrů od českých hranic, existuje podezření na další ohnisko slintavky a kulhavky, informoval v neděli na síti X ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL). Oznámil zpřísnění opatření na hraničním přechodu Břeclav-Brodské na dálnici D2 u Lanžhota na Břeclavsku. Zástupce mluvčího Státní veterinární správy (SVS) Petr Majer sdělil, že opatření se nemění, kontroly by ale měly být důslednější.
14:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Z kontinentální Evropy odstartovala orbitální raketa. Po několika sekundách spadla

Z kosmodromu Andöya Spaceport na severu Norska v neděli po několika odkladech odstartovala ke zkušebnímu letu raketa Spectrum německé startupové firmy Isar Aerospace, která odvysílala živé záběry ze startu na portálu YouTube. Let ale trval jen několik sekund, raketa se brzy zřítila zpět na zemský povrch, uvedla agentura AFP. I tak šlo o první start orbitální rakety z kontinentální Evropy mimo Rusko.
před 1 hhodinou

Při ruském dronovém útoku v Charkově zemřeli dva lidé

Rusové zaútočili pozdě večer desítkami dronů na několik ukrajinských měst. Největší škody hlásí Charkov, kde podle tamních úřadů utrpěla zásah vojenská nemocnice, obchodní centrum nebo několik bytových domů. Poslední zprávy hovoří o dvou mrtvých a 35 zraněných. Jsou mezi nimi i vojáci, kteří se léčili právě v zasaženém zdravotnickém zařízení. Další lidé byli zraněni při útoku v Kupjansku. Ukrajinská protivzdušná obrana uvedla, že v noci na neděli sestřelila 65 ze 111 ruských dronů a dalších 35 zřejmě zničily systémy elektronického boje.
09:24Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Myanmar zasáhl následný otřes

Oblast druhého největšího myanmarského města Mandalaj v neděli zasáhl následný otřes o síle 5,1 stupně, další z několika po silném pátečním zemětřesení o intenzitě 7,7 stupně, které zasáhlo kromě Myanmaru také Thajsko. Informovala o tom americká geologická služba USGS. Lidé v ulicích Mandalaje začali křičet strachy, když následný otřes udeřil, uvedla agentura AP. Epicentrum otřesů bylo asi 20 kilometrů severozápadně od města.
před 3 hhodinami

Na Ukrajině působí i francouzské drony. Jejich výrobce chce znásobit produkci

Evropští lídři se na pařížském summitu ochotných shodli na nutnosti zvýšit dodávky zbraní na Ukrajinu. A to včetně dronů, které se v boji s ruskými jednotkami ukázaly jako velmi účinné. Jejich hlavní francouzský výrobce, který své stroje posílá Kyjevu, chce v příštích týdnech znásobit produkci.
před 7 hhodinami

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 16 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 17 hhodinami
Načítání...