Na „škodlivé dopady“ brexitu upozorňuje londýnský starosta Sadiq Khan. Odchod Spojeného království z Evropské unie prý dopadá negativně jak na britskou ekonomiku, tak i na situaci v hlavním městě. Z EU odešlo ostrovní království před čtyřmi lety, podle nejnovějších studií dosáhly ztráty zhruba 140 miliard liber, v přepočtu zhruba čtyř bilionů korun.
Londýn podle starosty sčítá brexitové ztráty. Ekonomické dopady odchodu z EU ukazuje nová studie
Londýn funguje po staletí jako středisko světového obchodu, nyní však podle starosty Khana sčítá brexitové ztráty. Přišlo prý o obrovské prostředky a desítky tisíc pracovních míst. Starosta citoval poslední průzkum Cambridge Econometrics, podle analytiků společnosti přišla britská ekonomika kvůli odluce s EU už o 140 miliard liber. Pro srovnání to představuje dva celoroční rozpočty Česka.
K tomu se přidává i ztráta pracovních míst, především v hlavním městě Londýně. Na 92 tisíc jich zaniklo ve finančním sektoru, 81 tisíc v sektoru stavebním. V celkovém počtu je to až 300 tisíc pracovních pozic. Khan tvrdí, že se ekonomické škody budou podle nového průzkumu jen zhoršovat.
Jenže místo toho, aby se pravidla rozvolňovala, jak starosta požaduje, Británie naopak předpisy dále zpřísňuje. Pro získání pracovního povolení na ostrovech je dnes nutné mít domluvený plat v přepočtu alespoň 44 tisíc korun měsíčně. Jenže nově to musí být alespoň 70 tisíc korun, navíc v následujících letech by se částka měla vyšplhat ke 83 tisícům korun měsíčně.
I přesto ale britská metropole stále nabízí řadu příležitostí. V ně doufají i čeští architekti ze studia Chybik+Kristof, kteří se rozhodli do Londýna expandovat. „Myslím si, že evropská studia jsou v Londýně vítána, protože – jak víme – Londýn nebyl pro brexit, ale spíše proti,“ tvrdí architekt Ondřej Chybík.