Jindrák chce na Hradě klást důraz na vztahy se sousedy a s EU

Nový ředitel zahraničního odboru Pražského hradu Rudolf Jindrák chce klást důraz zejména na rozvoj vztahů se sousedy a s Evropskou unií. Právě v této oblasti očekává letos intenzivní vývoj, protože se EU musí vypořádat s otázkami migrace i své budoucnosti po odchodu Británie. Do vývoje zasáhnou také podzimní parlamentní volby v Německu a Jindrák věří, že i jeho kontakty jako někdejšího dlouholetého velvyslance v Berlíně mu mohou při řešení situace pomoci.

Jindrák se v diplomacii věnoval zejména středoevropskému regionu a i z toho důvodu se chce na Hradě soustředit na tuto oblast. Už před svým nástupem do čela zahraničního odboru se na tom dohodl s prezidentem Milošem Zemanem. „Shodli jsme se, že bych se měl věnovat spolupráci se sousedy, evropské spolupráci,“ řekl. Podílel se i na přípravě návštěvy rakouského prezidenta Alexandera Van der Bellena v Praze, kterou tento týden Hrad oznámil a která by se měla uskutečnit během jara.

Vývoj v Evropské unii bude podle Jindráka v nadcházejících měsících z diplomatického pohledu náročný. „Čekají nás těžká témata v otázce Evropské unie – brexit, obranná politika, migrace,“ řekl. Pokud by navíc v podzimních německých volbách zvítězil kandidát sociálních demokratů Martin Schulz, lze podle Jindráka čekat, že bude tlačit na rychlejší řešení všech evropských témat.

Vzhledem k tomu, že měsíc po německých volbách se uskuteční i ty české, bude podle Jindráka pro Česko složitější na vývoj reagovat. I kvůli tomu by mohl větší úlohu hrát zahraniční odbor Hradu, který by mohl jednání s Německem a dalšími evropskými partnery koordinovat.

Jindrák chce využít své kontakty v Německu

Jindrák by v takovém případě mohl využít své kontakty, které v Německu získal. Připomněl, že mezi ně patří i nový prezident Frank-Walter Steinmeier. „Troufám si říct, že jsme přátelé s prezidentem Steinmeierem už od doby, kdy byl poprvé ministrem zahraničí,“ řekl.

Osobních kontaktů chce ale Jindrák využívat i ve vztahu k dalším zemím, v nichž v minulosti působil. V letech 1998 až 2001 byl velvyslancem v Maďarsku. Od roku 2004 zastával místo českého ambasadora ve Vídni a následně v Berlíně. Velvyslanectví v Německu vedl osm let a stal se tak nejdéle sloužícím českým ambasadorem v Německu.

Jindrák ve funkci ředitele hradního zahraničního odboru nahradil Hynka Kmoníčka, který se stal velvyslancem ve Spojených státech. Kmoníček bude i v novém úřadě radit Zemanovi v zahraničněpolitických otázkách, podle Jindráka by to mělo být zejména v otázkách Blízkého východu a Spojených států. „Samozřejmě to budeme spolu koordinovat,“ řekl o své spolupráci s Kmoníčkem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
před 2 hhodinami

Zájem o dálniční známky vzrostl

Řidiči mají vyšší zájem o dálniční známky. Do konce dubna si je pořídilo zhruba o sto tisíc šoférů více než za stejné období loni. To přitom kupovali kupony ve velkém kvůli blížícímu se výraznému zdražení. Znovu si přitom připlatili řidiči i letos. Populární jsou i jednodenní známky. Za chybějící elektronické viněty celníci za první čtyři měsíce při kontrolách uložili na místě pokuty bezmála za čtrnáct milionů.
před 2 hhodinami

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
před 2 hhodinami

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok. Premiér Petr Fiala (ODS) si myslí, že Rusko hledá způsoby, jak se vyhnout úplnému příměří, na které je Ukrajina podle něj připravena.
13:34Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Lhostejnost otevírá dveře násilí, zdůraznil při pietě v Letech šéf Senátu

Na pietním shromáždění u romského památníku v Letech u Písku se v neděli sešly desítky lidí, aby uctily památku obětí romského holocaustu na místě takzvaného cikánského tábora. Za druhé světové války tam zemřelo 335 lidí. Je to právě lhostejnost, která otevírá dveře k násilí, genocidě a holocaustu, řekl ve svém projevu při pietní akci předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS).
před 4 hhodinami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
14:54Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 13 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 14 hhodinami
Načítání...