Trump telefonoval se Zemanem a pozval jej do Bílého domu

Prezident republiky Miloš Zeman telefonicky hovořil s nově zvoleným prezidentem Spojených států amerických Donaldem Trumpem. Ten ocenil, že jej Zeman před volbami podpořil, a pozval jej na návštěvu Bílého domu. Zeman Trumpa taktéž pozval na návštěvu České republiky a budoucí hlava USA pozvání přijala. Informoval o tom hradní mluvčí Jiří Ovčáček v tiskové zprávě.

Video Události
video

Řezníček: Pilířem vzájemných vztahů by mohl být boj s terorismem

Nastupující prezident Spojených států Donald Trump v rozhovoru ocenil skutečnost, že Zeman „byl jediným evropským prezidentem“, který ho veřejně podpořil ještě před listopadovými volbami v USA, a českou hlavu státu pozval na návštěvu Bílého domu.

„Oba představitelé se shodli na tom, že ideální příležitostí bude konec dubna příštího roku, kdy má prezident republiky v USA obdržet ocenění významných židovských organizací, které již v loňském roce ocenily Donalda Trumpa,“ stojí v hradní tiskové zprávě.

Nový americký prezident ve svém prvním děkovném projevu
Zdroj: Reuters
Autor: Mike Segar
Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek (ČSSD)

ministr zahraničí

„Jsem rád, že byl český prezident pozván do Bílého domu. Pro Českou republiku je to dobrá zpráva, protože Spojené státy jsou klíčový partner a spojenec. Nastoupí nová administrativa a samozřejmě bychom byli rádi, kdybychom s ní měli podobně dobré vztahy jako s tou, která odchází.“

Lubomír Zaorálek (ČSSD)

ministr zahraničí

Trump na Hrad

Zeman ještě před volbou nového amerického prezidenta, který do úřadu nastoupí v lednu, řekl, že pokud by byl americkým občanem, volil by Trumpa. Po jeho vítězství na speciální tiskové konferenci vyjádřil velkou radost a srdečně mu blahopřál. Trumpovi následně zaslal gratulační telegram, ve kterém ho pozval na návštěvu ČR.

Totéž učinil i během telefonického rozhovoru. Donald Trump pozvání na návštěvu České republiky přijal, oznámil hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Oba státníci spolu dále diskutovali o „společných stanoviscích v oblasti boje proti islámskému terorismu“. „Hovořili spolu též o dalších oblastech politické a ekonomické spolupráce, které obě naše země spojují,“ píše se dále v tiskové zprávě.

Martin Řezníček

Martin Řezníček

zpravodaj ČT v USA

„Vzhledem k tomu, jak často Trump i Zeman mluví o boji s terorismem, je dost možné, že právě tohle bude jedno z velkých témat. Možná to bude daleko důležitější pilíř ve vzájemných vztazích než dosud - se všemi důsledky, které to pro Českou republiku potenciálně může mít.“

Martin Řezníček

zpravodaj ČT v USA

Politici také společně řešili obsazení velvyslaneckého postu v České republice. O ten projevila zájem Trumpova bývalá manželka Ivana, která pochází ze Zlína. Zeman s ní v listopadu telefonicky hovořil a poděkoval jí za odvahu. Lepší velvyslankyni podle něj USA do Prahy vyslat nemohou.

Zeman byl ve Spojených státech v prezidentské funkci třikrát, dvakrát navštívil Valné shromáždění OSN. V Bílém domě byl z českých prezidentů v rámci oficiální návštěvy přijat Václav Havel.