Radnice Prahy 6 začala odstraňovat konstrukci od Koněvova pomníku

Radnice Prahy 6 začala v pondělí večer odstraňovat plot kolem pomníku ruského maršála Ivana Koněva. Lešení, na kterém byla plachta přidělaná, nechá odvézt v úterý. Odpoledne proruský aktivista Jiří Černohorský opět odstranil plachtu z pomníku. Učinil tak po protestním setkání odpůrců zakrytí sochy. Policie ho odvezla z místa, odjezdu policejního vozu se snažili bránit demonstranti.

Zakrytá socha Koněva
Zdroj: ČTK Autor: Libor Sojka

„Chtěli jsme sochu sice před barvami chránit plachtou, to se však ukázalo téměř až jako kontraproduktivní, a protože se nachází zcela volně ve veřejném prostoru, byla po vyčištění opatřena alespoň ochranným nátěrem,“ doplnil mluvčí mětské části Ondřej Šrámek. O dalším osudu pomníku bude jednat 12. září zastupitelstvo Prahy 6.

Odpolední demonstrace přilákala dvě stovky lidí

Protestní akci svolala neparlamentní strana Česká suverenita. Na náměstí Interbrigády se sešlo přes dvě stě lidí. U sochy pokládali květiny. Kromě lidí, kteří se zakrytím sochy nesouhlasí, přišli i zastánci tohoto kroku radnice.

Video Události
video

Události: Proti zakrytí sochy maršála Koněva protestovaly asi dvě stovky lidí

K účastníkům demonstrace promluvil například hradní mluvčí Jiří Ovčáček, který řekl, že se akce účastní s posvěcením prezidenta. „Celý civilizovaný svět si 27. ledna připomíná Mezinárodní den obětí holocaustu na památku osvobození vyhlazovacího tábora Osvětim maršálem Koněvem,“ prohlásil. „A dnes tak, jako kolem koncentračního tábora, stojí kolem této sochy plot z rozhodnutí starosty Prahy 6, který šíří do této společnosti svár a nenávist.“

Také poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD) ostře kritizoval starostu Prahy 6 Ondřeje Koláře (TOP 09), vystoupili i poslanci Stanislav Grospič (KSČM) a Lubomír Volný, který vystoupil z SPD působí jako nezařazený.

Na počátku rudá barva

Koněvovu sochu neznámý vandal v noci na 22. srpna polil červenou barvou a podstavec pomaloval několika nápisy. Starosta Kolář poté řekl, že pomalování sochy je sice vandalstvím, ale pro lidi, kterým socha vadí, má pochopení. Proto chce s ruskou stranou znovu jednat o jejím přesunutí.

Ruskému velvyslanectví zaslal minulý týden v tomto smyslu dopis. Šestá městská část nechává nyní pomník čistit, aby na něj mohl být nanesen nátěr, který ho před barvami ochrání.

Ruská strana pomalování označila za barbarský čin a urážku památky vojáků Rudé armády padlých při osvobozování Československa. Tamní ministerstvo zahraničí si kvůli tomu předvolalo chargé d'affaires českého velvyslanectví v Moskvě.

Praha 6 loni k 50. výročí invaze vojsk Varšavské smlouvy do Československa odhalila u sochy tabulku s doprovodným textem. Popisuje roli Koněva v roce 1945, kdy osvobozoval Československo od nacistů, v roce 1956, kdy řídil potlačení maďarského povstání, v roce 1961, kdy se jako velitel skupiny sovětských vojsk podílel na řešení berlínské krize výstavbou berlínské zdi i v roce 1968, kdy údajně zaštítil zpravodajský průzkum před vpádem sovětských vojsk do Československa.