Všechny americké konvoje už odjely z Česka

Všechny konvoje amerických vojáků, kteří jedou na cvičení do Rumunska a Maďarska, již opustily Českou republiku. Poslední z nich přejel hranici se Slovenskem kolem 5.30. Části konvoje ve čtvrtek způsobily velké komplikace na dálnici D1, cesta z Prahy do Brna se řidičům mohla protáhnout až o několik hodin.

Video Události
video

Události ČT: Americký konvoj už opustil Česko

„První ze tří konvojů, které zůstávaly v Kraji Vysočina, opustil Česko a vstoupil na Slovensko ve 3:00 a další dva vždy s hodinovým zpožděním po něm. Noční transport proběhl bez problémů, jediné kratší zdržení bylo u Větrného Jeníkova, kde se jeden z obrněných transportérů porouchal a než proběhla oprava a než ho naložili, zabralo to zhruba 15 minut,“ přiblížil průběh odjezdu reportér ČT Radovan Daněk.

Čtvrteční potíže na nejfrekventovanější české dálnici řešil s náčelníkem Generálního štábu a s ministry dopravy a obrany i premiér Andrej Babiš (ANO). Situaci označil na serveru Blesk.cz za kritickou.

Pět konvojů nakonec muselo být přes den z dálnice staženo. Znovu se rozjely až večer, když se doprava na silnicích uklidnila. Jedna ze skupin čekala ve Staré Boleslavi, dvě v Bernarticích na Benešovsku a dvě v Podivíně na Břeclavsku. Zbylých devět skupin opustilo české území už ve čtvrtek odpoledne.

První američtí vojáci s technikou překročili české hranice v úterý večer v Rozvadově, odkud postupně zamířili do Staré Boleslavi. Po odpočinku v tamních kasárnách vyjeli v noci na čtvrtek přes Prahu a Brno na hraniční přechod v Břeclavi. Poslední část konvoje měla podle původního plánu opustit Českou republiku ve čtvrtek odpoledne.

Konvoj čítal víc než 350 kusů techniky a přes 800 lidí. Vojáci cestují v menších skupinách přibližně s hodinovým rozestupem. Předvoj tvořený asi 40 kusy vojenské techniky a více než 70 lidmi projel Českou republikou už o víkendu. Větší konvoje americké armády projíždějí v posledních letech Českou republikou každoročně.