Zběh od wagnerovců žádá v Norsku o azyl. Před soudem čelí obvinění, že se vzpíral zatčení

Bývalý příslušník ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny Andrej Medvěděv, který žádá o azyl v Norsku, se před soudem přiznal k účasti na rvačce před barem v Oslu a k nošení vzduchovky na veřejnosti. Medvěděv čelí obvinění, že se v únoru vzpíral zatčení. Před soudem ale násilí vůči policistovi popřel. Podle agentury Reuters by mu i v případě odsouzení mohlo být uděleno dočasné povolení k pobytu.

Šestadvacetiletý Rus v lednu vstoupil ilegálně do Norska překročením společné hranice mezi Norskem a Ruskem, která je dlouhá 198 kilometrů. Od té doby vypovídal o svém působení v bojích s ruskými jednotkami na Ukrajině. Uvedl mimo jiné, že byl na Ukrajině svědkem masových vražd a že je ochoten svědčit proti vedení Wagnerovy skupiny.

Medvěděv se přiznal k tomu, že se 22. února popral před barem v Oslu a bránil policistovi ve výkonu služby. Rovněž se přiznal k tomu, že 14. března při jiné příležitosti měl u sebe na veřejnosti vzduchovku. K násilí proti policistovi, což je nejzávažnější obvinění, kterému čelí a za které je maximální trest tři roky vězení, se nepřiznal.

„Chápe, že se ten večer neovládl, požil příliš mnoho alkoholu a vypukla rvačka s lidmi před barem,“ řekl jeho právník Brynjulf Risnes o událostech z 22. února. „Nesouhlasí s tím, že by použil násilí vůči policistovi. To bylo nedorozumění. Policisty se nikdy nedotkl.“

Policista popsal obviněného jako rozrušeného, „viditelně opilého“ a „bojovně naladěného“. Medvěděv uvedl, že se za to, co se stalo, „velmi stydí“ a že podrobnosti rvačky si nepamatuje. Projevy odporu a násilí, z nichž je obviněn, byly podle něj reflexy způsobené bolestí ze spoutání. „Neměl jsem v úmyslu nikomu ublížit,“ vypověděl. „Byla to jen přirozená fyzická reakce na bolest, kterou jsem prožíval,“ dodal. Řekl také, že si v obchodě v Oslu koupil vzduchovku na sebeobranu, protože se obává o svůj život.

Prokurátor Vegard Gjertsen požaduje pro Medvěděva trest odnětí svobody v délce 18 dní, včetně pěti dní, které již strávil ve vazbě, za násilí proti policii a podmíněný trest za zbývající trestné činy, k nimž se přiznal. Očekává se, že soud oznámí svůj verdikt nejpozději do 2. května, datum však neupřesnil.

Odsouzení nemusí znamenat vyhoštění

Pokud bude Medvěděv odsouzen, nemusí být nutně vyhoštěn z Norska. V případě, že by byl žadatel o azyl odsouzen za násilný trestný čin, imigrační úřady Reuters sdělily, že by mu i tak mohlo být uděleno dočasné povolení k pobytu. Mluvčí norského ředitelství pro přistěhovalectví se k Medvěděvovu případu odmítl vyjádřit.

Medvěděva bude nadále vyslýchat zvláštní policejní agentura Kripos, která se zabývá organizovanými, válečnými a dalšími závažnými zločiny. V současné době se Kripos podílí na snahách Mezinárodního trestního soudu vyšetřit válečné zločiny na Ukrajině, které Rusko popírá. „Chceme ho nadále vyslýchat“ jako svědka, uvedl Kripos v prohlášení pro Reuters.

Medvěděv v únoru agentuře Reuters řekl, že bojoval na Ukrajině, mimo jiné v oblasti kolem Bachmutu, který je centrem několikaměsíčních prudkých bojů mezi ruskými a ukrajinskými silami, jež město téměř zničily. Reuters nemohl jeho tvrzení nezávisle ověřit.

Od svého příjezdu do skandinávské země dává Medvěděv úřadům zabrat. V lednu byl krátce zatčen za „porušení bezpečnostních předpisů v jeho okolí“, uvedl jeho právník. Začátkem března byl také krátce zadržen kvůli chybějícímu povolení k pobytu v sousedním Švédsku, kam si podle svého právníka jel koupit cigarety, které jsou levnější než v Norsku.

Nad Medvěděvem a pravdivostí jeho výpovědí, zejména nad jeho minulostí a okolnostmi útěku z Ruska, zůstává mnoho otazníků. Mnozí odborníci se domnívají, že bývalý žoldák nemohl překročit přísně střeženou hranici bez pomoci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael u Řecka zastavil humanitární flotilu do Gazy, zadržel asi 175 lidí

Izraelské ozbrojené síly zastavily flotilu s humanitární pomocí plující do Pásma Gazy a na palubě více než dvaceti lodí zadržely asi 175 lidí, které nyní odvážejí do Izraele. S odvoláním na vyjádření izraelského ministerstva zahraničí to píše agentura AFP. Organizátoři flotily Global Sumud Flotilla již dříve podle agentury Reuters uvedli, že izraelské námořnictvo proti lodím zasáhlo v noci na čtvrtek v mezinárodních vodách v blízkosti Řecka. Mezi zadrženými je podle agentury ANSA 24 Italů, podle AFP 11 Francouzů a podle agentury Anadolu 20 Turků.
08:46Aktualizovánopřed 22 mminutami

Ekonomika vzrostla v prvním čtvrtletí meziročně o 2,1 procenta, odhaduje ČSÚ

Tuzemská ekonomika v letošním prvním čtvrtletí vzrostla meziročně o 2,1 procenta. Mezičtvrtletně byl hrubý domácí produkt (HDP) vyšší o 0,2 procenta. Vyplývá to z předběžného odhadu, který zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici růst HDP očekávali.
12:03Aktualizovánopřed 31 mminutami

Ukrajinské drony zasáhly rafinerii firmy Lukoil u ruského města Perm

Ukrajinské drony ve čtvrtek zasáhly rafinerii firmy Lukoil nedaleko ruského města Perm. Průmyslový areál se stal terčem ukrajinských dronů už druhým dnem po sobě, informovala ukrajinská bezpečnostní služba SBU. Útoky potvrdil i gubernátor Permského kraje Dmitrij Machonin, podle něj si však nevyžádaly oběti ani podstatnější škody, napsala agentura AP.
před 48 mminutami

Izrael vyzval k evakuaci dalších osmi vesnic v Libanonu

Izraelská armáda ve čtvrtek vyzvala k evakuaci dalších osmi libanonských vesnic v jižním regionu Súr, které nejsou součástí Izraelem vytvořené nárazníkové zóny, píše agentura Reuters. Po necelé půl hodině od vydání výzvy Izrael provedl útoky na alespoň čtyři vesnice. Izrael mezitím už od rána útočí na jihu Libanonu. Podle libanonského ministerstva zdravotnictví Izrael zabil nejméně devět lidí, včetně dvou dětí a pěti žen, píše AFP. Děje se tak navzdory křehkému příměří, které bylo minulý čtvrtek prodlouženo o tři týdny.
před 54 mminutami

„Zběhnutí“ Emirátů je ranou pro Saúdy. Může rozkolísat ceny ropy

Odchod Spojených arabských emirátů (SAE) z organizací OPEC a OPEC+ je ranou pro prestiž Saúdské Arábie jako dominantního člena kartelu. Očekávané navýšení těžby ze strany SAE nejspíš povede ke zlevňování „černého zlata“ a podle řady analytiků může ceny rozkolísat. Otazníky visí i nad možnou další fragmentací organizace. Kvóty se totiž nelíbí i zemím jako Kazachstán, Nigérie či Venezuela.
před 1 hhodinou

Ropné znečištění z ruské Usť-Lugy se vyplavilo na estonské pláže

Znečištění topným olejem nalezené na severním pobřeží Estonska pochází z ruské Usť-Lugy, kde Ukrajina minulý měsíc zaútočila na zařízení na zpracování ropy, uvedl estonský úřad pro životní prostředí.
před 1 hhodinou

Izrael nevyloží loď s obilím, které podle Ukrajiny Rusko ukradlo na jejím území

Loď vezoucí obilí, které podle Kyjeva ukradlo Rusko na okupovaném území, Izrael nevyloží. Informovaly o tom ve čtvrtek izraelské sdělovací prostředky a potvrdil též ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha, který to označil za „vítaný vývoj“, napsala agentura Reuters.
před 2 hhodinami

Rebelující republikáni zavařili Trumpovi s šéfem Fedu či kolem Epsteinovy kauzy

Republikánský senátor Thom Thillis tři měsíce blokoval schválení kandidáta na šéfa americké centrální banky Fed Kevina Warshe, kterého si vybral americký prezident Donald Trump. Tillis ovšem není jediný z republikánů, kteří zkřížili plány šéfa Bílého domu ze stejné strany. Člen Sněmovny reprezentantů Thomas Massie dlouhodobě usiluje o zveřejnění všech dokumentů z kauzy Jeffreyho Epsteina, které se administrativa zdráhá publikovat. Několik republikánů se od hlavního proudu odchýlilo spolu s Massiem.
před 3 hhodinami
Načítání...