Starmer ujistil Zelenského o podpoře Ukrajiny, Londýn přislíbil Kyjevu půjčku

O ukončení války vedené Ruskem proti Ukrajině spravedlivým mírem hovořili v sobotu večer ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj s britským premiérem Keirem Starmerem v jeho sídle v Downing Street. Schůzka se konala den po roztržce Zelenského s americkým prezidentem Donaldem Trumpem v Bílém domě. U příležitosti setkání podepsaly Londýn a Kyjev smlouvu o půjčce, jež má podpořit obranyschopnost Ruskem napadené země.

„Stojíme při Ukrajině. Tak dlouho, jak bude třeba,“ prohlásil Starmer před sobotním jednáním se Zelenským. „Jsme rádi, že máme takové partnery a přátele,“ citovala Zelenského stanice BBC.

„Doufám, že jste slyšel jásot těch davů před Downing Street,“ řekl premiér Zelenskému. „To je lid Spojeného království, který přišel vyjádřit svou podporu vám a Ukrajině a také naše naprosté odhodlání, neochvějné odhodlání stát při vás při dosažení trvalého míru,“ citoval Starmera deník The Guardian.

„Hovořili jsme o výzvách, jimž čelí Ukrajina a celá Evropa, o koordinaci s partnery, konkrétních krocích směřujících k posílení Ukrajiny a ukončení války spravedlivým mírem doprovázeným pevnými bezpečnostními zárukami,“ vyjmenoval Zelenskyj po schůzce na síti X s tím, že setkání se Starmerem bylo vřelé a důležité. Britské vládě a lidu pak poděkoval za velkou podporu trvající od počátku rusko-ukrajinské války.

„Jsem odhodlán najít cestu, která ukončí nezákonnou válku vedenou Ruskem a zajistí spravedlivý a trvalý mír, jenž Ukrajině zaručí budoucí suverenitu a bezpečí,“ napsal po schůzce na síť X Starmer, který také ujistil o „neochvějné podpoře Ukrajiny“. Prohlášení zakončil zvoláním „Sláva Ukrajině“.

U příležitosti schůzky obou státníků Británie a Ukrajina podepsaly smlouvu o půjčce ve výši 2,26 miliard liber (téměř 70 miliard korun), která má podpořit obranyschopnost Ukrajiny. Půjčka má být splacena z výnosů ze zmrazených ruských aktiv. Na síti X to uvedl ukrajinský ministr financí Serhij Marčenko. Smlouvu při virtuálním ceremoniálu stvrdili Marčenko a jeho britská kolegyně Rachel Reevesová. Podle Zelenského bude půjčka financovat „výrobu zbraní na Ukrajině“.

Diplomaticky se v sobotu angažoval také francouzský prezident Emmanuel Macron, který telefonicky hovořil se Starmerem, Zelenským, Trumpem, šéfem Severoatlantické aliance Markem Ruttem a předsedou Evropské rady Antóniem Costou. S odvoláním na Elysejský palác to uvedla agentura Reuters. Rozhovory byly součástí přípravy na nedělní summit evropských lídrů v Londýně.

Zelenskyj se v neděli na žádost britské vlády setká s králem Karlem III. Starmer bude v neděli hostit zmíněný summit evropských lídrů, na němž se bude jednat o ukončení války na Ukrajině a evropské obraně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev požádá spojence o miliardy dolarů, aby upevnil převahu ve válce, píše Politico

Ukrajina příští týden požádá své spojence o dvacet miliard dolarů (417,9 miliardy korun), aby si mohla upevnit dočasnou převahu na bojišti ve válce s Ruskem, řekl serveru Politico nejmenovaný ukrajinský bezpečnostní činitel.
před 19 mminutami

Jihokorejský soud uložil exprezidentu Junovi třicetiletý trest v dronové kauze

Jihokorejský soud uložil bývalému prezidentovi Jun Sok-jolovi třicetiletý trest za to, že vydal příkaz k dronové operaci nad severokorejskou metropolí Pchjongjangem s cílem zvýšit napětí s KLDR a vytvořit tak záminku k vyhlášení stanného práva v prosinci 2024. Za podíl na operaci dostal třicet let i exministr obrany Kim Jong-hjon. Junovi právníci se proti rozsudku odvolali.
05:18Aktualizovánopřed 19 mminutami

Ukrajinské i ruské úřady hlásí mrtvé a zraněné po nočních útocích

Ruské útoky v ukrajinské Sumské oblasti v noci na pátek zabily člověka a dalšího zranily, uvedla místní vojenská správa. Další zásahy Ukrajinci hlásili z Mykolajivu a Kyjevské oblasti. Gubernátoři tří ruských oblastí hlásí ukrajinské útoky, v Brjanské oblasti mluví o dvou mrtvých. Ukrajinská armáda ohlásila zásah dvou ruských rafinérií a chemičky.
07:52Aktualizovánopřed 42 mminutami

Poražená proruská arménská strana žádá zrušení výsledků voleb

Proruská arménská opoziční strana Silná Arménie požádala ústřední volební komisi, aby zrušila výsledky nedělních parlamentních voleb, píše Reuters. Volby vyhrála strana Občanská smlouva současného premiéra Nikola Pašinjana.
před 1 hhodinou

SpaceX vstupuje na burzu

Na trhu Nasdaq se v pátek začíná obchodovat s akciemi americké společnosti SpaceX (plným názvem Space Exploration Technologies). Firma, kterou založil a vede miliardář Elon Musk a která se zaměřuje na raketovou techniku, satelitní síť Starlink a na rozvoj umělé inteligence (AI), si dala za cíl získat z primární veřejné nabídky akcií (IPO) 75 miliard dolarů (1,57 bilionu korun). Jde tak o největší IPO všech dob.
před 1 hhodinou

USA chtějí stáhnout třetinu svých stíhaček v Evropě, píše NYT

Spojené státy chtějí výrazně omezit své síly v Evropě, mimo jiné snížit o třetinu počet stíhaček F-16 a F-15E či stáhnout tankovací letouny. Napsal o tom s odvoláním na nejmenované evropské představitele list The New York Times (NYT), který deklaroval, že rovněž viděl část dokumentu, ve kterém Washington o svých plánech informoval evropské spojence. Změny se dotknou i nasazení námořních sil, včetně misí letadlové lodě či ponorky schopné odpalovat rakety. O některých z plánovaných kroků informoval už dříve list Die Welt.
08:01Aktualizovánopřed 2 hhodinami

El Niňo je tady. Meteorologové předpovídají, co přinese

Američtí meteorologové oficiálně potvrdili výskyt meteorologického jevu El Niňo, který přispívá k nárůstu teplot po celém světě a je spojen se suchem i povodněmi. Americký Národní úřad pro oceán a atmosféru (NOAA) uvedl, že podmínky pro El Niňo se vyvinuly v posledním měsíci, o čemž svědčí nadprůměrné teploty mořské hladiny ve středním a východním Pacifiku v oblasti rovníku.
před 3 hhodinami

Izraelské údery na Týr vyhnaly z města i libanonské křesťany

Zvířený prach na horizontu znamená postupující izraelské jednotky. Z deset kilometrů širokého pásu jižního Libanonu, který od března okupují, se Izraelci dostávají hlouběji do území ovládaného teroristickou skupinou Hizballáh. Radikální hnutí chtějí zničit, nebo aspoň omezit jeho schopnost terorizovat raketami a drony izraelské civilisty. Postup teď dopadl na starobylé město Týr.
před 4 hhodinami
Načítání...