První kolo voleb otřáslo pozicí favorita, píše slovenský tisk. Očekává těsný souboj

Slovensko čeká nejtěsnější souboj ve druhém kole prezidentských voleb od zavedení přímé volby v roce 1999, píše slovenský tisk. Sobotní první kolo vyhrál exministr zahraničí Ivan Korčok, na druhém místě skončil předseda parlamentu Peter Pellegrini. Tomu většina průzkumů předpovídala vítězství, porážka podle tisku „otřásla pozicí dosavadního favorita“. Některé listy hodnotí hlasování jako referendum o vládní koalici či přímo o premiérovi Robertu Ficovi.

„První kolo prezidentských voleb otřáslo pozicí Petera Pellegriniho jako dosud papírového favorita souboje o post hlavy státu. Ivanu Korčokovi zase dává naději, že boj o prezidentský palác není, navzdory průzkumům, předem rozhodnutý,“ napsal slovenský deník Pravda.

Korčok získal mezi devíti kandidáty 42,51 procenta hlasů, Pellegrini pak 37,02. Rozhodující druhé kolo bude 6. dubna.

Podle listu Sme první kolo „referenda o Ficovi“ vyhráli voliči, kteří nechtějí kompletně odevzdat zemi vládě, jež útočí na právní stát, nezávislá média a na občanskou společnost. „Korčokovo vítězství ve druhém kole ovšem není jisté, pokud nezíská další podporu. Nebo když se jeho voliči spokojí s tímto výsledkem,“ uvedl deník. Dodal, že ve druhém kole budou o příštím prezidentovi rozhodovat i lidé, kteří by tento úřad bez váhání odevzdali Štefanu Harabinovi a jeho „dezinformační úderce“.

Exministr spravedlnosti Harabin, který má podle analytiků proruské názory a který je pro vystoupení Slovenska z NATO, dostal v sobotu 11,73 procenta hlasů a skončil na třetím místě.

„Nejdůležitější odkaz prvního kola je velmi jednoduchý: Slovensko není Fico. Ještě stále je mnoho lidí, kteří nechtějí, aby nás tahal k Rusku, aby ovládl média, zastrašil svobodné lidi, znásilnil spravedlnost a amnestoval své kamarády,“ napsal Denník N. Připomněl také, že rozhodovat se bude za dva týdny a že nečekaná prohra Pellegriniho v prvním kole může mobilizovat jeho voliče.

Hraje se o přetrvání mafiánského státu, soudí polská Gazeta Wyborcza

V prezidentských volbách na Slovensku se hraje o to, zda přetrvá mafiánský stát, napsal polský list Gazeta Wyborcza (GW). Vítězství Pellegriniho, jehož list označuje jako „dávného stranického soudruha premiéra Roberta Fica“, by vedlo k centralizaci moci podle maďarského vzoru, tvrdí list a dodává, že Pellegriniho vítězství by také nynější vládnoucí skupině zaručilo beztrestnost.

Pro pochopení, co vše je ve volbách v sázce, je podle deníku nezbytné vrátit se do roku 2018, kdy najatý vrah na objednávku mafie zastřelil novináře Jána Kuciaka, jenž odhaloval propojení vlády s organizovaným zločinem – až podle polského komentátora odhalil, že „jde o jedno a to samé“.

Pellegriniho vítězství bude znamenat monopol jedné skupiny na politickou moc, míní komentátor polského listu. „Zmizí prezident, který brzdí choutky vládnoucích. Pellegrini je pro druhé kolo rozhodně favorit,“ píše.

Naopak Korčoka vnímá jako „otevřeně proevropského a proatlantického“ bývalého diplomata. K vítězství by prý potřeboval rozšířit svou volební základnu, což nebude snadné, pokračuje autor komentáře. Pellegrinimu stačí, aby pro něj hlasovali voliči nacionalisty Štefana Harabina, dodává.

„Vše naznačuje, že se to může stát,“ dodává GW. Pellegrini se podle listu vyhýbá otevřenému nacionalismu, aby si neodradil umírněné voliče, ale za něj tak činí Fico, který jej v kampani silně podporuje. Oba však odlišuje pouze styl, tvrdí autor komentáře.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Írán zasáhly další izraelské útoky

Údery mezi Izraelem a Íránem pokračují i v sobotu. Írán časně ráno vypustil novou vlnu raket směrem k židovskému státu, další vlna následovala o několik hodin později. Protivzdušná obrana byla znovu aktivována i v Teheránu, informují agentury a místní média. Íránská média pak kolem poledne psala o dalších úderech na základny a města na severu a severozápadě země. Obě strany hlásí oběti.
06:24Aktualizovánopřed 2 mminutami

Izraelská palba zabila v Gaze u center s pomocí 15 lidí, tvrdí lékaři

Na cestě k centrům pro distribuci humanitární pomoci, která spravuje Humanitární nadace pro Pásmo Gazy (GHF), v sobotu zemřelo patnáct lidí, tvrdí dle Reuters lékaři ze dvou nemocnic v centrální části Pásma. Podle nich lidi zabila palba izraelské armády, ta se k tomu nevyjádřila. Podle místních úřadů, které má pod kontrolou palestinské teroristické hnutí Hamás, v Pásmu v sobotu zahynulo při úderech izraelské armády 23 lidí. Tvrzení nelze nezávisle ověřit.
před 16 mminutami

Ukrajina zasáhla chemický závod, Rusko udeřilo v Záporoží a Chersonu

Rusko v noci na sobotu vyslalo proti Ukrajině 58 bezpilotních letounů, Záporoží hlásí po úderech tři zraněné, Cherson pět. Ukrajinské drony zasáhly ruský chemický závod v Stavropolském kraji. Podle ukrajinských úřadů po útoku zastavil provoz. Továrna je podle agentury Ukrinform důležitou součástí ruského vojenského průmyslu, produkuje klíčové složky pro výrobu výbušnin a dělostřeleckých granátů.
12:47Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Satelit vyfotil následky izraelských úderů na íránské základny

Satelity společnosti Planet Labs vyfotily íránské letecké a raketové základny u měst Kermánšáh a Tabríz, které se v pátek staly terčem izraelské operace Rising Lion (Vzpínající se lev). Základny podle dostupných informací disponují sklady raket země-země, jejich zničení tedy může omezit rozsah íránské odvety proti židovskému státu.
08:59Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Počet mrtvých po nehodě letadla v Indii vzrostl na nejméně 279

Počet mrtvých po čtvrteční nehodě letadla v Indii se zvýšil na 279, informují média. Na palubě letadla společnosti Air India bylo 242 lidí, z nichž jeden přežil. Několik dalších lidí ale zemřelo i na zemi po pádu stroje. Nehoda se stala v Ahmadábádu, její příčiny se vyšetřují. Havárie patří mezi nejsmrtelnější letecké nehody v Indii.
07:13Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Čína tichou podporou hútíů zesílila zástupnou válku s USA

Z Jemenu se stává nová fronta v geopolitické zástupné válce mezi USA a Čínou. Ta podporuje tamní teroristy útočící na lodě v Rudém moři, píše web The New Arab. Podle USA jim firma s vazbami na čínskou armádu poskytuje satelitní snímky. Hútíové navíc údajně uzavřeli tichou dohodu s Pekingem ohledně neútočení na jeho plavidla. Čína napojení na jemenské islamisty popírá.
před 9 hhodinami

Kennedy jmenoval novou očkovací komisi. Je plná antivaxerů, zlobí se kritici

Když tento týden americký ministr zdravotnictví Robert F. Kennedy mladší odvolal celou odbornou komisi poradců pro očkování, oznámil, že je rychle nahradí. Jmenoval osm členů ze sedmnáctičlenné skupiny. A jejich jména vyvolala mezi americkou odbornou veřejností pozdvižení a kritiku.
před 10 hhodinami

„Vzpínající se lev“ cílil na opevněné íránské centrifugy

Židovský stát v noci směřoval své střely zejména na místa spojená s jaderným programem Íránu. Jejich hlavním cílem měl být rozsáhlý závod v Natanzu, kde dochází k obohacování uranu. Izraelská armáda uvedla, že zasáhla i v podzemní části objektu, kde jsou centrifugy pro obohacování látky, podařilo se prý zničit i podpůrnou infrastrukturu. Podle íránských médií Izrael později v pátek na jaderné zařízení udeřil znovu. Z letiště v Tabrízu na severozápadě země byl hlášen požár.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...