Téma Slovenské prezidentské volby

Slovenské prezidentské volby

Čaputová to bude mít těžké. Kvůli velkým očekáváním i Ficovi, míní čeští komentátoři
Pro novou slovenskou prezidentku Zuzanu Čaputovou bude podle českých deníků těžké naplnit velká očekávání, když klíčové kompetence má vláda a parlament, v němž má dál převahu strana Smer expremiéra Roberta Fica. Listy si všímají i toho, že většina voličů antisystémových a extrémních stran nepřišla hlasovat, a srovnávají situaci v sousední zemi s českou zkušeností s prezidentskou volbou. Oceňují, že kampaň před druhým kolem byla korektní.
Slovenské prezidentské volby
Čaputová bude prezidentkou. „Hledejme, co nás spojuje,“ vyzvala ve vítězném projevu
Právnička a občanská aktivistka Zuzana Čaputová bude historicky první slovenskou prezidentkou. Po sečtení všech okrsků má 58,4 procenta hlasů. Její soupeř, místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, získal 41,59 procenta hlasů. Šefčovič už uznal porážku a blahopřál Čaputové k vítězství. Čaputová vzápětí ve svém projevu vybídla ke spolupráci všech bez ohledu na osobní zájmy. Svůj mandát považuje za silný. Zvolení Čaputové v neděli potvrdila státní volební komise.
Slovenské prezidentské volby
Poslední duel: Čaputová přiznala chyby a Šefčovič mluvil o rozdělené zemi
Poslední duel finalistů slovenských prezidentských voleb Zuzany Čaputové a Maroše Šefčoviče před sobotním druhým kolem přímé volby se obešel bez vzájemných ostrých výpadů. Ke Slovákům se před volbami také s projevy obrátili prezident a premiér.
Slovenské prezidentské volby
Neúspěšný prezidentský kandidát Harabin podal stížnost. Ústavní soud je však paralyzovaný
Neúspěšný kandidát na slovenského prezidenta Štefan Harabin se rozhodl podat ústavní stížnost na dosavadní volby, neboť podle něj neproběhly zákonným způsobem. Bez dalších podrobností to napsal na sociálních sítích. Jenže o jeho stížnosti zatím nemůže soud rozhodovat, protože je jeho činnost paralyzována po skončení funkčního období většiny soudců.
Slovenské prezidentské volby
Zeman se setkal v Lánech se slovenským prezidentským kandidátem Šefčovičem, popřál mu úspěch
Prezident Miloš Zeman v neděli odpoledne přijal v Lánech slovenského prezidentského kandidáta Maroše Šefčoviče, který o setkání s českou hlavou státu požádal. Zeman popřál Šefčovičovi úspěch v prezidentských volbách na Slovensku. Ocenil jeho odborné schopnosti a znalosti, uvedl prezidentův mluvčí. Šefčovič se ve druhém kole slovenských prezidentských voleb utká v sobotu 30. března se Zuzanou Čaputovou, která je podle průzkumu agentury Median SK favoritkou voleb.
Slovenské prezidentské volby
Šefčovič: Záleží na nás, jestli toto století bude čínské, americké nebo evropské
Slovenský prezidentský kandidát Maroš Šefčovič se považuje za reprezentanta změny na postu hlavy státu, zdůrazňuje sociální témata a nutnost obnovení společenského smíru. Oznámil, že se vzdá imunity, pokud bude zvolen. Za svou přednost považuje osobní kontakty, které si nadělal mezi vlivnými světovými státníky. Ve druhém kole voleb se 30. března utká se Zuzanou Čaputovou. Rozhovor v Interview ČT24 s ním vedla Zuzana Tvarůžková.
Slovenské prezidentské volby
Nezkušenost s politikou není handicap, potřebujete jasné poselství, říká o Čaputové Radičová
Právnička Zuzana Čaputová, která zvítězila v prvním kole slovenských prezidentských voleb, dokázala pojmenovat, co Slováky trápí, zejména problémy s právním státem. V pořadu Události, komentáře hodnotila její úspěch slovenská expremiérka Iveta Radičová (dříve SDKÚ-DS), která před deseti lety neúspěšně kandidovala na prezidentku. To, že Čaputová nemá zkušenosti s vrcholnou politikou, není klíčové – důležité je jasné poselství, míní Radičová.
Slovenské prezidentské volby
Čaputová odrážela v debatě útoky Šefčoviče, podle ní se křesťanské hodnoty nevylučují s liberálními názory
Místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič se v televizní debatě s vítězkou prvního kola slovenských prezidentkých voleb právničkou Zuzanou Čaputovou jasně vymezil vůči názorům své protikanditátky. Ta například otevřeně podporuje adopce dětí homosexuálními páry v případě, že by jinak skončily v ústavní péči. Čaputová však odmítla, že by její liberální názory odporovaly základním křesťanským hodnotám, na kterých slovenská společnost stojí, a zdůraznila, že tato pro – mnohé kontroverzní témata – nejsou součástí jejího volebního programu.
Slovenské prezidentské volby
Diplomat Šefčovič má v zádech vládní stranu. Slovensko vidí hlavně v Evropě
Smír a členství v pevném jádru Evropské unie slibuje kandidát na prezidenta Maroš Šefčovič. V zádech má sice podporu vládní strany Smer-SD, v kampani se od ní přitom snaží alespoň částečně distancovat. Mluví o sociálních tématech a tradičních hodnotách, voličům však může vadit, že strávil roky v centru Evropské unie, mimo slovenskou politiku.
Slovenské prezidentské volby
Žena, která slibuje změnu. Čaputová chce Slovákům vrátit spravedlivý a fungující stát
Ještě loni znal Zuzanu Čaputovou na Slovensku jen úzký okruh lidí v neziskové sektoru. V posledních týdnech se ale stala největší hvězdou tamní politické scény a nejskloňovanější kandidátkou prezidentské předvolební kampaně. Zprvu nenápadná právnička nejdřív dokázala v průzkumech veřejného mínění přeskočit všechny své soupeře a nyní je jen krok od prezidentského paláce. Zemi chce podle svých slov vrátit spravedlnost, slovenské politice slušnost a frustrovaným lidem důvěru ve vlastní stát.
  • Zuzana Čaputová: 58,4 %
  • Maroš Šefčovič: 41,59 %
  • Volební účast: 41,79 % 
Slovenské prezidentské volby
O post slovenského prezidenta se ve druhém kole utkají Čaputová a Šefčovič
Právnička a aktivistka Zuzana Čaputová jasně vyhrála první kolo slovenských prezidentských voleb. Do druhého kola postoupil také eurokomisař Maroš Šefčovič. Uvedla to volební komise po sečtení drtivé většiny okrsků. Třetí skončil soudce Štefan Harabin. Druhé kolo voleb se uskuteční 30. března.
Slovenské prezidentské volby
V obci Medzany na Prešovsku sebral muž volební urnu a vysypal ji na ulici. Hlasování tam prodloužili
Slováci vybírali v prvním kole voleb nového prezidenta, většina volebních místností se zavřela ve 22:00. Převážně klidný průběh narušil podvečerní incident v obci Medzany na Prešovsku. Podle policie tam „značně intoxikovaný muž“ sebral urnu a rozsypal ji na ulici. Hlasování tam bylo přerušeno, a proto následně prodlouženo až do 23:16. Do stejné doby platilo moratorium na zveřejňování odhadů výsledků.
Slovenské prezidentské volby
Slováci vybírají prezidenta. Kampaň byla o Ficovi, Kiskovi i útocích na Čaputovou
Právnička a občanská aktivistka Zuzana Čaputová, eurokomisař Maroš Šefčovič a soudce Štefan Harabin. Z těchto tří osobností zřejmě vzejde nový prezident Slovenska. Voliči rozhodují, které dva kandidáty pošlou do druhého kola. Volbám předcházela kampaň, jež se zprvu točila kolem aktuálních témat, například jmenování ústavních soudců. V jejím průběhu se však začaly objevovat i útoky na hlavní favoritku, a to jak ze strany politiků, tak třeba i zástupců katolické církve.
Slovenské prezidentské volby
Kandidáti na slovenského prezidenta se střetli v poslední debatě. Volit se bude už v sobotu
Slovensko má za sebou poslední televizní debatu kandidátů na prezidenta. Pět nejpopulárnějších uchazečů z celkového počtu třinácti zájemců o nejvyšší politický post v zemi opakovalo zejména své dřívější postoje a až na výjimky se vyhnuli výpadům proti svým soupeřům. Ve čtvrtek začíná moratorium na vedení kampaně, Slováci půjdou k urnám v sobotu.
Slovenské prezidentské volby
Čaputová, Šefčovič, Harabin. Rozdílné životní cesty, společný cíl: prezidentský palác
Slováky čeká v sobotu první kolo prezidentských voleb. Největší šanci dostat se do rozhodujícího druhého kola má trojice kandidátů: právnička Zuzana Čaputová, místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič a soudce ústavního soudu Štefan Harabin.
Slovenské prezidentské volby
Největší problém Slovenska? Politické napětí, říká prezidentský kandidát Šefčovič
O post slovenského prezidenta se uchází i místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. I když do voleb vstoupil s podporou slovenského expremiéra Roberta Fica a jeho strany Smer, ujišťuje, že je nezávislým kandidátem. Jako největší problém současného Slovenska vidí politické napětí. Proto by se chtěl v prezidentském úřadu zaměřit hlavně na hledání celospolečenského smíru.
Slovenské prezidentské volby
Bojovník Kováč, levicový Schuster, klidný Gašparovič. Slovenští prezidenti dokázali využít pravomocí naplno
Slováci v následujících týdnech zvolí nového prezidenta, v prvním kole jdou hlasovat 16. března. Sousední země je klasickou parlamentní demokracií s relativně malými pravomocemi hlavy státu, prezidenti však do politického dění často aktivně zasahovali. Michal Kováč vedl s Vladimírem Mečiarem lítý a nakonec i velmi osobní souboj o samotnou podstatu demokracie. Rudolf Schuster se otočil zády ke svému spojenci Mikuláši Dzurindovi a komplikoval jeho pravicové reformy. A Andrej Kiska sehrál důležitou roli v loňské vládní krizi.
Slovenské prezidentské volby
Kdo doprovodí dámu do druhého kola? Slovákům zbyly dva týdny na rozhodnutí
Přesně za dva týdny půjdou Slováci volit hlavu státu. Od soboty se v zemi nesmí zveřejňovat nové volební průzkumy. Šetření z uplynulého týdne dávají největší šance na postup do druhého kola právničce Zuzaně Čaputové, kterou podle agentury Focus podporuje na 45 procent respondentů, a místopředsedovi Evropské komise Maroši Šefčovičovi. Tomu průzkum dává podporu 22 procent. Ze třetí pozice by ještě mohl zaútočit Štefan Harabin, pro něhož se vyslovilo 12 procent respondentů Focusu.
Slovenské prezidentské volby
K vítězství v 1. kole nemusí Čaputové stačit ani 53 procent hlasů. Kvůli nejasné ústavě a paralyzovanému soudu
Právnička Zuzana Čaputová je dva týdny před prvním kolem slovenských prezidentských voleb jasnou favoritkou. Podle průzkumu agentury AKO by nyní získala 52,9 procenta hlasů. Její hlavní soupeř Maroš Šefčovič, který kandiduje s podporou vládního Smeru, by dosáhl na 16,7 procenta hlasů. Jak ale upozornil Denník N, ani zisk 53 procent hlasů by nemusel Čaputové stačit, aby se prezidentkou stala po prvním kole. Na vině je nejasná formulace ústavy.
Slovenské prezidentské volby
Nový průzkum dává Čaputové 26 procent. Když Mistrík viděl svých 13, vzdal to, píše Denník N
Za rozhodnutím Roberta Mistríka odstoupit z prezidentských voleb na Slovensku stojí podle Denníku N jednoduché a racionální rozhodnutí založené na posledním průzkumu veřejného mínění agentury Focus. Ten naměřil Zuzaně Čaputové 26,3 procenta, zatímco Mistríkovi jen 13,1 procenta.
Slovenské prezidentské volby
Zvrat slovenských voleb. Spolufavorit Mistrík se vzdal kandidatury a podpořil Čaputovou
Jeden z favoritů prezidentských voleb na Slovensku, vědec Robert Mistrík, se vzdal kandidatury. Podpořil kandidátku nové mimoparlamentní strany Progresívne Slovensko Zuzanu Čaputovou, jejíž popularita roste. Podle průzkumů veřejného mínění byli hlavními favority právě tyto dvě osobnosti a kandidát s podporou vládního Smeru a místopředseda Evropské komise pro energetickou unii Maroš Šefčovič. Přímé prezidentské volby se na Slovensku uskuteční 16. března, případné druhé kolo pak 30. března.
Slovenské prezidentské volby
Někdo od Smeru, od Mečiara, nebo někdo slušný. Tak vidí slovenské volby kandidát Robert Mistrík
Chemik Robert Mistrík kandiduje na slovenského prezidenta s programem podpory začínajících i zavedených firem, důrazu na právní stát a na ochranu životního prostředí. Spoluzakládal pravicovou stranu Sloboda a Solidarita, teď se však prezentuje jako nezávislý. V Událostech, komentářích představil svou kampaň jako boj slušnosti proti systému vybudovanému kolem vládní strany Smer a proti ozvěnám doby Vladimíra Mečiara. Podle průzkumů veřejného mínění je jedním ze tří favoritů.
Slovenské prezidentské volby
Slovenský předvolební průzkum: Vede Šefčovič, právnička Čaputová se dotahuje na Mistríka
Z patnácti kandidátů na budoucího slovenského prezidenta se před březnovou přímou volbou těší největší popularitě místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič. Následují vědec Robert Mistrík a právnička Zuzana Čaputová. Vyplývá to z výsledků nejnovějšího průzkumu veřejného mínění agentury AKO. Jde o první sondáž po uzavření kandidátek pro volbu hlavy slovenského státu.
Slovenské prezidentské volby
Kisku chce nahradit patnáct lidí. Největší podporu mají Mistrík a Šefčovič
Na Slovensku o půlnoci vyprší termín pro podání kandidatury pro březnové prezidentské volby. Zájem o účast projevilo patnáct osobností, reálnou šanci na úspěch má asi šestice z nich. V čele prvních průzkumů veřejného mínění jsou místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič a vědec Robert Mistrík. Současná hlava státu Andrej Kiska se už o funkci ucházet nebude.