Slováci mají jiný vztah k Rudé armádě nebo ke slovanství než Češi, říká publicista Kosatík

29 minut
Interview ČT24: Spisovatel a publicista Pavel Kosatík
Zdroj: ČT24

Na Slovensku nenastala žádná nová věčnost, na Slovensku se toliko vystřídal prezident, řekl v pořadu Interview ČT24 k právě skončeným volbám spisovatel, publicista a autor dvou knih o moderní slovenské historii Pavel Kosatík. Dále hovořil například o rozdílech mezi Čechy a Slováky ve vztahu k Západu, k Rudé armádě či k ideji slovanství.

Kosatík v pořadu uvedl, že síly, které zpochybňují západoevropský liberalismus, to, co se zjednodušeně nazývá Západem, jsou ve větším, nebo menším množství téměř v každé zemi. V Česku však mají podle něj spíše marginální povahu, zatímco na Slovensku jsou silnější. „Je to i tím, že my tady máme se Západem jiné zkušenosti než Slovensko.“

Rudá armáda osvobodila celé Slovensko

Neměli bychom podle něj tedy v Česku zapomínat, že celé území Slovenska bylo osvobozené Rudou armádou. Navíc po velmi krvavém Slovenském národním povstání. To podle Kosatíka vedlo k tomu, že Slováci nabyli k Rudé armádě úplně jiný vztah „než my tady, kde se bavíme o tom, jaká zvěrstva dělal maršál (Ivan) Koněv.“

Kosatíkovi je tak líto, že v Košicích na náměstí viděl symboly srpu a kladiva, protože pro něj je to ekvivalent hákového kříže. „Ale oni to vnímají jako součást úcty k osvoboditelům,“ řekl Kosatík. „Tak zřejmě mají právo na takový názor,“ dodal.

Kosatíkovi je rovněž líto, že po nástupu vlády Roberta Fica nastal odvrat od toho, co bylo nastoupeno v minulosti dvěma vládami Mikuláše Dzurindy, za nichž bylo dosaženo prozápadní orientace.

Situace, která nastala v sobotu večer s vítězstvím Petera Pellegriniho v prezidentských volbách, mu připomíná situaci v roce 1992, kdy se stal slovenským premiérem Vladimír Mečiar a posléze došlo k rozdělení Československa. „Rozdíl byl v tom, že my (v Česku) jsme doufali, že jdeme do evropských institucí, zatímco Mečiar inklinoval k Bělorusku a k Rusku“.

Dnes je však podle Kosatíka situace v něčem komplikovanější, než byla tenkrát. „Dnes jsme všichni v evropských strukturách a oni, když budou chtít, je takto můžou červotočivě navrtávat zevnitř.“

Anomálie ve vztahu ke slovanství

Jádro rozdílu mezi Čechy a Slováky pak vidí v tom, že každý je jinak nastaven směrem k Východu. V českém prostředí je podle něj pojem slovanství úplně pasé. Tvářit se, že existuje nějaká panslovanská nirvána, to jsme si odžili v 19. století. Ale Slováci to mají, řekl Kosatík s tím, že ho to velmi šokuje. „Je to anomálie i vzhledem k ostatním zemím Evropy.“

Vysvětluje si to mládím slovenského národa. Dal to také do kontrastu s Čechy, které (prezident Tomáš Garrigue) Masaryk „tlačil“ během hilsneriády do toho, aby nevěřili na pověru o židovské rituální vraždě. Nebo když během sporů o Rukopisy (spor mezi zastánci a odpůrci pravosti Rukopisu královédvorského a Rukopisu zelenohorského) zdůrazňoval, že se nesmí lhát o vlastní historii. Slováci se podle Kosatíka hodně upínají směrem k Velké Moravě a cítí se jejími potomky a nejstarším slovanským národem.

„To jsou tak strašné bludy, pak je ta řeč těžká,“ dodal Kosatík.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Kyjev to s mírem myslí vážně, říká Lipavský o paktu s USA

Ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha označil americko-ukrajinskou dohodu o přírodních zdrojích za milník v partnerství obou zemí. Šéf české diplomacie Jan Lipavský (nestr.) považuje ujednání za důkaz, že Kyjev je připraven na mírová jednání, zatímco Rusko se dál vykrucuje.
12:45Aktualizovánopřed 28 mminutami

Odtajněné dokumenty ukazují, jak Argentina pomáhala utéct nacistům

Argentina odtajnila dokumenty, které ukazují, že země po druhé světové válce do značné míry pomáhala nacistům uniknout z Evropy. K on-line zpřístupnění stovek dokumentů svolil argentinský prezident Javier Milei. Napsal to britský list The Times.
před 1 hhodinou

Ruský dronový útok zabil v Oděse dva lidi a dalších patnáct zranil

Ruský dronový útok na rezidenční čtvrť v ukrajinské Oděse zabil v noci na čtvrtek dva lidi a dalších patnáct zranil, informovala agentura Reuters s odvoláním na šéfa vojenské správy Oděské oblasti Oleha Kipera. Moskvou dosazený šéf Ruskem okupované části Chersonské oblasti Vladimir Saldo tvrdí, že při ranním ukrajinském dronovém útoku zemřelo sedm lidí na trhu ve městě Olešky.
06:16Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Trump po dohodě o nerostech schválil prodej zbraní Ukrajině

Administrativa Donalda Trumpa poprvé od lednového nástupu k moci odsouhlasila prodej zbraní Kyjevu. Spojené státy a Ukrajina ve středu podepsaly historickou „dohodu o hospodářském partnerství“, která umožní Washingtonu přístup k ukrajinským vzácným nerostným surovinám a založení společného investičního fondu pro obnovu Ruskem napadené země. Moskva se k vývoji zatím nevyjádřila.
00:34Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Sesazený jihokorejský prezident Jun Sok-jol čelí další obžalobě

Jihokorejská prokuratura obžalovala sesazeného prezidenta Jun Sok-jola ze zneužití pravomocí, informovala agentura Jonhap. Exprezident už je také souzen za vzpouru v souvislosti s vyhlášením stanného práva na začátku loňského prosince. Statní zastupitelství pro Juna vazbu nepožadovalo. Ve čtvrtek také podle očekávání rezignoval na své funkce premiér a úřadující prezident Han Duk-so, aby se mohl 3. června zúčastnit předčasných prezidentských voleb.
08:03Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Čapími mláďaty se chlubí už sedm hnízd

V sedmi pozorovaných hnízdech na západě a jihu země se v posledních dnech narodila čápata, která se tradičně líhnou až kolem poloviny května. Odborná data naznačují, že pokračuje vědecky zdokumentovaný trend dřívějšího hnízdění těchto ptáků. Informace ČT potvrdil ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. V rámci programu Čapí hnízda sledují ornitologové se zapojením veřejnosti 1709 známých hnízd čápa bílého v Česku.
před 7 hhodinami

Proměny USA za 100 dnů s Trumpem jsou výrazné, shodli se hosté Událostí, komentářů

Šéf Bílého domu Donald Trump má za sebou prvních sto dnů svého druhého prezidentského období. O tom, jak se to projevilo v ekonomice či v zahraniční politice, diskutovali v pořadu Události, komentáře za vládní strany poslanec Hayato Okamura (KDU-ČSL) a ministr pro evropské záležitosti Martin Dvořák (STAN), za opozici pak poslanec Jiří Kobza (SPD) a pražský zastupitel a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO ani po několika dnech od pozvání svého zástupce do debaty neposlalo. Přítomni byli také amerikanistka z Metropolitní univerzity Praha Kateřina Březinová a investiční bankéř Ondřej Jonáš. Speciální vydání pořadu moderoval Martin Řezníček.
před 15 hhodinami

Mezinárodní soudní dvůr řeší izraelskou blokádu zboží pro Gazu

Zástupci Spojených států znovu podpořili Izrael, tentokrát u Mezinárodního soudního dvora, který se na popud OSN zabývá humanitární situací v Pásmu Gazy. Ta se rapidně zhoršila od března, kdy Jeruzalém přerušil dodávky zboží do palestinské enklávy. Izrael se blokádou snaží – zatím bezvýsledně – vytvořit tlak na teroristické hnutí Hamás, aby složilo zbraně a propustilo izraelská rukojmí.
před 18 hhodinami
Načítání...