Naše zájmy se ubírají stejným směrem, notovali si v Budapešti Fico s Orbánem

2 minuty
Fico a Orbán spolu jednali v Budapešti
Zdroj: ČT24

Slovensko a Maďarsko odmítají migrační pakt i zrušení práva veta členských států EU, řekl slovenský premiér Robert Fico po jednání se svým maďarským kolegou Viktorem Orbánem. Maďarského premiéra v Budapešti také ocenil za to, že „bojuje za suverenitu“ své země. Orbán po schůzce řekl, že Evropská unie by měla podporovat Ukrajinu z peněz mimo vlastní rozpočet.

„Ukazuje se, že naše zájmy se na 99 procent ubírají stejným směrem,“ shrnul po jednání s Ficem maďarský premiér.

Suverenita je pro nás důležitá, shodli se premiéři

„Odmítáme formu migračního paktu, že nám bude někdo přikazovat, že buď přijmeme migranty, nebo zaplatíme pokutu,“ uvedl Fico. Dodal, že státy by měly mít možnost samy se rozhodnout o formě pomoci ohledně uprchlíků.

Státy EU a europoslanci se v prosinci po letech vyjednávání shodli na pravidlech, která mají přinést efektivnější vyřizování azylových žádostí i návraty odmítnutých žadatelů a rovněž posílit odpovědnost všech zemí za zvládání migrace v Unii.

„Pro obě země je důležitá suverenita. Ze strany Maďarska nemáme radost z iniciativ z Bruselu o vytvoření superstátu a vůbec nemáme radost z iniciativ, které chtějí legitimizovat nelegální migraci,“ řekl Orbán. Vyjádřil vděk Slovensku za to, že dlouhodobě vysílá své policisty na jih Maďarska k ochraně jeho vnější hranice schengenského prostoru volného pohybu osob.

Kyjevu můžeme pomoct z vlastních peněz, řekl Orbán

Viktor Orbán zopakoval své odmítavé stanovisko pro podporu Ukrajiny z unijního rozpočtu. Zároveň ale dodal, že Budapešť je připravena pomoci Kyjevu z vlastních peněz. „Pokud chceme pomoci Ukrajině, tak to musíme učinit tak, abychom nezpůsobili škodu Evropské unii. Dát 50 miliard eur znamená porušit zásady hospodaření EU. Pokud chceme poskytnout finance Ukrajině, tak mimo rozpočet EU,“ žádá.

Pohrozil také, že na únorovém mimořádném summitu EU opět zablokuje navýšení unijního rozpočtu na období let 2024 až 2027 a uvolnění výše zmíněných 50 miliard eur pro Kyjev. Orbán se postavil také proti návrhům ohledně společného úvěru EU, ze kterého by byla Ukrajina podporována.

Fico zopakoval svá dřívější prohlášení, že konflikt na Ukrajině nemá vojenské řešení. „Ztratila se schopnost ukrajinské armády vést rovnocenný souboj s Ruskou federací. Mrzí mě, že se Slované zabíjejí kvůli geopolitickým zájmům, které probíhají na tomto území," řekl Fico. Ukrajina se ruské vojenské invazi brání od předloňského února.

Robert Fico a Viktor Orbán po jednání v Budapešti
Zdroj: Reuters/Bernadett Szabo

Fico bude tlačit na Fialu, aby svolal jednání V4

Fico také řekl, že bude vyvíjet tlak na českého premiéra Petra Fialu, aby Česko jako předsedající země visegrádské čtyřky co nejrychleji svolalo jednání předsedů vlád této skupiny. Do ní kromě Česka, Slovenska a Maďarska patří ještě Polsko. „Považuji za velkou tragédii, že V4 byla úmyslně znefunkčněna,“ prohlásil Fico.

Bratislava a Budapešť podle něj odmítají zrušení práva veta členských států při těch rozhodováních v institucích EU, při kterých se vyžaduje jednomyslnost.

Z Ficova vyjádření také vyplynulo, že Slovensko a Maďarsko s nevolí sledují tlak na své vlády ze strany unijních institucí. V této souvislosti Fico zmínil chystanou rezoluci Evropského parlamentu ve věci záměrů slovenské vlády na změny v trestním zákoníku včetně zrušení úřadu speciální prokuratury. Maďarsko je zase s EU ve sporu ohledně dodržování principů právního státu. Podle Fica Orbán bojuje za národně-státní zájmy Maďarska a Slovensko nebude souhlasit s případným návrhem odebrat Maďarsku hlasovací práva v EU.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Španělsko postupně obnovuje dodávky proudu po blackoutu

Ve Španělsku a Portugalsku, které v pondělí zasáhl rozsáhlý výpadek proudu, se během večera pomalu daří obnovovat dodávky elektřiny. Podle španělského tisku oblasti ve většině španělských regionů znovu dostávají proud, včetně některých čtvrtí v Barceloně a Madridu. Španělský premiér Pedro Sanchéz pozdě večer uvedl, že se v zemi podařilo obnovit dodávky elektřiny zhruba z padesáti procent. V Portugalsku se energetici domnívají, že by se jim mělo v průběhu noci podařit situaci stabilizovat. Elektřinu tam nyní dostává zhruba desetina odběratelů.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Německo je o krok blíž nové vládě, CDU zveřejnila jména ministrů

Pravděpodobný budoucí německý kancléř Friedrich Merz postupuje v sestavování nového kabinetu. Jeho Křesťanskodemokratická unie (CDU) zveřejnila kandidáty pro sedm ministerských pozic, které jí podle koaliční smlouvy připadnou. Celkem jich má mít kabinet osmnáct, tedy o jednoho více než nyní, a CDU vůbec poprvé po šedesáti letech obsadí post šéfa diplomacie. Mezi Merzovými nominanty jsou blízcí straničtí spojenci i manažeři velkých firem, kteří mají pomoci řešit nejen ekonomické problémy země.
před 5 hhodinami

„Příhodný konec bídného života.“ Před 80 lety byl zastřelen Benito Mussolini

Přesně před osmdesáti lety zemřel Benito Mussolini, který proslul jako čelní představitel fašistické Itálie titulovaný duce. V zemi zavedl cenzuru tisku a zavlekl Itálii po boku nacistického Německa do druhé světové války. Zemřel 28. dubna 1945 po boku své milenky Clary Petacciové, kdy byl bez soudu zastřelen partyzány. Jejich těla pak byla pověšena za paty hlavou dolů před čerpací stanicí na milánském Piazzale Loreto.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
před 5 hhodinami

Chci vidět trvalé příměří na Ukrajině a zastavení zabíjení, vzkázal Trump Kremlu

Americký prezident Donald Trump chce mezi Ruskem a napadenou Ukrajinou vidět trvalé příměří a zastavení zabíjení, uvedla mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová. Šéf Bílého domu tak reagoval na rozhodnutí ruského vládce Vladimira Putina zastavit boje během oslav výročí konce druhé světové války. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského chce Rusko pouze klid na vojenskou přehlídku a návrh označil za „pokus o manipulaci“.
před 6 hhodinami

Kritický nedostatek jídla. Mezinárodní soud projednává izraelskou blokádu Gazy

Mezinárodní soud v Haagu v pondělí začal projednávat další stížnost na Izrael, a to kvůli blokádě, kterou armáda židovského státu uvalila na Pásmo Gazy téměř před šedesáti dny. Znamená to, že k více než dvěma milionům obyvatel tohoto území neproudí žádná humanitární pomoc. Pro řadu z nich začíná být nedostatek jídla kritický. OSN uvádí, že podvýživou trpí pětina z více než padesáti tisíc těhotných žen v Pásmu.
před 6 hhodinami

Šéf izraelské tajné služby viněný v souvislosti s útokem Hamásu odstoupí

Šéf izraelské vnitřní zpravodajské služby Šin Bet Ronen Bar v pondělí večer oznámil, že k 15. červnu odstoupí z funkce. Hodlá tak vyvodit osobní zodpovědnost za to, že tajná služba nedokázala včas varovat před útokem palestinského teroristického hnutí Hamás na jih Izraele 7. října 2023, informují izraelská média. O odvolání Bara přitom už od března usiluje vláda premiéra Benjamina Netanjahua.
před 6 hhodinami

Kanaďané rozhodují o složení nového parlamentu

Obyvatelé Kanady v předčasných volbách vybírají složení nového parlamentu. Největší šance na vítězství průzkumy přisuzují vládnoucím liberálům, přestože ještě před dvěma měsíci za opozičními konzervativci výrazně zaostávali. Pomohla jim obchodní válka i výhružky ze strany prezidenta USA Donalda Trumpa. Právě diplomacie a reakce na Trumpovu rétoriku o připojení Kanady k USA tak byly hlavním tématem pro favorita a současného premiéra Marka Carneyho. Jeho konzervativní soupeř Pierre Poilievre naopak přitáhne voliče, kteří chtějí zásadní změnu.
před 8 hhodinami
Načítání...