Pro Česko to bylo důstojné místo, komentoval Fiala zasedací pořádek na královském pohřbu. Seděl za Bidenem

Nahrávám video

Premiér Petr Fiala (ODS) v rozhovoru s Michalem Kubalem přímo v Londýně popsal svoje dojmy ze státního pohřbu Alžběty II. i ze slavnostní recepce, kterou v neděli pořádal pro desítky hlav států nový král Karel III. Fiala na pohřbu seděl za americkým prezidentem Joem Bidenem, podle premiéra hrálo v zasedacím pořádku roli protokolární a bezpečnostní hledisko.

Množství státníků i členů královských rodů bylo na nedělní recepci i pondělním pohřbu tak velké, že je svážely atypicky autobusy. V médiích se objevily zprávy, že zasedací pořádek v autobusech může působit diplomatické pnutí. Podle Fialy „britští přátelé“ zvládli organizaci neobyčejným způsobem.

„Vybavuji si, že jsem včera (v neděli, pozn. red.) byl v autobuse s německým prezidentem a se šéfem NATO Stoltenbergem, zpátky jsem jel zase se španělským králem,“ uvedl s tím, že šlo o směs různých kombinací, nikomu to ale prý nevadilo a všem to přišlo dobré, správné a přirozené.

Na pohřbu Alžběty II. pak Fiala s manželkou seděl přímo za americkým prezidentem Bidenem, čehož si všimli fotografové. „Pokud jsem dobře informován, tak to, jak jsme seděli ve Westminsterském opatství, byl výsledek protokolárních a bezpečnostních rozhodnutí. Musím říct, že pro Českou republiku to určitě bylo důstojné místo, u uličky, za americkým prezidentem,“ uvedl. S Bidenem se prý pozdravil.

Fiala byl na pohřbu Alžběty II. usazen za amerického prezidenta
Zdroj: Profimedia/Dominic Lipinski

Obřad byl podle Fialy koncentrovaný

Samotný obřad byl podle Fialy důstojný a koncentrovaný, nesl připomínku velikosti Alžběty II. i duchovní rozměr. Zesnulá panovnice podle premiéra představovala kontinuitu, pocit jistoty v měnícím se světě, Britové podle něj oceňovali i její oddanost službě veřejnosti. Pro jeho generaci prý byla symbolem moderní Británie. Dokázala porozumět změnám a třeba se i v něčem přizpůsobit, ale ztělesňovala i tradici. To je podle Fialy kombinace, která je pro svět „nesmírně důležitá“.

„Když jsem projížděl Londýnem, překvapilo mě, jak prakticky na každém obchodě je nějaká připomínka královny, ale ne prefabrikovaná ani umělá. Jsou to tabule, které si lidé udělali, nějaká fotka, citát, slova královny, která jsou jim vzácná, i toto ukazuje vztah Britů k jejich zesnulé panovnici,“ popsal.

Role nového krále

Na nedělní recepci se Fiala setkal i s novým králem Karlem III. „Nebylo úplně jednouché se k němu dostat, ale to jsem nějakým způsobem dokázal. Pak mě překvapila srdečnost krále Karla ve vztahu k České republice. Vzpomněl si na to, že jsme se setkali před dvanácti lety, když jsem byl rektor Masarykovy univerzity a on naši univerzitu navštívil a já jsem ho ocenil velkou zlatou medailí, protože podporoval některé projekty, na kterých se studenti podíleli v oblasti životního prostředí,“ uvedl Fiala.

Karel III. pak prý sám připomenul jiné projekty, které v Česku podporoval, například rekonstrukci barokních zahrad pod Pražským hradem.

Fiala prý Karlovi III. řekl, ať přijede do Prahy, připomenul však, že od takového neformálního rozhovoru k oficiální návštěvě vede dlouhá cesta. Karel III. má podle Fialy všechny předpoklady, aby novou roli zvládl, jsou jimi prý lidskost, empatie a zájem o problémy dnešního světa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA Libanonu pomohou, řekl Trump při schůzce s libanonským prezidentem

Libanonská armáda začala přebírat kontrolu nad jiholibanonskou vesnicí Zaútar al-Gharbíja v regionu Nabatíja poté, co se z ní stáhla izraelská armáda. Děje se tak v rámci dohody se Spojenými státy z konce června. Armáda posléze obvinila izraelské síly z palby v blízkosti svých jednotek. Děje se tak v době, kdy se libanonský prezident Joseph Aún ve Washingtonu setkal se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. Židovský stát nadále okupuje značnou část jižního Libanonu.
10:50Aktualizovánopřed 5 mminutami

Zelenskyj odvolal velitele armády Syrského, nahradit ho má Drapatyj

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal vrchního velitele armády Oleksandra Syrského. Nahradit ho má dosavadní velitel společných sil ukrajinské armády Mychajlo Drapatyj. Syrskému ukrajinský prezident vyjádřil vděčnost.
před 7 mminutami

Francie schválila zákaz užívání sociálních sítí pro děti do 15 let

Francouzští poslanci schválili zákaz užívání sociálních sítí dětmi mladšími patnácti let. Podle agentury AFP hlasovalo pro tuto reformu 279 zákonodárců, proti bylo 81 poslanců. Jde o první takový zákaz v Evropě. Zákon, který má chránit zdraví dětí a dospívajících, má vstoupit v platnost v září. Obsahuje také zákaz mobilů na středních školách.
20:17Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Okamura chce na návštěvě Číny posilovat obchod a turismus

Předseda sněmovny Tomio Okamura (SPD) usiluje při návštěvě Číny nejen o obnovení přímé letecké linky mezi Šanghají a Prahou, ale i o posílení vzájemné turistiky a obchodu. Podnikání v komunistické zemi ale komplikuje mimo jiné složitá vynutitelnost práva nebo nedávné zatčení českého obchodníka, který tam dál zůstává za mřížemi. Kontextem aktuálních vztahů s Čínou je i to, že čínský internetový portál AliExpress dostal od Evropské komise v pondělí vysokou pokutu za nekalé praktiky v EU.
před 1 hhodinou

VideoAmerické raketoplány přestaly létat do vesmíru před patnácti lety

Raketoplány vynesly na oběžnou dráhu nejen 355 lidí, ale i části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS), která by bez nich vůbec nevznikla, či Hubblův vesmírný teleskop měřící přes třináct metrů. Poslední přistál před patnácti lety a Spojené státy tak přišly o možnost poslat astronauta do vesmíru bez pomoci Ruska až do roku 2020, kdy se američtí astronauti vydali na ISS v lodi soukromé společnosti SpaceX. Za třicet let program raketoplánů zasáhly dvě tragédie, při kterých zemřelo celkem čtrnáct astronautů. V roce 1986 kvůli podchlazenému izolačnímu kroužku explodoval Challenger a v roce 2003 chvíli po startu kus izolační pěny poškodil tepelný štít lodi Columbia, kvůli čemuž se stroj při návratu rozpadl.
před 1 hhodinou

Z útoku na tanker s plynem u Rumunska viní Kyjev Moskvu

Loď plující pod liberijskou vlajkou z egyptské Alexandrie do ukrajinského Reni byla u rumunského pobřeží zasažena při útoku, který pravděpodobně souvisí s ruskou válkou proti Ukrajině, oznámil v úterý rumunský prezident Nicušor Dan. Rumunští záchranáři evakuovali posádku. Podle AFP plavidlo převáželo tisíce tun plynu. Kyjev z úderu obvinil Moskvu, která se k incidentu zatím nevyjádřila.
15:41Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Naděždin tvrdí, že kandidaturou „testoval systém“. Teď doufá, že zůstane naživu

Ruský opozičník Boris Naděždin, který vedl kampaň za zvolení poslancem Státní dumy, v rozhovoru s BBC řekl, že svou kandidaturou „testoval systém“. V politice působí již téměř čtyřicet let, před dvěma roky se dokonce chtěl stát prezidentem s hesly o ukončení rusko-ukrajinské války. Označení „zahraniční agent“ si však od úřadů „vysloužil“ až tento měsíc. Až do prezidentské kampaně ale Naděždin nebyl nikdy ostře protikremelský, poznamenal pro ČT24 analytik Karel Svoboda.
před 4 hhodinami

Rusko udeřilo na Sumy i Záporoží, cílem byla i plynárenská zařízení

Ruské síly provedly sérii úderů na město Sumy a zaútočily na hasiče, kteří se snažili uhasit požár v hypermarketu, píše server Ukrajinska pravda s odkazem na záchrannou službu. Tři mrtvé hlásí Záporoží. Moskva také už třetím dnem v řadě útočí na plynárenská zařízení v Charkovské oblasti na východě země. V Rusku podle svědků hoří elektrárna v Lipecku jihovýchodně od metropole. Ukrajinské drony podle gubernátora Moskevské oblasti Andreje Vorobjova zranily deset lidí včetně tří Číňanů.
10:32Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.