TÉMA

Masarykova univerzita

Před Hlávkovou kolejí se připomněla důležitost dialogu

Lidé po celém Česku si v neděli připomínají 35. výročí sametové revoluce, s čímž je spojena řada pietních akcí. Datum je ale také spjato s rokem 1939, kdy probíhaly velké studentské protesty proti německé okupaci, které si navíc vyžádaly i oběti na životech. Pietním aktem u Hlávkovy koleje si lidé připomněli 85 let ode dne, kdy nacisté v okupovaném protektorátu Čechy a Morava uzavřeli všechny vysoké školy.
17. 11. 2024Aktualizováno17. 11. 2024|

Vědci odhalili, jak buňky napomáhají virům ve spouštění infekce

Vědci z brněnského institutu CEITEC Masarykovy univerzity v nové studii popsali mechanismus, kterým enteroviry způsobující běžná nachlazení i dětskou obrnu pronikají do buněk. Zatímco starší teorie předpokládaly, že si vytvoří vlastní specifické struktury, aby prolomily membránu, podle výzkumníků využívají přirozené buněčné mechanismy. Pochopení napadání buněk otevírá možnosti vývoje léčiv blokujících infekci, uvedla univerzita.
14. 11. 2024|

„Bojíte se chodit do výtahu.“ V bytech a na kolejích v Brně se objevily štěnice

Štěnice trápí obyvatele některých městských bytů v Brně. V září se navíc objevily také na kolejích Masarykovy univerzity. Vedení magistrátu i vysoké školy situaci řeší. Odborné firmy ale upozorňují, že likvidace škůdců může trvat dlouho.
11. 10. 2024|

V obvodu Šumperk vyhrál Stanislav Balík

Senátorem ve volebním obvodu Šumperk bude politolog Stanislav Balík (nezávislý), získal 54,25 procenta hlasů. Dosavadní senátor Miroslav Adámek (ANO) dostal 45,74 procenta hlasů. Druhého kola voleb se zúčastnilo 19,22 procenta voličů, v prvním před týdnem hlasovalo 27,4 procenta. Balík je od roku 2019 děkanem Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity (MUNI).
28. 9. 2024Aktualizováno28. 9. 2024|

Desetina mladých je závislých na sítích a hrách. Situace se zhoršuje, říká WHO

Dospívající tráví na sociálních sítích a hraním on-line her čím dál více času, ukazuje výzkumná zpráva Světové zdravotnické organizace (WHO), která analyzovala údaje o chování celkem 280 tisíc dětí ze 44 zemí světa. Vědci říkají, že samo o sobě užívání sítí a hraní her nemusí být problematické, mezi adolescenty se ale stále zvětšuje podíl těch v riziku závislosti: u užívání sítí to nyní hrozí 11 procentům dospívajících, u her se problém týká 12 procent mladých.
27. 9. 2024|

Brno podle Povodí Moravy není chráněno před stoletou vodou, která hrozí

Jihomoravské obce se musí připravit na stoletou vodu a aktivovat své povodňové plány. Například Brno, kde se protipovodňová opatření budují, podle ředitele pro správu Povodí Moravy Antonína Tůmy, chráněno není. Z brněnské přehrady již nyní vodohospodáři odpouštějí maximum. Lze očekávat, že voda bude i přepadat.
13. 9. 2024Aktualizováno13. 9. 2024|

Masarykova univerzita preventivně evakuuje už ubytované studenty v Komárově

Masarykova univerzita rozhodla o vyklizení kolejí v Komárově na jihu Brna. V neděli se tam při kulminaci řek může dostat voda. V ohrožení je také pedagogická fakulta na Poříčí. Výuka na většině fakult začíná v pondělí, studenti by ale podle vedení univerzity měli přinejmenším přes víkend ještě zůstat doma.
13. 9. 2024|

Zmírnit fobie pomůže virtuální realita

Odborníci z brněnské Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického v Brně vyvíjejí technologii, která podle nich zefektivní léčbu fobií. Zmírní strach z pavouků, ze tmy nebo stísněných prostor za pomoci virtuální reality. Na dokončení získali od Jihomoravského inovačního centra téměř tři sta dvacet tisíc korun.
31. 8. 2024|

S vylepšením značení v nemocnicích pomáhá výzkum se speciálními brýlemi

Podle výzkumů bloudí v nemocnicích každý druhý pacient, který do zdravotnického zařízení dorazí. Na cestu se pak často musí vyptávat personálu. Vědci z Masarykovy univerzity připravují manuál, kterým by se v budoucnu mohly nemocnice při tvorbě značení řídit. V zařízeních, která se do projektu zapojila, mapují, kde je problém se značením největší. Používají k tomu speciální brýle s kamerou.
10. 7. 2024|

Evropská raketa Ariane 6 dokončila první let

Nová evropská raketa Ariane 6 dokončila svou první misi. Nosič, který má být náhradou za téměř tři desetiletí používanou raketu Ariane 5, na nízkou oběžnou dráhu Země vynesl devět miniaturních satelitů CubeSat. Vypuštění dvou návratových modulů ani návrat horní části rakety na Zemi se však nepodařily, uvedla agentura AFP. Činitelé Evropské vesmírné agentury bez ohledu na to hovoří o úspěchu, neboť se podle nich Evropa vrátila zpět do vesmíru.
9. 7. 2024Aktualizováno10. 7. 2024|

Mladé novorozené hvězdy bzučí kolem obří černé díry v centru galaxie jako roj včel

Čeští vědci se spolupodíleli na nové studii, která se podívala na pozoruhodnou „hvězdnou školku“, která se v roji pohybuje kolem obří černé díry, jež leží v srdci Mléčné dráhy.
17. 6. 2024|

Různé zneužívání zažívá jednou ročně v průměru jeden ze šesti seniorů

Senioři jsou v celosvětovém měřítku mimořádně ohrožená a stále více rostoucí skupina lidí. Nějakou formu zneužívání podle průzkumů zakouší bezmála šestnáct procent z nich. To je odhadem přes 150 milionů. Na dimenze tohoto problému i zranitelnost nejstarších ročníků se snaží vždy v polovině června upozorňovat Mezinárodní den proti násilí na seniorech vyhlášený OSN.
14. 6. 2024|

Politické spektrum: Jaká pravidla platí pro eurovolby napříč unijními státy

Česko čekají příští pátek a sobotu volby do Evropského parlamentu. O místo pro 21 europoslanců z tuzemska se podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) uchází 674 kandidátů. Pořad Politické spektrum se věnoval třeba pravidlům pro volby v jednotlivých zemích sedmadvacítky, ale i specifikům v Česku. Do úterý by například měli voliči očekávat ve svých schránkách seznamy kandidátů, které zároveň slouží jako volební lístky. O okolnostech eurovoleb debatovali první místopředsedkyně ČSÚ Eva Krumpová, ředitel odboru voleb na ministerstvu vnitra Tomáš Jirovec a politolog z Masarykovy univerzity Petr Kaniok.
1. 6. 2024|

„Neviditelné oběti“ trestných činů. Děti s rodiči ve vězení čelí mnoha rizikům

Děti, které mají rodiče ve vězení, zažívají pocity smutku, odcizení, vyloučení a zahanbení. Část z nich musí rychleji dospět a převzít odpovědnost. Objevuje se sebepoškozování. Ukázal to tříletý výzkum Rodičovství za mřížemi, který vypracovala Masarykova univerzita v Brně s organizací Mezinárodní vězeňské společenství. Podle propočtů by v Česku mohlo být třicet až čtyřicet tisíc dětí, které mají rodiče ve vězení.
28. 5. 2024Aktualizováno28. 5. 2024|

168 hodin: Československo už Palestinu uznalo. Ministerstvo se s odborníky neshodne na tom, zda to platí i pro Česko

Izrael zveřejnil video, jak teroristé Hamásu zatýkají pět izraelských vojaček. Právě za zločiny proti lidskosti chce na členy Hamásu vydat zatykač Mezinárodní trestní soud, a stejně tak na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Některé země už začaly přijímat děti z Pásma Gazy, které potřebují akutní lékařskou péči. Podobná iniciativa se nyní možná rodí už i v Česku. Mezitím se rozhořel spor o to, zda uznání Palestiny Československem z roku 1988 platí, či nikoliv. Pro 168 hodin natáčeli Václav Crhonek a Jakub Hříbek.
27. 5. 2024|

Astronomové přišli na to, jak změřit rotaci supermasivní černé díry

Astronomové poprvé změřili rotaci supermasivní černé díry pomocí kolísání hvězdného materiálu. Výsledky, ke kterým došel mezinárodní tým vědců, nabízejí nový způsob zkoumání supermasivních černých děr a jejich vývoje ve vesmíru. Jedním z hlavních autorů studie publikované v prestižním časopise Nature je také Michal Zajaček z Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity.
24. 5. 2024|

Mezinárodní tým z Brna naučil bakterii zpracovávat cukr z biomasy. Přinese to účinnější „buněčné továrny“

Tým vědců z Ústavu experimentální biologie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity odhalil, jak se bakterie adaptují na nové zdroje uhlíku a energie. Vyvinul účinný postup, který umožňuje proces urychlit a využít v moderních biotechnologiích při produkci užitečných látek.
19. 5. 2024|

Brno zrušilo setkání velvyslanců a univerzity. Školy se nechtěly prezentovat některým státům

Brno odřeklo chystané setkání diplomatů, které se mělo uskutečnit v pátek. Hlavním bodem programu mělo být setkání velvyslanců z celého světa a zástupců brněnských univerzit. Ty však začaly odříkat účast kvůli tomu, že byli pozváni i zástupci některých zemí, s nimiž spolupracovat nechtějí, jako je Severní Korea nebo Írán. Podle magistrátu i ministerstva zahraničí však bylo vše v pořádku a tak, jak to má v diplomacii být.
17. 5. 2024|

V Česku vznikla první tři centra vědecké excelence Dioscuri. Pomohou jim německé peníze

V Česku se v pátek 17. května otevřela první tři centra vědecké excelence programu Dioscuri, který podporuje vědce ze střední a východní Evropy. První centra působí při Fyzikálním ústavu Akademie věd ČR a při Masarykově univerzitě. Vedoucí center získají na svůj výzkum v prvních pěti letech až 35 milionů korun. Peníze poskytne rovným dílem německé ministerstvo pro vzdělávání a výzkum a české ministerstvo školství.
17. 5. 2024|

Zdravotnictví má zásadní problémy, ukázala je analýza ministerstva

Českému zdravotnictví hrozí, že nebude ekonomicky udržitelné, vyplývá ze strategické analýzy ministerstva. Podle týmu odborníků, kteří ji zpracovali, selhává dostupnost péče v oborech, jako je duševní zdraví nebo praktické lékařství pro děti a dorost. Autoři upozorňují také na dopady stárnutí populace, kvůli němuž porostou výdaje na zdravotní péči. Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) nyní chce s materiálem seznámit prezidenta i poslance zdravotního výboru. K dokumentu se nyní mohou vyjádřit odborníci i opozice. S upravenou verzí začne resort pracovat v létě.
3. 5. 2024Aktualizováno3. 5. 2024|

Z české krajiny mizí původní druhy rostlin. Naopak se šíří teplomilné, zjistila studie

Původní druhy rostlin z české přírody mizí, krajinou se šíří teplomilné a nepůvodní druhy. Potvrdila to studie, která vznikla na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity ve spolupráci s Botanickým ústavem Akademie věd ČR a dalšími univerzitami.
29. 4. 2024|
Doporučujeme

Česká vědkyně odhalila genetické záhady Avarů. Klíčovou roli u nich hrály ženy

Avaři byli obávaní nájezdníci z doby raného středověku. Ovládali významnou část Evropy včetně území dnešního Česka – a na troskách jejich chanátu vyrostla Velkomoravská říše. Přesto se o jejich kultuře ví pramálo. Teď to změnila česká vědkyně Zuzana Hofmanová.
24. 4. 2024Aktualizováno27. 4. 2024|

Kvalita ovzduší se v Brně podle výzkumu zlepšuje, ideální ale není. Nejvíce ho znečišťuje doprava a lokální topení

Přestože se kvalita ovzduší v Brně a Jihomoravském kraji dlouhodobě zlepšuje, k limitům stanoveným Světovou zdravotnickou organizací mají město i kraj ještě daleko. Potvrdili to vědci z Masarykovy univerzity, kteří se věnují měření škodlivin v ovzduší. Podle výsledků výzkumů jsou nejčastějšími zdroji znečištění doprava, lokální topeniště a stavební činnost. Se sběrem dat pomáhaly i děti z několika brněnských základních škol.
23. 4. 2024|

Svatoanenská nemocnice v Brně prodává vlastní vyrobené léčebné konopí

Brněnská nemocnice u svaté Anny začala prodávat vlastní léčebné konopí. Je to první zdravotnické zařízení v Česku, které je v poskytování konopných přípravků kompletně soběstačné. Tedy od šlechtění a pěstování až po předepisování pacientům. Léčebné konopí získávají pacienti ve formě tobolek.
18. 4. 2024|