Pandemie ve světě: Německo bude očkovat AstraZenecou jen lidi starší 60 let, Izrael hlásí novou variantu viru

Německo bude od středy používat vakcínu AstraZeneca pouze pro očkování lidí starších 60 let. Země ruší stálé kontroly na hranicích s rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko, naopak stálá ostraha hranic s Českem je o dalších čtrnáct dní prodloužena. Itálie i Turecko zpřísňují opatření. Rakousko jedná s Ruskem o dodávce milionu dávek vakcíny Sputnik V. V USA po období příznivého vývoje znovu roste denní počet zachycených infekcí. V Izraeli ohlásili novou variantu koronaviru, není ale nebezpečná.

  • 22:34

    Rusko zaregistrovalo vakcínu proti covidu-19, která je určená pro zvířata. Očkovací látku nazvanou Karnivak-Kov vyvinuli vědci Federální veterinární a fytosanitární služby Rosselchoznadzor, informovala agentura TASS. Podle Rosselchoznadzoru je to první a zatím jediný preparát na světě, jenž má ochránit před nemocí z koronaviru SARS-CoV-2 zvířata.

  • 21:52

    Infekcí rychlým tempem přibývá i v Turecku, místní laboratoře pozitivní vzorky za posledních 24 hodin potvrdily v 39 302 případech, což je nejvyšší denní přírůstek od začátku pandemie

  • 21:51

    Řecko i přes nárůst počtu infekcí od příštího týdne uvolní část koronavirových opatření, aby pozvedlo morálku místních obyvatel. Na předchozí objednání se například otevřou malé obchody.

AstraZeneca v Německu jen pro starší 60 let

Podle dohody německého ministra zdravotnictví Jense Spahna a jeho kolegů z jednotlivých spolkových zemí se budou vakcínou AstraZeneca od středy očkovat pouze lidé starší 60 let. U mladších lidí patřících do prioritních skupin bude možné použít AstraZenecu jen na základě lékařského posouzení a analýzy rizik u každého očkovaného.

Ministři tak vyšli vstříc doporučení očkovací komise Stiko, která už v úterý doporučila používat zmíněnou vakcínu jen pro osoby starší 60 let.

V zemi se vyskytlo několik případů mozkové žilní trombózy po očkování touto látkou, souvislost s vakcínou ale nebyla prokázána. Vakcínu AstraZeneca u lidí mladších 60 let přestaly už v úterý používat Berlín, Mnichov a Braniborsko.

Německo prodloužilo kontroly na hranicích s Českem

Za důvod prodloužení kontrol na německo-českých hranicích označil ministr vnitra Horst Seehofer vysokou míru nákazy koronavirem v Česku. „Situace v Česku ještě není stabilní,“ uvedl. „Rozhodl jsem o prodloužení kontrol o dalších 14 dní,“ doplnil. Kontroly, které byly prozatím stanoveny do 31. března, tak na pomezí Česka s německými spolkovými zeměmi Bavorsko a Sasko potrvají nejméně do 14. dubna.

Naopak hraniční kontroly mezi Německem a rakouskou spolkovou zemí Tyrolsko jsou zrušeny s okamžitou platností.

Za vysoce rizikovou oblast Německo od uplynulé neděle považuje i celou Francii, stálé hraniční kontroly s ní ale Německo neobnovilo. Seehofer v minulosti tento nepoměr zdůvodnil tím, že o kontroly s Rakouskem a Českem výslovně požádaly Sasko s Bavorskem.

Rakousko jedná o dodávkách vakcíny Sputnik V

Rakousko jedná s Ruskem o dodávkách milionu covidových vakcín Sputnik V. Podmínkou je, aby se očkovací látka ukázala jako účinná a bezpečná. Očkovací preparát nemá schválení Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA), která jej momentálně stále posuzuje.

Úřad rakouského kancléře sdělil, že byla podepsána dohoda o mlčenlivosti ohledně výměny dokumentů spojených s možnými dodávkami ruské vakcíny do země. Uvedl také, že Moskva nabídla dodávky tří set tisíc vakcín v dubnu, pěti set tisíc v květnu a dvou set tisíc začátkem června. Konečné rozhodnutí o koupi ruské očkovací látky ale zatím ve Vídni nepadlo.

Itálie přes Velikonoce ztíží cestování za hranice, zavede povinnou karanténu

Itálie přes Velikonoce ztíží možnost přeshraničních cest a bude po všech, kdo do země přijedou z jiných států Evropské unie, vyžadovat negativní test na koronavirus a povinnou pětidenní karanténu. Do té budou muset nastoupit všichni bez ohledu na výsledek testování a po pěti dnech musejí absolvovat další test na přítomnost viru SARS-CoV-2. Příslušné nařízení, které bude platit od středy do 6. dubna, v úterý podepsal ministr zdravotnictví Roberto Speranza.

Italská vláda chce přísnějším režimem na hranicích předejít tomu, aby Italové přes velikonoční svátky ve větší míře cestovali do zahraničí. Už dříve rozhodla o tom, že od 3. do 6. dubna bude v celé zemi platit zákaz opouštět domovskou obec, což znemožní navštívit příbuzné, kteří žijí v různých městech či regionech.

Povinná pětidenní karanténa dosud platila pro všechny, kdo do Itálie přijíždějí ze zemí mimo EU. Zpřísnění přes Velikonoce po vládě žádal mimo jiné i svaz italských hoteliérů Federalberghi. „Nesmím opustit domovskou obec, ale na Kanárské ostrovy letět smím. Je to absurdní, když pomyslíte, že 85 procent italských hotelů má zavřeno,“ citoval deník Corriere della Sera šéfa svazu Bernaba Boccu.

V USA zrychluje očkování, ale i růst počtu infekcí

Ve Spojených státech sílí varování před novým rozmachem epidemie. Důvodem je opětovný růst denních počtů zachycených infekcí, který začal minulý týden po dvou měsících příznivého vývoje a uvolňování opatření.

„Je to smrtelně vážné,“ prohlásil v pondělí prezident Joe Biden. Šéfka amerického Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) Rochelle Walenskyová zase v emotivním projevu řekla, že má strach a že zažívá pocit „blížící se zkázy“.

Před týdnem byl podle deníku The New York Times (NYT) týdenní průměr na hodnotě 54 389 případů infekce denně, po pondělku se ukazatel dostal nad 65 tisíc. Zastavil se také pokles počtu hospitalizací, stejně jako zpomalování růstu bilance obětí. Situace se zhoršuje zejména na severovýchodě a v oblasti Velkých jezer, ve státech jako New York, New Jersey nebo Michigan. Vzestup denních statistik eviduje také Florida.

Biden vyzval obyvatele k ostražitosti a guvernéry států k zachování nebo obnovení nařízení o nošení roušek na veřejnosti. Státy napříč USA v posledních týdnech uvolňovaly restrikce. Asi patnáctka států je aktuálně bez plošných opatření týkajících se roušek, omezení ekonomických aktivit jsou relativně mírná. Například v Michiganu vláda před týdnem navzdory vzestupu nákaz a hospitalizací zvýšila limit ohledně návštěvnosti na stadionech, z podniků musejí být nadále zavřené jen noční kluby.

Velkým zdrojem nadějí je vakcinační kampaň, která neustále nabírá obrátky. V USA se nyní očkuje tempem asi 2,75 milionu dávek denně a alespoň jednu dávku už dostalo 29 procent populace. Ve více než deseti státech se nyní mohou na očkování přihlašovat všichni dospělí obyvatelé.

V Izraeli ohlásili novou variantu koronaviru, není ale nebezpečná

V Izraeli identifikovali novou variantu koronaviru. Podle vědců se šíří od července, ale vakcína firem Pfizer/BioNTech, jíž se v Izraeli nejčastěji očkuje, je zřejmě proti ní účinná. Informují o tom místní média.

Podle úterního sdělení ministerstva zdravotnictví nová varianta P681H není v Izraeli epidemiologicky významná, nešíří se rychle, nemá vážné symptomy ani nesnižuje účinnost vakcín. První případ byl zaznamenán loni a od té doby se touto mutací nakazilo 181 lidí, oznámila místní televize. Varianta identifikovaná poprvé v Británii v Izraeli převládá - potvrdila se u 90 procent ze zkoumaných vzorků.

Turecko kvůli koronaviru zpřísní opatření, dotknou se i ramadánu

Turecko kvůli rostoucímu počtu nových případů nákazy koronavirem zpřísní restrikce a během muslimského postního měsíce ramadán, který začíná 13. dubna, nařídí uzavřít všechny restaurace a kavárny. V rizikových regionech, kterých je nyní 58 z celkových 81, budou od nynějška platit i víkendové uzávěry s omezením pohybu obyvatel.

Ministr zdravotnictví Fahrettin Koca to zdůvodnil mimo jiné tím, že až 75 procent nově nakažených se potýká s některou z mutací viru SARS-CoV-2. To podle něj vysvětluje i denní bilance překračující 30 tisíc infikovaných, což je nejvíce od prosince.

Turecko podobně jako další země hodnotí riziko šíření nákazy podle epidemického vývoje v jednotlivých regionech, které pak řadí do čtyř stupňů nebezpečí. Nejrizikovějších regionů označených červeně je nyní 58 a žije v nich 80 procent turecké populace. Ještě na začátku března bylo červených regionů pouze 17.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Izrael udeřil na jihu Libanonu, útoky provedl i Hizballáh

Libanonské ministerstvo zdravotnictví tvrdí, že při úterních izraelských úderech na jihu Libanonu zahynulo devatenáct lidí. Teroristé z libanonského hnutí Hizballáh současně oznámili, že v oblasti pokračují střety mezi jeho bojovníky a izraelskými vojáky. Děje se tak navzdory příměří, které uzavřeli zástupci Libanonu a Izraele za zprostředkování USA. Informovala o tom agentura AFP.
před 2 hhodinami

USA zabavily v Indickém oceánu tanker spojovaný s Íránem, píše WSJ

Spojené státy americké v Indickém oceánu v noci na úterý zabavily ropný tanker spojovaný s Íránem, napsal s odvoláním na své zdroje list The Wall Street Journal (WSJ), podle něhož je plavidlo na americkém sankčním seznamu. List poznamenal, že tento krok přichází v době, kdy americký prezident Donald Trump pokračuje v ekonomickém tlaku na Írán, kterému rovněž hrozí obnovením bojů.
před 5 hhodinami

Trump nevylučuje nový útok na Írán. Podle Vance přinesly rozhovory pokrok

Spojené státy možná budou muset znovu zaútočit na Írán, řekl podle Reuters v úterý americký prezident Donald Trump s tím, že jistý si ale není. Poznamenal také, že Teherán prosí o uzavření dohody s Washingtonem. Viceprezident JD Vance mezitím na brífinku v Bílém domě uvedl, že rozhovory s Íránem přinesly značný pokrok, obnovení bojů ale také nevyloučil.
před 5 hhodinami

Britská policie vyšetřuje dvě podezření ze zneužívání dětí spojená s Epsteinem

Britská policie v úterý oznámila, že na základě dokumentů týkajících se amerického delikventa Jeffreyho Epsteina zahájila vyšetřování dvou přes dvacet let starých podezření ze zneužívání dětí. Informovaly o tom tiskové agentury. Dokumenty ze spisů o zesnulém sexuálním predátorovi zveřejnilo americké ministerstvo spravedlnosti na začátku letošního roku.
před 5 hhodinami

Ukrajina hlásí po ruských útocích mrtvé i raněné

Nejméně tři lidi zabila a dalších 23 zranila ruská raketa, která dopoledne zasáhla centrum města Pryluky v Černihivské oblasti na severu Ukrajiny. O aktuálním počtu obětí odpoledne informoval šéf regionu Vjačeslav Čaus. Mezi oběťmi je i patnáctiletý chlapec, který navzdory snaze lékařů podlehl zraněním. Útok v Prylukách způsobil rozsáhlé škody, poškozeny byly podniky, nákupní středisko, obchody, lékárny, školy, soukromé domy i auta, dodal Čaus. O úderech informovaly i úřady v dalších ukrajinských oblastech. Útoky na svém území hlásí i Rusko.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Letoun NATO sestřelil dron nad Estonskem

Rumunská stíhačka F-16 startující z Litvy v úterý sestřelila nad Estonskem dron zřejmě ukrajinského původu, sdělil estonský ministr obrany Hanno Pevkur zpravodajskému webu Delfi. Škody podle Pevkura nevznikly, po troskách dronu estonské úřady pátrají. Lotyšsko v úterý vyhlásilo kvůli dronu letecký poplach. Jedná se o nejnovější případy z řady narušení vzdušného prostoru v této zemi sousedící s Ruskem, uvedla agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

WHO zkoumá možnosti vakcín a léčby proti epidemii eboly v Kongu

Světová zdravotnická organizace (WHO) zkoumá, zda by některé kandidátské vakcíny, tedy očkovací látky ve fázi výzkumu, nebo léčebné postupy, mohly být použity k potlačení epidemie eboly v Kongu (Demokratické republice Kongo). Informovala o tom v úterý agentura AFP. Organizace již dříve vyhlásila nárůst počtu případů vysoce nakažlivé hemoragické horečky za mezinárodní zdravotní stav nouze.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Rutte vyzval k rovnoměrné pomoci Ukrajině. Narazil na odpor, proti je i Česko

Generální tajemník NATO Mark Rutte požádal spojence, aby na pomoc Ukrajině vyčlenili 0,25 procenta HDP. Snaží se tak zmírnit rostoucí napětí uvnitř Aliance ohledně nerovnoměrné pomoci Kyjevu, napsal server Politico. V pomoci zaostávají například některé státy z jihu Evropy. Návrh, který by znamenal uvolnění desítek miliard dolarů dodatečné pomoci, však narazil na odpor u části významných členů NATO. Proti se podle zdrojů ČTK vyslovila i Česká republika.
před 10 hhodinami
Načítání...