TÉMA

Michigan

Demokraté opět sází na Bidena. Překonat má Trumpa, věk i nevalnou popularitu
Američtí demokraté se drží hesla o tom, že vítězný tým se nemění. Prezident Joe Biden má cestu k nominaci volnou, seriózní rival se mu ve straně nepostavil. V minulých volbách zastavil Donalda Trumpa, což bude s největší pravděpodobností jeho úkolem i nyní. Vyvstávají ale otázky kolem jeho věku, nemluvě o nízké popularitě mezi Američany.
23. 1. 2024|Adam Musil
Pes pomohl zachránit život svého pána topícího se v ledové vodě jezera v Michiganu
Pes Ruby společně s policistou pomohl zachránit svého majitele, který se propadl ledem do jezera v Michiganu. Důstojník Bennetts, jenž byl k nehodě přivolán, se nejdříve snažil muži pomoci sám, ale kvůli stavu ledu se k němu nemohl dostat. Jednal však rychle, připnul záchranný disk na psí vodítko a řekl tonoucímu, aby Rubyho přivolal. Pes donesl disk až k němu a společnými silami se podařilo muže zachránit. Pětašedesátiletý Američan strávil ve vodě zhruba šestnáct minut a po ošetření v nemocnici byl propuštěn.
22. 1. 2024|ČT24
Sever Spojených států svírá mráz. Sněhová bouře připravila o elektřinu statisíce lidí
Americkým Středozápadem během noci na sobotu postupovala sněhová bouře, která podle monitorovacího serveru PowerOutage připravila o přístup k elektřině nejméně 368 tisíc odběratelů. Přiměla také aerolinky napříč celými Spojenými státy zrušit až 7600 letů, informovala agentura AP. Severní státy Montana, Severní Dakota i části Wyomingu se až do neděle budou potýkat s extrémně nízkými teplotami sahajícími až k minus čtyřiceti stupňům Celsia, napsal list The New York Times.
13. 1. 2024Aktualizováno13. 1. 2024, 19:30|ČTK
Doporučujeme
Sedmina lidí je závislá na průmyslově zpracovaném jídle. Má to závažné důsledky, varuje metastudie
Čtrnáct procent dospělých a dvanáct procent dětí má závislost na vysoce průmyslově zpracovaných potravinách, jako jsou například čokoládové tyčinky nebo slané brambůrky. Závislost se u nich projevuje podobně jako ta na drogách.
16. 10. 2023|
Sedmero republikánů se přelo o pozornost v druhé debatě. Trump ji opět ignoroval
Republikánští uchazeči o nominaci pro prezidentské volby se střetli v druhé televizní debatě. Donald Trump, který má ve straně jasně nejvyšší preference, se nezúčastnil a vyrazil do Michiganu. Bývalého šéfa Bílého domu za to kritizoval floridský guvernér Ron DeSantis i někdejší guvernér New Jersey Chris Christie, jenž Trumpa obvinil z toho, že se bál dorazit. Výtky mířily v debatě, která se točila mimo jiné kolem imigrace, ekonomiky či zdravotnictví, také na nynějšího prezidenta Joea Bidena.
28. 9. 2023|
Střelba v kampusu univerzity v Michiganu si vyžádala tři oběti
Tři lidé zemřeli a dalších pět utrpělo zranění v areálu Michiganské státní univerzity v USA při řádění střelce, který později obrátil zbraň proti sobě, informovala místní policie. Podezřelého identifikovala jako třiačtyřicetiletého muže bez známých vazeb na vysokou školu. Univerzitní kampus předtím prohledávaly stovky policistů, zatímco se vystrašení studenti ukrývali ve tmě, napsala agentura AP.
14. 2. 2023Aktualizováno14. 2. 2023, 21:13|
Nad Severní Amerikou se objevil další neidentifikovaný objekt. Spojené státy jej sestřelily
Armáda Spojených států sestřelila nad Huronským jezerem neidentifikovaný objekt. S odvoláním na americké činitele o tom v neděli informují zahraniční tiskové agentury. Za poslední tři dny je to nad Severní Amerikou už třetí neznámý objekt, který armáda sestřelila. Minulý týden pak Američané sestřelili u pobřeží Jižní Karolíny čínský balon, který Washington označil za špionážní.
12. 2. 2023Aktualizováno13. 2. 2023, 00:00|
Biden připomněl druhé výročí útoku na Kapitol. Obránce ocenil medailemi
Americký prezident Joe Biden v pátek připomněl druhé výročí útoku na Kapitol, který 6. ledna 2021 napadli příznivci exprezidenta Donalda Trumpa nespokojení s výsledky voleb. Udělil také medaile 14 lidem, kteří se tehdy podíleli na obraně sídla Kongresu nebo jako úředníci či volení zástupci vzdorovali snahám Trumpových spojenců zvrátit výsledky hlasování.
6. 1. 2023|
Druhý z vůdců skupiny, která chtěla unést guvernérku Michiganu, dostal 19 let vězení
Druhého z vůdců ozbrojené skupiny, která plánovala únos michiganské guvernérky Gretchen Whitmerové a odpálení mostu v roce 2020, poslal soud na devatenáct let do vězení. Žalobci požadovali doživotní odnětí svobody. O trestu pro Barryho Crofta informovala agentura AP. První vůdce a Croftův spolupachatel Adam Fox byl odsouzen k šestnácti letům vězení.
28. 12. 2022|vkl
Vůdce skupiny, která chtěla unést michiganskou guvernérku, dostal 16 let vězení
Vůdce skupiny, která v roce 2020 plánovala únos michiganské demokratické guvernérky Gretchen Whitmerové a odpálení mostu, byl odsouzen k 16 letům odnětí svobody, hrozilo mu až doživotí. O rozsudku nad Adamem Foxem informovala agentura AP. Druhý vůdce skupiny Barry Croft vyslechne rozsudek ve středu.
27. 12. 2022|
Google zaplatí téměř 400 milionů dolarů za neoprávněné sledování polohy uživatelů
Americká internetová společnost Google se dohodla, že zaplatí 391,5 milionu dolarů (přes devět miliard korun), aby urovnala obvinění ze strany 40 členských států USA, že používala nezákonné praktiky při sledování polohy uživatelů. Informoval o tom v pondělí úřad generálního prokurátora státu Michigan.
14. 11. 2022|
Referenda: Tři americké státy ochrání právo na potrat, dva povolí rekreační užívání marihuany
Obyvatelé amerických států Kalifornie, Vermont a Michigan si v referendech odhlasovali zakotvení práva na potrat do svých ústav. V Kentucky, které je považováno za republikánskou baštu, stále podle projekcí není jasné, zda se tuto iniciativu podařilo prosadit. V Montaně rozhodují o trestech pro lékaře za provedení potratu. Voliči v Marylandu a Missouri si v referendu odsouhlasili rekreační užívání marihuany a v několika státech také definitivní konec otroctví, které tam dosud bylo povoleno jako trest za zločin.
9. 11. 2022|
Velvyslankyně ve Švýcarsku Kateřina Fialková náhle zemřela
Ve věku 55 let v úterý v Bernu náhle zemřela velvyslankyně České republiky ve Švýcarsku a v Lichtenštejnsku Kateřina Fialková. Informovalo o tom ministerstvo zahraničí. Podle české diplomacie patřila Fialková po sametové revoluci k vůdčím osobnostem, které přivedly Česko do mezinárodních organizací, a byla také první vysoce postavenou Češkou v Severoatlantické alianci (NATO), kde pracovala v kabinetu generálního tajemníka George Robertsona.
2. 11. 2022|
Jeden ze spiklenců, kteří chystali únos michiganské guvernérky, dostal čtyřletý trest
Americký soud ve čtvrtek vyměřil čtyřletý trest vězení Kalebovi Franksovi z Michiganu za spoluúčast na přípravě únosu guvernérky tohoto státu Gretchen Whitmerové. Franksovi hrozilo původně doživotí, k činu se ale přiznal a poskytl důležité svědectví, informoval server Axios.
7. 10. 2022|
Republikánský kandidát na prokurátora manipuloval s volebním přístrojem, uvádí Reuters
Republikánský kandidát na post generálního prokurátora v Michiganu patřil do skupiny, která získala neoprávněný přístup k volebnímu přístroji, když se snažila najít důkazy pro nepodložená tvrzení o podvodech šířená exprezidentem Donaldem Trumpem. Tvrdí to agentura Reuters na základě analýzy soudních podání a veřejně dostupných materiálů. Podle informací webu The Detroit News michiganská prokuratura v této souvislosti podezírá celkem devět lidí a připravuje půdu pro jejich formální obvinění.
8. 8. 2022|
Falešní volitelé, vydírání rodiny, zničená kariéra. Jsou známy další okolnosti dění po Trumpově volební prohře
Vyšetřovací výbor americké Sněmovny reprezentantů se v úterý zabýval dalšími výpověďmi o událostech na Kapitolu loni 6. ledna. Zaměřil se na představitele některých amerických států, kteří čelili po prezidentských volbách v roce 2020 tlaku ze strany prezidenta Donalda Trumpa, aby změnili výsledky voleb v jeho prospěch. Najevo vyšly například informace, které ukázaly roli republikánského senátora za stát Wisconsin Rona Johnsona při prosazování falešných Trumpových volitelů.
22. 6. 2022Aktualizováno22. 6. 2022, 16:01|
USA spustily nový urychlovač částic. Budou v něm vytvářet látky, o nichž věda zatím jen sní
Po desetiletích čekání byl 2. května v Michiganu slavnostně otevřen urychlovač za 942 milionů dolarů (v přepočtu asi 23 miliard korun). Experimenty na něm by měly zmapovat neprobádané oblasti krajiny exotických atomových jader a prozkoumat, jak hvězdy a výbuchy supernov vytvářejí většinu prvků ve vesmíru.
3. 5. 2022|
V Kanadě se covidem poprvé nakazil člověk od jelena. Varianta je vysoce zmutovaná
Kanadští vědci potvrdili vůbec první případ přenosu koronaviru z jelena na člověka. Varují, že je zapotřebí mnohem širšího dohledu nad volně žijícími zvířaty, aby se zabránilo vzniku dalších mutací a variant a jejich nepozorovanému šíření.
2. 3. 2022|
Spojené státy zaplavuje omikron, počet hospitalizací se blíží loňskému maximu
Ve Spojených státech pokračuje rychlý nástup koronavirové varianty omikron. Podle odhadů Střediska pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) už stojí za téměř všemi novými případy infekce. USA zaznamenaly další extrémně vysoký přírůstek a počet lidí hospitalizovaných s koronavirem se blíží rekordu z loňského ledna. Nemocnice však oproti předchozím vlnám epidemie hlásí menší podíl vážných případů. Prezident Joe Biden oznámil, že USA zdvojnásobí kontrakt na nákup léku paxlovid od firmy Pfizer. Podle vrchního vládního epidemiologa Anthonyho Fauciho by současná vlna mohla odeznít stejně rychle, jako přišla.
5. 1. 2022|
Pandemie ve světě: Izrael schválil čtvrtou dávku očkování, řada zemí hlásí nejvíc nakažených
Spojené státy ve čtvrtek zaznamenaly 484 377 nových případů nákazy nemocí covid-19. Podle serveru BNO News jde o nejvyšší denní přírůstek na světě. Italská vláda přitvrdí, například do MHD budou moci jen očkovaní a ti, kteří covid prodělali. Některé státy ale přes rychlé šíření varianty omikron zmírňují opatření, například Austrálie mění definici blízkého kontaktu, v Izraeli bude očkovaným po setkání s nakaženým stačit antigenní test. Blízkovýchodní země ale také nově schválila čtvrtou dávku vakcíny pro rizikové skupiny obyvatel.
30. 12. 2021Aktualizováno30. 12. 2021, 21:51|rp
Student použil při střelbě na škole v Michiganu zbraň, kterou měl dostat jako vánoční dárek
Policie v Detroitu zadržela rodiče patnáctiletého Ethana Crumbleyho, kterého považuje za pachatele úterní střelby na střední škole v americkém státě Michigan. Podle šerifa se je podařilo dopadnout nad ránem, když se v Detroitu našlo jejich auto. James a Jennifer Crumbleyovi čelí obvinění ze čtyřnásobného neúmyslného zabití. Podle prokuratury bylo jejich chování horší než pouhá nedbalost.
4. 12. 2021|
Střelba ve škole v Michiganu má čtvrtou oběť, mladík byl obviněn z vražd
Střelec z michiganské školy byl obviněn ze čtyřnásobné vraždy, terorismu a dalších trestných činů v souvislosti s úterním útokem. O život přišli čtyři studenti a dalších několik lidí, včetně učitele, bylo zraněno. Vyšetřovatelé se snaží objasnit, proč se vrah rozhodl na své spolužáky střílet. Mladík je ve vazbě a podle dřívějších informací odmítá s vyšetřovateli spolupracovat.
1. 12. 2021|
Střelecký útok na střední škole v Michiganu si vyžádal tři mrtvé. Policie zadržela patnáctiletého studenta
Při střeleckém útoku na střední škole v americkém státě Michigan přišli v úterý o život tři studenti a dalších osm lidí utrpělo zranění. Oznámila to místní policie, která jako pachatele označila 15letého studenta. Mladík je ve vazbě, řekl podle agentury AP zástupce šerifa okresu Oakland Mike McCabe.
30. 11. 2021Aktualizováno30. 11. 2021, 23:21|
V USA se schyluje k masovým stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky
Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky. Celkem by se těchto akcí mohlo zúčastnit více než sto tisíc lidí, kteří účast ve stávce už schválili anebo pohrozili, že se zapojí, uvedla BBC. Už ve čtvrtek stávkovalo zhruba deset tisíc zaměstnanců společnosti John Deere, která vyrábí zemědělské stroje.
15. 10. 2021|