Palestinci v Gaze poprvé demonstrují proti Hamasu. Odpovědí je bití, zatýkání a mučení

3 minuty
Horizont: Gazané protestují proti Hamasu
Zdroj: ČT24

V Pásmu Gazy už týden probíhají demonstrace proti vládnímu hnutí Hamas. Je to první případ takto silné, zdola vycházející opozice proti islamistickému hnutí, které je mnohými státy považované za teroristickou organizaci a které už 12 let palestinské enklávě tvrdou rukou vládne. Hamas na protesty reaguje hrubou silou a raziemi. Neklid má dopad i na Izrael a situaci na Západním břehu Jordánu.

Sloganem protestů proti Hamasu se stalo heslo „Chceme žít“. Minulý čtvrtek a v následujících dnech se stovky demonstrantů shromáždily na devíti místech ve městech v Pásmu Gazy a v uprchlických táborech. Protestuje se v ulicích i na místní univerzitě. Jeden mladý muž v Džabálije se na protest proti bezvýchodné ekonomické situaci polil hořlavinou.

Protesty rozhánějí policejní jednotky Hamasu. Příslušníci bezpečnostních složek demonstranty bili a také stříleli do vzduchu. Zatkli desítky lidí, včetně aktivistů, novinářů a ochránců lidských práv. Mnozí byli surově zbiti či mučeni, jejich domy prohledali.

Záběry mlácení demonstrantů a domovních razií světové agentury nenabízejí, protože pohyb novinářů je přísně omezen. Na veřejnost se ale dostávají skrz sociální sítě. „Silně odsuzuji kampaň zatýkání a násilí, kterou uplatňují bezpečnostní složky Hamasu vůči demonstrantům, a to včetně žen a dětí,“ uvedl blízkovýchodní zmocněnec OSN Nikolaj Mladenov.

Na jednom videu z protestů, které se objevilo na Twitteru, naštvaná žena říká, že její čtyři synové jsou bez práce, zatímco synové vůdců Hamasu si žijí v luxusu. „Synové vůdců Hamasu mají domy, auta, mohou se oženit, zatímco obyčejní lidé nemají nic, ani kus chleba,“ popisuje.

Největší protesty od roku 2007

Podobnou intenzitu protestů přitom Pásmo Gazy podle BBC nezažilo od roku 2007, kdy se Hamas ujal vlády poté, co přechozí rok vyhrál parlamentní volby na palestinských územích a následně z enklávy při krvavých bojích v ulicích vytlačil ozbrojené složky spojené s konkurenčním hnutím Fatah předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse. To si podrželo vládu na okupovaném Západním břehu Jordánu.

Hamas má problém. Po 12 letech vlády nad Gazou se bývalé islamistické guerillové hnutí změnilo v další ekonomicky a politicky nevýkonnou arabskou despocii.
David Borek
blízkovýchodní zpravodaj ČT

„Je tu rozpor mezi ideologií, ideologickými závazky a potřebami vládnout. Hamas se ocitá v dilematu, které není schopen vyřešit. Tím, že se Hamas stal vládním hnutím, rozšířil svou strukturu. Já bych řekl, že se stal poněkud zkostnatělým, dokonce buržoazním a zkorumpovaným. Otevřela se propast mezi ním a lidmi,“ soudí orientalista Meir Litvak z Telavivské univerzity.

Fiaskem skončilo i odpálení dvou raket na Tel Aviv v minulém týdnu. Poprvé za pět let sice lidé museli běžet do krytů, ale Hamas se od akce distancoval a raději po dlouhé době zakázal pravidelné páteční demonstrace u hranic s Izraelem. Rakety byly buď vypuštěny omylem, nebo proti rozkazům Hamasu. Obě varianty vyznívají pro vládce Gazy nelichotivě.

Příčinou protestů je špatná ekonomika

Kritika životních podmínek v Gaze není žádným překvapením, podle Světové banky ekonomika palestinské enklávy – kde je 70 procent mladých lidí nezaměstnaných, neteče pitná voda, elektřina funguje jen občas – zažívá „volný pád“.

Klíčovým důvodem ekonomických problémů Gazy je především blokáda, kterou na enklávu uvalily sousední Izrael a Egypt a v jejímž důsledku jsou toky zboží do Pásma Gazy značně omezeny a vycestování obyvatel vyloučeno.

V uplynulých dvou letech se palestinské vedení na Západním břehu Jordánu snaží znovu získat kontrolu v Pásmu Gazy, a vyvinulo tak na Hamas finanční tlak. Ten pak nedávno reagoval zvýšením daní, což obyvatelům Gazy ještě více přitížilo.

Orientalista: Alternativy k Hamasu nejsou mírové

Zatímco v Pásmu Gazy je Hamas v defenzivě, snaží se získat popularitu prostřednictvím útoků na Izraelce na Západním břehu Jordánu. Při tom posledním byli zastřeleni dva lidé. Bezprostředně po útoku část obyvatel Gazy oslavovala. „Byla to kvalitní hrdinská operace a jde o přirozenou reakci na zločiny sionistického nepřítele,“ jásal mluvčí Hamasu Mušír al-Masrí.

Odpor proti Izraeli je pro mnoho Palestinců jedním z mála jednotících témat. Mnozí z těch, kteří protestují proti vládě Hamasu, nejsou fanoušky Izraele. „Alternativou k Hamasu není nějaké umírněné mírové hnutí v Gaze, ale spíš něco jako Islámský stát, Al-Káida, kteří budou ještě nemilosrdnější než Hamas,“ obává se orientalista Litvak.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Jako by nás napadly zombie.“ Represe v Íránu řídí obávané gardy

Za brutálním zabíjením protestujících Íránců stojí nechvalně proslulé Islámské revoluční gardy. Do ulic povolaly dobrovolníky z milice Basídž i elitní síly Kuds, vyplývá ze svědectví a záznamů, jež se podařilo dostat ze země. Podle nepotvrzených informací měly na masakrech podíl rovněž zahraniční milice z Iráku a dalších zemí regionu. Bagdád to popírá.
před 19 mminutami

Už necítím povinnost myslet čistě na mír, napsal Trump do Norska

Americký prezident Donald Trump v dopise norskému premiérovi Jonasi Gahrovi Störeovi napsal, že už necítí povinnost myslet čistě na mír poté, co za své mírové úsilí nedostal Nobelovu cenu. Šéf Bílého domu opět zdůraznil svůj záměr získat Grónsko, arktický ostrov, který je autonomním územím Dánska. Grónský premiér Jens-Fredrik Nielsen uvedl, že Grónsko na sebe nenechá tlačit hrozbami ze strany Trumpa týkajícími se uvalení cel na země, které se postavily proti Trumpovu záměru ostrov získat.
10:29Aktualizovánopřed 33 mminutami

Pavel po jednání s papežem ocenil vztahy mezi Českem a Svatým stolcem

Papež Lev XIV. přijal v pondělí dopoledne k audienci českého prezidenta Petra Pavla. S hlavou katolické církve prezident hovořil mimo jiné o globálních tématech. „Církev v tomto ohledu hraje velkou roli, protože má mimořádný politický i diplomatický dosah,“ poznamenal prezident, který s papežem diskutoval i o vztazích Česka a Vatikánu, které jsou podle něho na dobré úrovni. Prezident v pondělí jednal i se státním sekretářem kardinálem Pietrem Parolinem.
10:50Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Počet obětí srážky vlaků ve Španělsku stoupl na 39

Počet obětí po nedělní srážce dvou rychlovlaků v Andalusii na jihu Španělska vzrostl podle místních médií na 39. Desítky dalších lidí utrpěly zranění. České úřady nemají informace od tom, že by se nehoda týkala českých občanů, vyšetřování ale ještě neskončilo. Španělský ministr dopravy Óscar Puente srážku označil za extrémně podivnou, příčiny neštěstí nejsou známé. Na trase mezi Madridem a jihošpanělskou provincií zrušily úřady více než dvě stě železničních spojů.
07:43Aktualizovánopřed 3 hhodinami

The Times píší, že po protestech v Íránu je přes šestnáct tisíc obětí a statisíce raněných

Britský deník The Times s odkazem na zprávu íránských lékařů uvedl, že protesty v Íránu si vyžádaly 16 500 mrtvých a 330 tisíc zraněných. Většina obětí je podle těchto informací mladší třiceti let, přičemž policie podle svědectví nejčastěji střílí do oblasti hlavy, krku nebo hrudníku. Dosavadní zprávy, které přinesla v neděli agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného íránského činitele, hovořily o tom, že obětí bylo nejméně pět tisíc.
11:27Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Završení olympiády proběhne ve starověké aréně, archeologové se bojí poškození

Tři týdny před zahájením zimních Her dorazila olympijská pochodeň do Verony. V místní historické aréně má proběhnout velkolepé zakončení. Italští pořadatelé se inspirovali poslední olympiádou v Paříži, kde řada soutěží proběhla v historických kulisách města. Aréna ve Veroně byla postavena kolem roku třicet našeho letopočtu, tedy ještě před Koloseem, a sloužila jako amfiteátr pro gladiátorské hry a veřejná představení. Jedná se o nejstarší prostor na světě, kde se dosud organizují veřejné akce, říká předseda organizačního výboru Her Giovanni Malagó. Část veřejnosti a archeologové ale považují pořádání mimořádné sportovní a společenské akce v těchto prostorách za příliš velké riziko pro tak významnou památku. Pořadatelé však trvají na tom, že veškeré úpravy provádějí tak, aby se nepoškodil historický charakter místa.
před 9 hhodinami

Nejméně 21 obětí má srážka vysokorychlostních vlaků ve Španělsku

Po nehodě dvou vysokorychlostních vlaků na jihu Španělska zemřelo nejméně 21 lidí. Na 73 pasažérů je zraněných. Uvedl to tamní ministr dopravy Óscar Puente. Cestující z obou vlaků museli být evakuováni. Na palubách bylo podle prohlášení úřadů dohromady přibližně pět set lidí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Čína hlásí růst ekonomiky o pět procent

Čínská ekonomika v loňském roce vzrostla o pět procent, oznámil podle zpravodajských agentur čínský statistický úřad. Údaj je tak podle agentury Reuters v souladu s vládním cílem. V posledním čtvrtletí loňského roku čínské hospodářství vykázalo meziroční růst o 4,5 procent. Údaje jsou mírně nad očekávání analytiků.
03:20Aktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...