Pád režimu se vám vyplatí, vzkázal Guaidó Rusku a Číně. Maduro rychle stěhuje zlato za hranice

3 minuty
Guaidó zveřejnil plán obnovy Venezuely
Zdroj: ČT24

Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó představil plán, který má stabilizovat kolabující hospodářství a nejvíce strádajícím lidem poskytnout okamžitou humanitární pomoc. Guaidó také vyzval Rusko s Čínou, aby se postavily na jeho stranu. Velmocem slíbil, že ochrání jejich investice. Kreml ale vzápětí zdůraznil, že ho za prezidenta neuznává. Madurova vláda se mezitím chystá poslat 15 tun zlata z rezerv venezuelské centrální banky do Spojených arabských emirátů a získat za to eura v hotovosti, uvedla agentura Reuters.

Guaidó uklidňuje dva největší věřitele Venezuely, kteří ho zatím za prezidenta neuznali. „Maduro ve skutečnosti nechrání ani Venezuelu, ani cizí investice. Tato země není dobrým prostředím pro podnikání. Míra inflace činí dva miliony procent, produkce ropy se snížila ze 3,5 milionu na 1 milion barelů denně. Co Rusko a Čína nejvíc potřebuje, je stabilita a výměna vlády,“ vzkázal lídr opozice.

Kreml v reakci uvedl, že zatím žádný vzkaz od Guaidóa neobdržel a za prezidenta ho ani nadále neuznává. Putinův mluvčí Dmitrij Peskov také popřel, že by se Rusko podílelo na prodeji venezuelského zlata.

Guaidó přitom tvrdí, že Rusům poslal vzkaz. Jeho plán obnovy země je součástí kroků, jimiž chce opozice donutit autoritářského prezidenta Nicoláse Madura k odstoupení. Jejich cílem jsou svobodné volby.

Obnova ropného průmyslu jako priorita

Podle Guaidóa je absolutní prioritou řešit humanitární krizi, v zemi se nedostává základních potravin, lidé umírají na banální nemoci kvůli nedostatku léků. Venezuela má přitom značné zásoby ropy a surovinu vyváží do světa, kvůli sankcím a zastaralé infrastruktuře ale produkce klesá.

„Stát nefunguje a neposkytuje ani minimální služby, protože peníze vedení rozkradlo. Státní ropná společnost zůstane státní. V současné době se vše točí kolem obnovy ropného průmyslu, ta pro nás bude prioritou,“ konstatoval Guaidó.

Opoziční lídr zmínil také roli armády, která zatím stojí většinou na straně Madura. Vojákům slíbil amnestii, pokud mu pomohou obnovit ústavní pořádek a demokracii. „Nemyslím, že by někdo byl skutečně loajální tomu uzurpátorovi, dokonce i vláda projevuje loajalitu hlavně svým zájmům. Musíme myslet na budoucnost, ve Venezuele máme diktátora a režim, který perzekvuje obyvatele,“ upozornil Guaidó.

Policie se sháněla po Guaidóově manželce

Čtvrteční projev na univerzitě Guaidó přerušil, když se dozvěděl, že policie je před domem jeho rodiny. Podle svědků z místa se tam měla ptát po jeho manželce Fabianě, která s ním byla na univerzitě, v domě však zůstala jejich dvacetiměsíční dcera. Před budovou se podle záběrů ze sociálních sítí okamžitě shromáždili Guaidóovi příznivci, poslanci a novináři.

Krátce po incidentu odvysílala televize TV Venezuela v živém přenosu rozhovor s Guaidóem, který držel v náručí svou dceru. Opoziční lídr mimo jiné zopakoval, že v sobotu Venezuelané opět vyjdou do ulic a budou také dále hovořit s vojáky, jejichž podpora je v procesu přechodu země k demokracii stěžejní.

„To, co se dnes stalo prezidentovi Guaidóovi, zažívají Venezuelci denně, zastrašování používají k našemu pronásledování bezpečnostní složky státu, financované z našich peněz,“ komentoval přítomnost policie u domu Guaidóovy rodiny jeden z poslanců Juan Andrés Mejía.

V Caracasu ve středu demonstrovalo několik tisíc příznivců prezidenta Madura. Provládní průvod prošel městem až k sídlu státní ropné společnosti, demonstranti obviňovali Spojené státy, že jim jde o venezuelskou ropu. „Jde o příkaz ze strany amerického impéria – zaútočit, zažehnout požár v ropných studních, zastavit produkci,“ prohlásil viceprezident Delcy Rodriguez.

Zlato míří do Turecka i Emirátů

Podle nejmenovaného vládního činitele se Madurův kabinet chystá poslat 15 tun zlata z rezerv centrální banky do Spojených arabských emirátů a získat za to eura v hotovosti. Výměna zlata za eura může být reakcí na kroky Washingtonu, který se snaží odstřihnout Madurovu vládu od financí v zahraničí.

Agentura Reuters rovněž uvedla, že už loni v prosinci takto Madurova vláda vyměnila za hotovost zlato v hodnotě 900 milionů dolarů (asi 20,3 miliardy korun) s Tureckem a 26. ledna pokračovala dodávkou tří tun zlata. Podle Reuters jde o součást plánu Madurovy vlády prodat do února celkem 29 tun zlata, které má vláda v Caracasu.

Madurovi odmítla vydat venezuelské zlato v hodnotě 1,2 miliardy dolarů (zhruba 27 miliard korun) centrální banka Británie (Bank of England). Podle Bloombergu tak učinila na žádost Washingtonu. Britská banka to nekomentovala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Komise vyměřila Muskově síti X pokutu 120 milionů eur

Evropská komise (EK) obvinila americkou internetovou síť X miliardáře Elona Muska z porušení unijních pravidel, konkrétně nařízení Evropské unie o digitálních službách (DSA). Za to jí vyměřila pokutu 120 milionů eur (2,9 miliardy korun).
před 10 mminutami

Ruský nálet zabil v Dněpropetrovské oblasti dvanáctiletého chlapce

Dvanáctiletého chlapce zabil a další tři lidi zranil nálet ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil předseda oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Ukrajinské drony během noci opět útočily v hloubi Ruska, informují média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další ves na východě Ukrajiny, Bezimjane v Doněcké oblasti.
před 56 mminutami

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
před 1 hhodinou

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
před 2 hhodinami

Americká ministryně spravedlnosti nařídila posílit vyšetřování Antify

Americká ministryně Pam Bondiová nařídila posílit vyšetřování aktivit organizace Antifa (antifašistická akce) a dalších podobných skupin, které označila za extremistické, uvedla agentura Reuters, která se seznámila s nařízením ministryně. V září americký prezident Donald Trump označil Antifu za teroristickou organizaci.
před 5 hhodinami

Paleodieta je pohádka, člověk se jen masem nikdy neživil, tvrdí výzkum

Rozsáhlá analýza zbytků lidské potravy z období pravěku přinesla silné argumenty pro vyvrácení hypotéz o tom, že se v době kamenné konzumovalo hlavně maso.
před 6 hhodinami

Polsko posiluje obranu i na moři

Polsko posiluje námořnictvo. Od Švédska si objednalo tři nové ponorky, které by mohlo dostat za pět let. Podle ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze země vytváří v Baltském moři novou bezpečnostní architekturu. Varšava tak pokračuje ve výrazných investicích do obrany. Už teď na ni dává téměř pět procent HDP, nejvíce ze všech zemí NATO.
před 6 hhodinami

„Chameleon“ Šará čistí Sýrii od asadovské korupce a sní o jednotě

Rok od pádu diktátora Bašára Asada se nová syrská vláda potýká s celou řadou výzev, včetně pokračující fragmentace země a sektářského násilí. Podle expertů je ale namístě mírný optimismus, jelikož válkou zbídačená země zažívá přechodné období. Dočasný prezident Ahmad Šará boduje na diplomatickém poli, kde se bývalému džihádistovi daří budovat obraz světového státníka.
před 7 hhodinami
Načítání...