„Nic mimořádného.“ Kreml poprvé komentuje protesty, při kterých bylo zatčeno přes dva tisíce lidí

Kreml v úterý poprvé komentoval protesty v Moskvě, které se konají už od konce července. Prezidentský mluvčí Dmitrij Peskov prohlásil, že šéf Kremlu Vladimir Putin demonstrace nepovažuje za nic mimořádného. Ruské vedení se prý politické krize neobává, registruje ale jak agresivní odpor demonstrantů proti policii, tak i policejní agresi. Během zčásti nepovolených protestů bylo zadrženo přes dva tisíce lidí. Organizátory čeká soud.

Série víkendových demonstrací přivedla do ulic Moskvy desetitisíce lidí. Protestující kritizují rozhodnutí městské volební komise nepřipustit k zářijovým obecním volbám z formálních důvodů opoziční kandidáty. Dvě demonstrace radnice povolila, další dvě, po nichž následovalo masové zatýkání, radnice označila za ilegální.

Peskov označil za „zcela očividné“ případy násilností proti demonstrantům, které svědci zdokumentovali a odeslali na sociální sítě. Na jednom z videí příslušník národní gardy bije pěstí do břicha zadrženou demonstrantku Darju Sosnovskou, která byla podle nejnovějších informací hospitalizována s vnitřním krvácením. Na zasahujícího policistu podala trestní oznámení.

„Zaznamenáváme ale i případy, které zachycují neuposlechnutí policejních příkazů a agresi vůči strážcům pořádku. I to je nepřípustné,“ upozornil mluvčí Peskov. Dodal, že prezidentská kancelář „nemůže a nesmí o těchto případech vynášet soudy“.

Bezpečnostní síly plní své povinnosti, zdůraznil Peskov

Tvrdá opatření policie proti demonstrantům nicméně kremelský mluvčí výslovně schválil. „Tvrdé akce policie při zásahu proti veřejným nepokojům považujeme za absolutně správné,“ konstatoval Peskov. Silové složky podle něj plní své povinnosti a dělají vše, aby zamezily protiprávnímu jednání.

Po demonstraci z minulého víkendu, na niž podle policie přišlo dvacet tisíc a podle nezávislých odhadů až šedesát tisíc lidí, bylo zadrženo kolem dvou set lidí. Podle mínění ruských politologů šlo o největší protest v Rusku za posledních sedm let.

Moskevská opozice je rozhodnuta zorganizovat další mítink, radnice však novou manifestaci nepovolila, uvedla agentura Interfax. Podle informace listu Kommersant zástupci opozičního hnutí dali radnici faktické ultimátum: pokud kandidáty nezaregistruje, odmítne opozice výsledky zářijových voleb do městského zastupitelstva uznat.