Italská Liga oficiálně požádala o jednání o nedůvěře. Podle premiéra je to od Salviniho taktika

Události: Salvini chce co nejdříve předčasné volby (zdroj: ČT24)

Předsedkyně horní komory italského parlamentu Maria Casellatiová svolala na pondělí schůzku šéfů politických frakcí v Senátu, aby stanovili termín jednání o návrhu na vyslovení nedůvěry vládě. O to v pátek oficiálně požádala jedna ze stran vládní koalice, krajně pravicová Liga. Její šéf, místopředseda vlády a ministr vnitra Matteo Salvini, tak chce podle místních médií ale i podle premiéra využít nárůstu volebních preferencí své strany a vyvolat předčasné volby.

„Ti, co plýtvají časem, poškozují zemi a myslí jenom na své posty,“ uvedla Liga při oznámení, že návrh na hlasování o nedůvěře vládě podala. O sporech v italské vládní koalici se mluví už delší dobu, ve čtvrtek Salvini oznámil, že se koalice zhroutila a že si přeje předčasné volby.

Italský premiér Giuseppe Conte, který nepatří k žádné z koaličních stran, novinářům řekl, že Salvini chce předčasné volby, aby využil nárůstu popularity své strany. Ta by nyní volby vyhrála s až 40 procenty hlasů, zatímco loni v březnu ji volilo 17 procent hlasujících. Její koaliční partner Hnutí pěti hvězd (M5S) by podle nynějších průzkumů zase dostal jen kolem 17 procent hlasů, což by bylo zhruba o polovinu méně než loni ve volbách.

Conte řekl, že raději předstoupí před parlament, než aby rezignoval. „Vláda vždy hodně pracovala a málo mluvila, neleželi jsme na pláži,“ hájil svůj kabinet premiér. Dodal, že Salvini bude muset parlamentu zdůvodnit, proč si přeje konec vlády.

Rozdílný pohled na finance i vztahy s EU

Podle Ligy se vládní partneři neshodnou mimo jiné v názoru na veřejné stavby, fiskální politiku, autonomii regionů, reformu justice či vztahy s EU. Posledním hřebíkem do koaliční rakve byl spor o výstavbu vysokorychlostní dráhy mezi Turínem a Lyonem, kterou Hnutí pěti hvězd pokládá za zbytečnou a příliš nákladnou.

Pokud by vláda padla, rozhodne prezident Sergio Mattarella, zda parlament rozpustí a vyhlásí nové volby. Podle agentury DPA se může pokusit sondovat, kdo by mohl mít jinou většinu v parlamentu. Pokud prezident vyhlásí volby, budou zřejmě koncem října, případně v listopadu, uvedla DPA.