Británie: Johnson slaví velké vítězství, Corbyn zažil debakl, ve Skotsku posílili příznivci odtržení

4 minuty
Události: Konzervativci vyhráli volby
Zdroj: ČT24

Konzervativci Borise Johnsona jasně zvítězili v britských volbách. Po sečtení všech okrsků budou mít v parlamentu velkou většinu a budou moci dokončit brexit podle svých představ. Labouristé zažili nejhorší výsledek za desetiletí a straníci volají po rezignaci předsedy Jeremyho Corbyna. Ve Skotsku značně posílili tamní nacionalisté požadující nové referendum o nezávislosti.

  • 22:53

    Vážení čtenáři, děkujeme za pozornost, přenos končí.

  • 20:53

    Boris Johnson hovořil s irským premiérem Leem Varadkarem. Ujistili se o potřebě pokračování těsných vztahů a dodržování Velkopáteční dohody o míru v Severním Irsku.

  • 19:47

    Premiér Johnson hovořil se skotskou ministerskou předsedkyní Nicolou Sturgeonovou a řekl jí, že je proti uspořádání dalšího referenda o skotské samostatnosti. "Výseldek referenda z roku 2014 je směrodatný a měl by být respektován," citoval Johnsona mluvčí jeho úřadu.

Po sečtení posledního okrsku mají konzervativci 365 z celkových 650 křesel, labouristé 203, Skotská národní strana 48, liberální demokraté mají jedenáct a Demokratická unionistická strana je na osmi. Dalších 15 mandátů si rozdělují ostatní strany. 

Konzervativci se tak těší z největší většiny od roku 1987, kdy stranu vedla Margaret Thatcherová. „Konzervativní vláda dostala silný nový mandát dokončit brexit a spojit zemi,“ prohlásil Johnson po svém zvolení.

Hlavním bodem jejich programu bylo odejít z EU k 31. lednu 2020. Chtějí toho dosáhnout schválením rozvodové dohody, kterou premiér dojednal s EU. V kampani se zaměřili na tradičně levicový střed a sever země, což se jim podle komentátorů BBC vyplatilo. 

Johnson po návštěvě královny vyzval v projevu k zahojení ran ve společnosti způsobených dlouhou a ostrou hádkou o brexit. Nabádal příznivce setrvání v Unii, aby se konečně smířili s výsledkem referenda a zaměřili se na budování nových dobrých vztahů s kontinentem: „Jsme jeden národ. Konzervativní vláda nebude nikdy ignorovat vaše přání a vztahy vůči ostatním národům. Budeme mít nová partnerství a projekty, s EU budeme dál spolupracovat jako partneři.“

5 minut
Boris Johnson: Musíme začít se zasypáváním příkopů mezi zastánci a odpůrci brexitu
Zdroj: EBU

Corbynův debakl

Labouristé naopak zaznamenali nejhorší výsledek za desetiletí. Ztratili své tradiční průmyslové oblasti ve střední a severní Anglii, v nichž lidé volili pro brexit. Například v Blyth valley prohráli poprvé od vytvoření tohoto okrsku v roce 1950.

Mnozí straníci volají po rezignaci předsedy a odklonu od na britské poměry radikálně levicového programu. Sám Corbyn, který obhájil svůj mandát, oznámil, že do příštích voleb už stranu nepovede. V nejbližší době však v jejím čele zůstane, aby mohl moderovat debatu o reflexi výsledku voleb.

Za neúspěch podle něj může fakt, že hlavním tématem voleb byl brexit. Na něj labouristé ani jejich příznivci nemají jednotný názor. Navrhovali vyjednání nové rozvodové smlouvy se zachováním členství v celní unii s EU a následné nové referendum o dohodě. Corbyn avizoval, že by v referendu zastával neutrální pozici. „Nerad to říkám, ale voliči možná skutečně chtěli dokončit brexit,“ sdělil v BBC vlivný labouristický poslanec John McDonnell.

Jeremy Corbyn při vyhlašování výsledku voleb
Zdroj: Reuters/Hannah McKay

Skotská otázka

Významně posílila Skotská národní strana Nicoly Sturgeonové, která vyhrála ve většině skotských obvodů. Jejich kandidátce se dokonce podařilo velmi těsně porazit šéfku liberálních demokratů Jo Swinsonovou.

Strana požaduje, aby se v případě uskutečnění brexitu konalo nové referendum o nezávislosti. První se konalo v roce 2014 a 55 procent Skotů v něm odtržení odmítlo.

„Skotsko vyslalo velmi jasnou zprávu. Nechceme konzervativní vládu Borise Johnsona, nechceme opustit Evropskou unii a chceme, aby budoucnost Skotska byla ve skotských rukou,“ prohlásila Sturgeonová. Šéf poslaneckého klubu Skotské národní strany Ian Blackford vyzval budoucího premiéra, aby umožnil referendum o nezávislosti už v roce 2020.

Konzervativní ministr Michael Gove však po oznámení odhadů řekl, že nepovažuje nové skotské referendum za nevyhnutelné. Podle něj by zemi neprospělo. Komentátoři BBC tak varují před rizikem ústavní krize.

Swinsonová končí v čele liberálních demokratů

Zklamáním jsou volby pro liberální demokraty, kteří oproti minulým volbám přišli o jeden mandát. Kvůli neúspěchu předsedkyně Swinsonové, která oznámila rezignaci, se vedení strany dočasně ujme dvojice Ed Davey a Sal Brintonová. Regulérní nové vedení si strana zvolí příští rok.

„Někteří budou tuto vlnu nacionalismu, která se prohnala na obou stranách hranice, oslavovat,“ uvedla Swinsonová, která se šéfkou Liberálních demokratů stala teprve v červenci. „Pro budoucnost naší země jsou to velmi významné výsledky,“ dodala.

Výsledky britských parlamentních voleb
Zdroj: ČT24

V Severním Irsku mají poprvé navrch proirské strany

Překvapivé jsou výsledky v Severním Irsku. Poprvé od rozdělení ostrova v roce 1921 tam více mandátů získají nacionalisté toužící po bližších vztazích s Irskou republikou než unionisté (DUP) usilující o co nejtěsnější napojení na Velkou Británii.

Šéf unionistických poslanců Nigel Dodds nedokázal v Belfastu obhájit svůj mandát. Porazil ho kandidát Sinn Fein, což obyvatele města podle BBC šokovalo.

4 minuty
Události: Volby přinesly zvrat v Severním Irsku
Zdroj: ČT24

Severní Irsko má v britské Dolní sněmovně 18 křesel. Dosud deset z nich ovládala DUP, která ale nyní o dva mandáty přišla. Sinn Féin, která dlouhodobě usiluje o spojení regionu s Irskou republikou, si udržela sedm mandátů, dva další ale získala proirská Sociálnědemokratická a labouristická strana (SDLP). Zbývající křeslo připadlo Alianční straně Severního Irska (APNI), která zastává neutrální postoj.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA zcela zničily íránské jaderné provozy, oznámil Trump

Spojené státy zaútočily na tři íránské jaderné objekty, včetně jaderného zařízení ve Fordo, oznámil americký prezident Donald Trump. V projevu národu sdělil, že íránské jaderné provozy byly zcela zničeny. Varoval Teherán, že pokud neuzavře mír, čekají ho mnohem větší údery. Washington se tak přímo zapojil do izraelských útoků zaměřených na zničení íránského jaderného programu. Írán v reakci uvedl, že si vyhrazuje všechny možnosti obrany.
02:17Aktualizovánopřed 20 mminutami

Záchranáři v Izraeli hlásí raněné po íránských útocích

V Tel Avivu se v neděli ráno rozezněly sirény protivzdušné obrany, která podle svědků agentur Reuters a AFP zasahovala nad Jeruzalémem. Izraelská armáda krátce předtím varovala, že Írán vypustil směrem na židovský stát balistické střely. Záchranáři hlásí necelou stovku zraněných. Armáda židovského státu odpoledne uvedla, že pokračovala s údery na Írán a zaměřila se i na cíle v okolí Búšehru, kde je jediná funkční íránská jaderná elektrárna.
07:37Aktualizovánopřed 22 mminutami

Celý svět by měl děkovat Trumpovi, míní Dostálová. Foldyna nesouhlasí

Rozhodnutí USA udeřit na íránský jaderný program bylo dobrým krokem, shodli se v Otázkách Václava Moravce zástupci vládní koalice a opozičního ANO. „Celý svět by měl poděkovat (Donaldu) Trumpovi,“ prohlásila europoslankyně Klára Dostálová (ANO). Odmítavě se k útoku postavil poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Debatující věří, že zapojení USA povede k oslabení íránského režimu. V druhé části pořadu politici kritizovali systém emisních povolenek ETS 2.
před 34 mminutami

Zmírnění hrozby, eskalace i slib odvety. Svět reaguje na americký útok na Írán

Česko chápe bezpečnostní důvody, které vedly USA k útokům na jaderná zařízení v Íránu, sdělili premiér Petr Fiala (ODS) a ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.). Podle šéfky resortu obrany Jany Černochové (ODS) je ukončení íránského jaderného programu v zájmu Evropy. Evropské země většinově vyzývají k diplomacii. Generální tajemník OSN údery označil za nebezpečnou eskalaci. Blízkovýchodní země krok Washingtonu odsuzují. Jemenští povstalci hútíové slíbili odvetu.
09:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Írán ani MAAE neevidují po útocích zvýšenou úroveň radiace

Mezinárodní agentura pro atomovou energii neeviduje po nedělních amerických útocích na tři jaderné provozy v Íránu v jejich okolí zvýšenou úroveň radiace. Už před oznámením MAAE ve stejném smyslu informoval i íránský jaderný úřad.
08:23Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Izraelská armáda z Gazy přivezla těla tří zabitých rukojmí

Izraelská armáda uvedla, že ve spolupráci s bezpečnostní službou Šin Bet během noční operace přivezla z Pásma Gazy těla tří rukojmí. Jedná se o dva mladé muže a starší ženu, kteří byli zabiti při teroristickém útoku Hamásu a jeho spojenců na Izrael ze 7. října 2023 a jejichž těla ozbrojenci pak unesli do Pásma Gazy, napsal zpravodajský server The Times of Israel (ToI).
před 5 hhodinami

Ukrajina ovládá v Kurské oblasti 90 kilometrů čtverečních, uvedl Syrskyj

V ruské Kurské oblasti ovládá Ukrajina nadále přibližně 90 kilometrů čtverečních ruského území, uvedl velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž ukrajinské jednotky zároveň vytlačily Rusy z hranic Dněpropetrovské oblasti. Rusko v noci na neděli ostřelovalo Slovjansk a Kramatorsk v Doněcké oblasti.
před 6 hhodinami

Další repatriační let dopravil do Prahy z Izraele asi osmdesát lidí

Druhý repatriační let dorazil do Prahy s více než osmdesáti osobami, které se rozhodly opustit Izrael kvůli konfliktu mezi ním a Íránem, sdělila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Letadlo přistálo na kbelském letišti krátce před 01:00 SELČ. Už v úterý vládní speciál evakuoval do Česka z Izraele 66 lidí. Dalších asi třicet až padesát Čechů využilo možnosti jiných letadel, třeba slovenského vládního speciálu.
08:06Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...