Americké tajné služby se bojí vměšování do prezidentských voleb. Ze strany Ruska, Číny a Íránu

Americké tajné služby se obávají vměšování Ruska, Číny a Íránu do nadcházejících voleb prezidenta USA plánovaných na listopad. Každá z těchto mocností přitom svou činností sleduje jiný cíl, uvedl podle agentury AP šéf americké kontrarozvědky William Evanina. Vměšování ze strany Ruska identifikoval už po minulých volbách tým zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera.

„Mnoho zahraničních aktérů upřednostňuje výhru některého z kandidátů, což dávají najevo řadou otevřených a soukromých vyjádření; skryté snahy o ovlivňování jsou vzácnější,“ řekl šéf kontrarozvědky William Evanina. „Primárně máme obavy z případné aktivity Číny, Ruska a Íránu,“ dodal.

Čína pohlíží na Trumpa jako na nepředvídatelného a nechce proto, aby obhájil svůj mandát. Peking se podle Evaniny snaží posílit svůj vliv před volbami a chce formovat americkou politiku a tlačit na politické aktéry, kteří podle něj zaujímají protičínské postoje. Čína v posledních měsících stále více kritizuje americkou reakci na pandemii covidu-19, uzavření čínského konzulátu v Houstonu a další věci.

Rusko se podle americké kontrarozvědky snaží očernit demokratického kandidáta Joea Bidena a tu část jeho podporovatelů, kteří jsou podle Moskvy zaměřeni proti Rusku, uvedl Evanina. Moskva přitom podle něj Bidena kritizovala již v době, kdy byl viceprezidentem kvůli jeho roli v politice USA na Ukrajině a jeho podpoře opozice vůči ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi.

Íran chce údajně rozdělit americkou společnost

Írán se podle tajných služeb USA snaží podrýt americké demokratické instituce stejně jako kampaň prezidenta Trumpa a rozdělit Ameriku v době před listopadovými volbami. „Pokusy Íránu v tomto směru se budou zřejmě nejvíce zaměřovat na ovlivňování lidí na internetu, například šířením dezinformací na sociálních sítích a přeposíláním protiamerického obsahu,“ uvedl Evanina.

Motivací Teheránu je podle něj přesvědčení, že pokud by Trump znovu vyhrál, vyvíjely by USA nadále tlak na Írán s cílem vynutit v zemi změnu režimu.

Zvláštní vyšetřovatel Robert Mueller ve své závěrečné zprávě z loňského roku došel k závěru, že se Rusko snažilo zasahovat do amerických prezidentských voleb z roku 2016 s cílem dosáhnout zvolení Donalda Trumpa prezidentem. Mueller však nenašel důkazy o tom, že by Trumpova kampaň s Ruskem cíleně spolupracovala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

V afghánském Dželálábádu zněly exploze po průletu letadla, píše AFP

Dvě silné exploze byly v sobotu slyšet v Dželálábádu na východě Afghánistánu, napsala ráno agentura AFP s odvoláním na svého reportéra na místě. Stalo se tak den poté, co pákistánská letadla bombardovala několik afghánských měst. Agentura Reuters píše, že přestřelky přes afghánsko-pákistánskou hranici pokračovaly i přes noc, zatímco mezinárodní společenství vyjádřilo rostoucí znepokojení a vyzvalo strany k naléhavým jednáním.
před 4 mminutami

Prezident Trump potvrdil vojenský zásah USA proti Íránu

Americký prezident Donald Trump oznámil, že americká armáda zahájila „velkou bojovou operaci v Íránu“. USA podle něj zajistí, aby Teherán nezískal jadernou zbraň. Ještě předtím oznámil údery izraelský ministr obrany Jisra'el Kac. V Teheránu bylo slyšet několik výbuchů, z míst v centru města stoupá dým, uvádí agentury. Izraelská média uvedla, že jde o společnou izraelsko-americkou operaci.
07:35Aktualizovánopřed 13 mminutami

Pád letadla s penězi v Bolívii nepřežilo nejméně dvacet lidí

Nejméně dvacet lidí zemřelo po pádu vojenského nákladního letadla, zřítilo se na silnici u bolivijské metropole La Paza. Dalších 28 osob utrpělo zranění. Letoun, který převážel peníze, poničil asi desítku aut, uvedla místní policie. Podle agentury AFP byl stroj těžce poškozen a do okolí z něj létaly bankovky. Příčina nehody zatím není známa. Policisté podle webu El Deber museli použít slzný plyn proti lidem, kteří si chtěli z místa nehody odnášet peníze.
02:55Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Německo chce posílit pravomoci zpravodajských služeb

Tři dny po začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu vyhlásil tehdejší německý kancléř Olaf Scholz novou éru obranné a bezpečnostní politiky své země. Pojem Zeitenwende se vžil i mimo Německo. Největší stát Evropy začal zbrojit a zvětšovat armádu. Vláda současného kancléře Friedricha Merze v reformách pokračuje. Na řadě jsou zpravodajské služby.
před 3 hhodinami

Argentinský parlament souhlasil s reformou trhu práce

Argentinský parlament schválil reformu trhu práce. Jde o jeden z klíčových bodů programu libertariánského prezidenta Javiera Mileie, jehož návrh posilující pozici zaměstnavatelů vyvolával masové protesty i stávky. Senátoři v závěrečném hlasování nová pravidla podpořili potřebnou většinou hlasů. Agentura Reuters to označila za jeden z dosud největších Mileiových trimfů.
před 4 hhodinami

Pentagon označil Anthropic za bezpečnostní riziko, firma se obrátí na soud

Společnost Anthropic se obrátí na soud. Reaguje tím na rozhodnutí ministerstva obrany USA, které ji označilo za bezpečnostní riziko dodavatelského řetězce. Firma v pátek nevyhověla jeho požadavkům týkajícím se používání umělé inteligence (AI). Americký prezident Donald Trump krátce před tím uvedl, že nařídil federálním úřadům postupně ukončit využívání jejích AI technologií.
před 5 hhodinami

Trump nařídil úřadům ukončit využívání AI od Anthropicu

Americký prezident Donald Trump nařídil federálním úřadům postupně ukončit využívání technologií umělé inteligence (AI) od firmy Anthropic. Učinil tak poté, co společnost odmítla ustoupit americkému ministerstvu obrany ve sporu o bezpečnost využívání AI pro vojenské účely. Americké ministerstvo obrany podotklo, že pokud firma nepřistoupí na jeho žádost, bude považována za „riziko pro dodavatelský řetězec“ a riskuje ztrátu státní zakázky v hodnotě 200 milionů dolarů (4,1 miliardy korun).
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Po vykolejení tramvaje v Miláně jsou dva mrtví a pět desítek raněných

Dva lidé zemřeli a devětačtyřicet dalších utrpělo zranění poté, co v italském Miláně vykolejila tramvaj, píše Reuters. Dříve agentura informovala o jedné oběti a jednom člověku v kritickém stavu. Zatím není jasné, co bylo příčinou nehody ve městě, které v současné době hostí Týden módy a kde minulý týden skončily zimní olympijské hry.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami
Načítání...