Za sexuální zneužití studentek gymnázia v Krupce dostal pedagog 28 měsíců vězení

Pedagog z gymnázia v Krupce má za sexuální zneužití svých studentek, sexuální nátlak a přečin útisku strávit 28 měsíců za mřížemi. Ve čtvrtek o tom rozhodl okresní soud v Teplicích. Pedagog navíc dostal šestiletý zákaz činnosti. Státní zástupce Tomáš Sosna ve své závěrečné řeči navrhl 32 měsíců odnětí svobody a zákaz činnosti na šest let. Obžalovaný přiznal vinu, ne však v celém rozsahu. Obhájce navrhl zproštění bodu obžaloby, který pedagog označil za sporný, za ostatní skutky navrhl podmíněný trest a uložení ambulantní léčby. Rozhodnutí je pravomocné, strany se vzdaly práva na odvolání. Muži hrozilo až deset let vězení.

„Vzhledem k tomu, že se jedná o odsouzení za zločin, tak skutečně jiný druh trestu než nepodmíněný to neumožňuje,“ uvedl soudce s tím, že jednou z přitěžujících okolností je, že muž spáchal více trestných činů. Naopak za polehčující okolnost soud označil dosavadní bezúhonnost odsouzeného a také částečné přiznání viny.

Učitel ve svém závěrečném projevu celé věci litoval. Přiznal, že s jednou ze svých obětí měl dlouhodobý vztah. „Nebylo to tak, že bych přemýšlel, plánoval a někoho se snažil svádět,“ uvedl pedagog s tím, že své skutky nechce zlehčovat. „Vnímám to jako svoje obrovské selhání a zasloužím si za to být potrestán,“ dodal.

Státní zastupitelství muže obžalovalo z pohlavního zneužití a sexuálního nátlaku. Pedagogovi hrozily dva roky až deset let vězení, protože se trestného činu podle žalobce dopustil z pozice učitele. Učitel na gymnáziu od loňska nepůsobí. „Soud stanovil, že jednání pana obžalovaného bylo trestné, a uložil trest, který jsem byl ochoten akceptovat, to znamená nepodmíněný trest odnětí svobody. Proto jsem se vzdal práva na odvolání,“ řekl novinářům Sosna.

Obtěžování na táboře

Podle pedagoga se sporná událost stala na táboře, kam studenti gymnázia jezdili. Na minulém jednání soudu uvedl, že je skutek popsaný chybně. Oběť mu seděla při jedné z táborových her na klíně, když jeli autem.

Podle státního zástupce učitel poškozenou při jízdě osahával, obžalovaný tvrdil, že to nebylo proveditelné. Ve čtvrtek u soudu doplnil, že měl brát v potaz její nesouhlas a situaci přehodnotit ve chvíli, kdy mu na klíně sedět odmítla.

U soudu vypovídali ještě dva svědci ke spornému bodu obžaloby. Jedním z nich byla kamarádka oběti, která uvedla, že s dotyčnou seděla ve zmiňovaném vozidle. Měla jako všichni ostatní cestující zavázané oči a nic neviděla. Oběť se ale usednutí na klín učitele bránila a po vystoupení z vozidla podle slov svědkyně nadávala.

Svědkyně je také jednou z obětí obžalovaného, její část se neprojednávala vzhledem k přiznání viny pedagoga. S problémem se oběti svěřily jinému učiteli, který byl u soudu také jako svědek. Uvedl, že o nestandardním vztahu obžalovaného ke studentkám se na škole mluvilo, přesto ho tvrzení dívek překvapilo.

Soud rozhodl, že poslední bod obžaloby, který byl podle odsouzeného učitele sporný, překvalifikuje na přečin útisku. „Je zřejmé, že iniciátorem usednutí na klín byl obžalovaný. Rovněž není sporné, že poškozená s tím opakovaně vyslovila nesouhlas,“ řekl soudce. „Za této situace to je donucení jiného zneužitím svého vlivu k tomu, aby něco konal,“ doplnil. Nevyloučil, že se učitel poškozené dotýkal, mohlo ale jít o doteky mimoděk.

Na pedagoga podala trestní oznámení kvůli podezření ze zneužívání nezletilých studentek škola. Reagovala tak na podněty, které získala loni v březnu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Zbrojovka po požáru v Pardubicích očekává škody ve stamilionech

Zbrojařská společnost LPP Holding předpokládá, že škody po pátečním požáru v její hale a administrativní budově v Pardubicích budou ve stamilionech korun. Televizi Nova to v neděli řekla a ČTK potvrdila mluvčí firmy Martina Tauberová. Policie požár prověřuje pro podezření na teroristický útok. Pracuje se čtyřmi verzemi vzniku požáru, u všech s podezřením na úmyslné zavinění. Ohledání místa ukončili policisté v neděli ráno.
12:40Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Za bezpečnost odpovídá i stát, tepal Červíček výrok Babiše. Vondráček se premiéra zastal

Nedělní debata moderovaná Martinem Řezníčkem se věnovala především požáru haly LPP Holdingu v Pardubicích. Senátor a bývalý policejní prezident Martin Červíček (ODS) kritizoval výrok premiéra Andreje Babiše (ANO), podle něhož si mají firmy zajišťovat bezpečnost především samy, zatímco předseda sněmovního zahraničního výboru Radek Vondráček (ANO) premiéra hájil a mluvil o nutnosti spolupráce. Šéf Pirátů Zdeněk Hřib označil Babišův výrok za nehorázný. Vládní zmocněnec Filip Turek (za Motoristy) odmítl, že by kabinet v oblasti bezpečnosti něco zásadního zanedbal. Hosté diskuse se věnovali také tomu, kdo má Česko zastupovat na červnovém summitu NATO.
16:12Aktualizovánopřed 6 hhodinami

VideoHosté Nedělní debaty mluvili o demokracii a občanské společnosti

Na sobotní demonstraci Milionu chvilek proti určitým krokům vlády se dle organizátorů v Praze na Letné sešly statisíce lidí. Podle předsedy spolku Mikuláše Mináře je to signál pro vládu, ale i zpráva pro opozici. Občany vybídl, aby podporovali politické strany nebo do nich i vstoupili. „Každý si musí najít svůj způsob občanské iniciativy,“ míní Minář. Bývalý novinář a politik Vladimír Mlynář se proti rétorice Milionu chvilek vymezil. „Nemám pocit, že je unášen stát,“ podotkl Mlynář s tím, že ačkoli se mu řada vládních kroků nelíbí, „důvod jít demonstrovat neviděl“. Ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek s Mlynářem souhlasí v tom, že podstata demokracie ohrožena není, demonstraci však vnímá jako kultivovaný dialog s vládou. „S oponentem se má hledat kompromis,“ myslí si Pánek. Nedělní debatu ČT moderoval Martin Řezníček.
před 7 hhodinami

Dotace na zadržování vody v krajině se tenčí, resort chce do budoucna víc peněz

Dotace na revitalizace toků a budování tůní se tenčí. Jde o poslední peníze na opatření, jak udržet vodu v krajině. Možnost žádat o podporu skončí v červnu. A nejde jen o ně. Ministerstvo životního prostředí už také rozdělilo víc než tři čtvrtiny prostředků, které má z unijních fondů k dispozici.
před 9 hhodinami

VideoNa demonstraci do Prahy dorazili lidé z celé republiky

Na sobotní demonstraci na pražské Letné dorazili lidé z celé republiky a napříč generacemi. Do metropole přijeli vyjádřit nesouhlas s vývojem posledních týdnů i obavy o budoucnost země, bezpečnost nebo postavení médií. Kvůli akci policie usměrňovala dopravu a dopravní podnik zavedl mimořádnou tramvajovou linku.
včera v 20:55

Na pražské Letné lidé protestovali hlavně proti krokům Babišovy vlády

Na Letné v Praze se v sobotu odpoledne konalo shromáždění nazvané Nenecháme si ukrást budoucnost. Akce chtěla podle předsedy iniciativy Milion chvilek Mikuláše Mináře upozornit na nebezpečí eroze demokracie, oligarchizace společnosti a na kroky vlády Andreje Babiše (ANO), které k nim dle něj směřují. Organizátoři očekávali na akci statisícovou účast, ke shromážděným lidem promluvila kromě Mináře i řada dalších řečníků. Protest trval nakonec přibližně dvě a půl hodiny.
včeraAktualizovánovčera v 18:35

Zbrojovka odmítla slova Babiše, že objekt v Pardubicích neměla dost zabezpečený

Zbrojařská společnost LPP Holding, jejíž areál v Pardubicích v pátek zapálili zatím neznámí pachatelé, odmítla dřívější tvrzení premiéra Andreje Babiše (ANO), že příslušný objekt nebyl dostatečně zabezpečený. Areál byl chráněn standardními i nadstandardními bezpečnostními prvky v souladu s platnou legislativou, sdělila v sobotu v podvečer mluvčí holdingu Martina Tauberová.
včeraAktualizovánovčera v 18:14

Vyšetřovatelé v pardubické zbrojovce ohledávají místo požáru

Kriminalisté a hasiči v Pardubicích v sobotu začali s ohledáním v pátek shořelé haly firmy LPP Holding, která mimo jiné vyrábí drony pro Ukrajinu. Na rozebírání trosek hasiči přivezli pásový bagr. Policie v pátek sdělila, že požár prověřuje pro podezření na teroristický útok. Pracuje se čtyřmi verzemi vzniku požáru, ve všech podle policejního prezidenta Martina Vondráška s podezřením na úmyslné zavinění.
včeraAktualizovánovčera v 17:26
Načítání...