V Holýšově otevřeli nové centrum pro volný čas a vzdělávání uprchlíků z Ukrajiny

Nahrávám video

V průmyslové zóně v bývalých kasárnách v Holýšově na Plzeňsku otevřeli centrum volného času a vzdělávání ukrajinských uprchlíků. Nachází se vedle dvou rekonstruovaných ubytoven, kde jich dnes žije zhruba tři sta, z toho sedmdesát dětí. Čtyři nové prosklené buňky pořídila za tři čtvrtě milionu korun pražská personální agentura Nazar-Invest, vlastník a provozovatel obou ubytoven, které jsou od počátku války na Ukrajině plně obsazené.

Buňky předala agentura zdarma Centru na podporu integrace cizinců pro Plzeňský kraj (CPIC), které v nich zřídilo pobočku a má tam ukrajinskou koordinátorku aktivit, která je v objektu ubytovaná a uprchlíci ji respektují. Informovala o tom vedoucí CPIC Markéta Němcová. Novou aktivitu silně podporuje Holýšov, který chce, aby se uprchlíci více zapojili do dění ve městě.

„První dnes (v úterý) předaná učebna je pro patnáct studujících, dětí i dospělých, kteří se tam mohou zabavit. Do všech buněk se jich vejde šedesát,“ řekl manažer Nazar-Investu Jaroslav Hodek. Podle Němcové zahájí centrum plný provoz 1. dubna. „Budou sem dojíždět sociální pracovníci,“ řekla. I díky penězům z UNICEF nabídnou řadu aktivit. Podle jednatele Nazar-Investu Alexandra Brejchy tam bude dětská skupina, kde budou akce pro děti, ale i výuka pro dospělé a mládež.

Ubytovací komplex na okraji Holýšova vznikl z bývalých vojenských ubytoven, které byly v dezolátním stavu. Nazar-Invest, který má smlouvy s několika zaměstnavateli v regionu, do jejich rekonstrukce dal desítky milionů korun. „Výhodou místa je, že mají hned za domem les a mohou jít do přírody,“ řekla Jana Melková z CPIC. Nazar-Invest koupil další velký pozemek vedle ubytoven, kde plánuje postavit hřiště a prvky pro volný čas, místo pro grilování a odpočinek. „V případě potřeb tam také můžeme v řádu týdnů postavit další ubytovací buňky až s 220 lůžky,“ řekl Brejcha.

Radnice spolupráci vítá

Ze současných tří set uprchlíků jde podle něj ze dvou třetin o matky s dětmi a dále o starší nebo handicapované lidi. „Od počátku spolupracujeme s městem, přispíváme na akce města a vozíme třeba zahrádkáře na výstavy a oni nám tu sází květiny,“ přiblížil Brejcha.

Místostarostka Hana Valachovičová (Pro Holýšov) spolupráci s Nazar-Investem velmi kvituje. „Doufáme, že tu jsou spokojení, a chceme, aby byli ještě víc a aby se víc začlenili do života. Aby tu nežili jen v té komunitě,“ zmínila Valachovičová. V novém centru se podle ní děti naučí víc česky a poté se postupně s místními více sžijí.

Do holýšovské školy chodí padesát dětí uprchlíků. „Chceme předejít záškoláctví, chceme, aby se vzdělávali,“ zdůraznila místostarostka. Město bude pomáhat CPIC i personální agentuře. Počítá s tím, že tam uprchlíci zůstanou delší dobu, a proto chce, aby se zapojili. V Holýšově žije další stovka Ukrajinců po městě a minimálně stejný počet Filipínců, Mongolů a Bulharů, kteří pracují v průmyslových zónách, hlavně na Tachovsku.

Město s 5500 obyvateli do průmyslové zóny v kasárnách trvale investuje. „Jen za loňský rok jsme dali do její obsluhy 70 milionů korun, hlavně do příjezdových cest, mostu a čističky,“ dodala Valachovičová.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

UEFA vyřadila fotbalisty Karviné ze svých soutěží

Unie evropských fotbalových asociací (UEFA) vyřadila Karvinou kvůli účasti v domácí korupční aféře ze svých soutěží a upravila nasazení českých klubů. Nově se do pohárů dostal Jablonec, který si místo Hradce Králové zahraje 2. předkolo Konferenční ligy.
17:25Aktualizovánopřed 11 mminutami

Nejvyšší soud zamítl Tejcovu stížnost v kauze týrání psa v Uherském Hradišti

Nejvyšší soud (NS) zamítl stížnost pro porušení zákona podanou ministrem spravedlnosti Jeronýmem Tejcem (za ANO) v kauze týrání psa v Uherském Hradišti. Soud dospěl k závěru, že podmíněný trest není v tomto případě ani v rozporu se zákonem, ani zjevně nepřiměřený. Počínání pachatele sice bylo závažné a nepřijatelné, nelze však přehlížet jeho tíživou životní situaci, lítost či snahu o nápravu, uvedl NS. Tejc zopakoval, že je potřeba zvýšit příslušné trestní sazby.
10:30Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Obce se obávají rozpadu Agentury pro sociální začleňování, poslaly dopis Babišovi

Zástupci obcí, ve kterých dlouhodobě řeší sociální problémy, se obrátili otrevřeným dopisem na premiéra Andreje Babiše (ANO). Upozorňují v něm na kritické dopady reorganizace Agentury pro sociální začleňování a žádají premiéra o jednání. Odborníci z Agentury pomáhali obcím především s řešením projektů souvisejících s bojem s chudobou, řešením patologických jevů nebo třeba začleňováním lidí z vyloučených lokalit zpět do života.
před 2 hhodinami

Ministerstvo uvolní přes tři miliardy na protipovodňová opatření i čistírny

Ministerstvo životního prostředí uvolnilo dvě miliardy korun na protipovodňová opatření. Peníze mají sloužit například na úpravy koryt vodních toků nebo stavbu nádrží. Čerpat je budou moci města a obce. Dalších více než 1,3 miliardy resort vyčlenil na modernizaci čistíren odpadních vod. Při návštěvě nedávno zprovozněné protipovodňové ochrany jižní části Olomouce to ve čtvrtek řekl ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé).
před 3 hhodinami

V Dyji uhynuly kvůli nedostatku kyslíku až dvě tuny ryb

Extrémní počasí posledního týdne stojí za úhynem dle informací ČT až dvou tun ryb v Dyji v Bulharech na Břeclavsku. Ministerstvo zemědělství mluví o asi tuně. Vysoké teploty způsobily prudký pokles rozpuštěného kyslíku ve vodě. Hasiči vodu provzdušňují a postavili stěnu k záchytu uhynulých ryb, zaměstnanci Povodí Moravy odebírají vzorky.
před 4 hhodinami

Kvůli krádeži kabelů na koridoru u Lipníku vyměřil soud tresty vězení

Za loňskou krádež kabelů na železničním koridoru u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku, která na dvě desítky hodin zásadně omezila dopravu, potrestal přerovský soud trojici mužů vězením. Odsoudil je za krádež a zločin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Uložil jim nepodmíněné tresty v rozmezí od jednoho roku a tří měsíců do 3,5 roku. Musí také nahradit škodu ve výši 1,3 milionu korun, ve zbytku škody soud dopravce odkázal do občanskoprávního řízení. Rozsudek není pravomocný.
před 6 hhodinami

Začala oprava Kbelské v Praze. Přináší omezení a objížďky

Začala rekonstrukce frekventované Kbelské ulice v Praze. Práce potrvají do 15. srpna a přinášejí omezení provozu ze dvou na jeden pruh v každém směru. Zúžení doplní další dopravní opatření, která mají zajistit co největší plynulost provozu. Ve čtvrtek ráno byl podle redaktorky České televize Natálie Loškové provoz na místě relativně plynulý, pomalu jedoucí kolony nicméně vznikaly na začátku a na konci úseku v Novopacké a Cínovecké ulici.
11:00Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Svrab je letos na vzestupu. Provází ho silné svědění

Případů svrabu je letos už více než 7100, o čtyřicet procent víc než loni za první pololetí. Z krajů zachytili hygienici nejvíc nemocných v Moravskoslezském (16 procenta případů), ve Středočeském (11,5 procenta) a v Jihomoravském kraji (10,8 procenta), informovala na síti X Hygienická služba, což je profil spravovaný ministerstvem zdravotnictví. Svrab je kožní onemocnění, projevující se intenzivním svěděním celého těla, které se zhoršuje v teple a v noci, a červenými pupínky.
před 6 hhodinami

Evropský pohled