Soud poslal Afghánce na 22 let do vězení za pokus o vraždy a znásilnění v Karlových Varech

Výjimečný trest 22 let ve věznici se zvýšenou ostrahou a následné vyhoštění ze země na dobu neurčitou vyměřil plzeňský krajský soud migrantovi z Afghánistánu Asmatu Širzádovi za pokus o dvojnásobnou vraždu a znásilnění. Podle rozsudku loni na Nový rok v Karlových Varech napadl a pobodal jednu ženu a poté druhou ženu rdousil a znásilnil. Cizinec u soudu vinu nepřiznal, tvrdil, že si nic nepamatuje. Když mu tlumočnice přetlumočila rozsudek, rozplakal se. Rozsudek není pravomocný, Širzád se proti němu odvolal.

Cizinec podle předsedkyně senátu Heleny Przybylové pošlapal svým jednáním veškeré hodnoty, kvůli kterým do Evropy z Afghánistánu utekl – svobodu a bezpečnost. Jeho vysoce nebezpečné jednání, kdy s odstupem zhruba jedné hodiny byl schopen uskutečnit dva prakticky nejzávažnější činy, si zaslouží přísný trest, uvedla soudkyně. Státní zástupkyně, která navrhovala osmnáct let vězení, se zatím k rozsudku nevyjádřila.

Čtyřiadvacetiletý Afghánec Asmat Širzád žije v Německu, kde žádá o azyl. Do Karlových Varů přijel oslavit poslední den roku 2021 a své narozeniny, které má 1. ledna. Na Nový rok v noci a časně ráno zaútočil zavíracím nožem na sedmatřicetiletou ženu a třikrát ji bodl do hrudníku a břicha, stojí ve spisu. Poté napadl devatenáctiletou ženu, natlačil ji na plot a s nožem v ruce ji nutil k pohlavnímu styku. Podle tehdejších informací policie měl při dechové zkoušce 1,23 promile alkoholu.

Muž byl prý opilý a nic si nepamatuje

Pobodaná žena utrpěla život ohrožující zranění, dokázala ale dojít několik set metrů do restaurace, kde požádala o pomoc a zkolabovala. Podle soudu nezemřela jen díky včasné lékařské pomoci a rychlé operaci v nemocnici.

Druhou napadenou ženu cizinec natlačil na plot a s nožem ji nutil k pohlavnímu styku, uvedl soud. Dívka se nejdřív pokusila utéct, cizinec ji ale podle spisu chytil, strhnul ji na zem, a protože se stále bránila, začal ji velkou silou rdousit. Když omdlela, Širzád ji částečně svlékl, osahával ji a při tom se pohlavně ukájel. Pak utekl.

Když se dívka probrala z bezvědomí, požádala o přivolání pomoci náhodného chodce. Podezřelého policie zadržela po necelých dvou hodinách. Širzád se celou dobu při výsleších na policii i u soudu hájil tím, že se k událostem nemůže vyjádřit, protože si na nic nepamatuje. Vysvětloval to buď vypitým alkoholem, na který není v takovém množství zvyklý, nebo tím, že mu někdo mohl dát v restauraci do pití nějaký lék.

Kamerové záznamy a nůž s krví

Prokázat Širzádovu vinu pomohly kamerové záznamy, nůž s krví pobodané ženy nalezený v jeho bundě v jeho autě, DNA rdoušené ženy na jeho bundě a na jeho spodním prádle, svědectví obou žen i nepřímých svědků. O jeho vině soud nepochyboval. Motivem jednání byla podle senátu snaha najít ženu na sex. Když se to nepodařilo, cizinec neváhal sáhnout k násilí. Musel být srozuměn s tím, že může ženy usmrtit.

To, že obě jeho útok přežily, označila Przybylová za Širzádovo velké štěstí. Kdyby zemřely obě ženy, soud by podle soudkyně neváhal vyměřit doživotní vězení. „A uvažoval by o něm i v případě, kdyby zemřela jedna z poškozených,“ řekla. Lítost, kterou u soudu vyjádřil, je spíš lítostí nad jeho vlastním osudem, konstatovala soudkyně.

Širzád řekl, že musel tvrdě pracovat, aby v Německu zapadl do společnosti, podle znalce se do ní integroval. Soud ale označil jeho integraci jen za formální – přijal západní styl života, nikoliv jeho hodnoty. „On sám řekl, že do Evropy přijel kvůli svobodě a bezpečnosti, nicméně do tohoto ze svého pohledu bezpečného prostoru vnesl přesně to, před čím z Afghánistánu utíkal. Svým jednáním pošlapal nejen svou snahu žít ve svobodné společnosti, ale pošlapal i základní hodnoty, za kterými do Evropy šel. Dané noci zaútočil na nejvyšší hodnotu naší společnosti, a tou je lidský život. Za to musí nést odpovědnost,“ uzavřela soudkyně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Jihočeskou ODS opustila po Kubově odchodu asi třetina členů

Poté, co hejtman Martin Kuba oznámil odchod z ODS, opustila jihočeské občanské demokraty asi třetina členů, uvedl krajský místopředseda za ODS a senátor Tomáš Jirsa. Odchod by se podle odhadů měl týkat přibližně tří set lidí. ODS oznámila, že situace je v jižních Čechách po turbulencích posledních týdnů stabilizovaná a přicházejí noví lidé, nyní má základna přibližně šest set členů.
před 57 mminutami

„Zmatený a nepřehledný“. Odvolací soud zrušil verdikt nad hradeckou děkankou

Případem údajného vynášení neveřejných informací o veřejných zakázkách univerzit, ve kterém čelí obžalobě děkanka Přírodovědecké fakulty Univerzity Hradec Králové (UHK) Alena Myslivcová Fučíková, se bude znovu zabývat Obvodní soud pro Prahu 6. Odvolací Městský soud v Praze totiž zrušil původní verdikt. Děkanka vinu dlouhodobě odmítá.
před 3 hhodinami

Vědci popsali v srdci Prahy pro Česko nové druhy lišejníků a hub

Mohlo by se zdát, že hustě osídlená území velkoměst jsou spíše pouštěmi než oázami. Ale výzkumy ukazují, že to tak není: metropole totiž vytvářejí zcela nové ekosystémy, které mohou nabízet příležitosti spoustě druhů. A podle nového výzkumu se to týká i Prahy.
před 5 hhodinami

Města zpřísňují pravidla pro výdejní boxy

Řada měst už přijala nebo chystá nová pravidla pro umísťování a provoz výdejních boxů zásilkových společností. Cílem je, aby tyto služby byly přínosné pro obyvatele i podnikatele, a zároveň nenarušovaly bezpečnost, dopravu ani vzhled veřejných prostranství. O regulaci, která začne platit od 1. ledna, rozhodli například radní v Ústí nad Orlicí. Podobná opatření už fungují v Praze nebo Litomyšli, připravují je také Pardubice.
před 9 hhodinami

Hlučín kupuje přes 500 bytů. Jen opravy „spolknou“ půl miliardy

Představitelé Hlučína začali podepisovat smlouvy o koupi více než pěti stovek bytů, které město získá od společnosti Heimstaden, největšího pronajímatele v kraji. Za nemovitosti, často ve špatném technickém stavu, zaplatí přes 600 milionů korun a další zhruba půlmiliardu potřebuje na jejich opravy. Jde o největší majetkovou transakci v historii města.
před 19 hhodinami

Padaly teplotní rekordy, nejvíc naměřily stanice na jihu Čech

Teplotní rekordy v úterý padly nebo byly vyrovnány na 101 stanicích ze 172, které měří víc než třicet let. Nejtepleji bylo v Českých Budějovicích, kde teplota vystoupala na 16,4 stupně Celsia, informoval odpoledne Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Teplotní rekordy v tuzemsku padaly druhý den v řadě.
před 22 hhodinami

Čínský výrobce vodičů Gold Cup Electric investuje v Plané dvě miliardy

Čínská společnost Gold Cup Electric Apparatus, přední světový výrobce magnetických vodičů, postaví v Česku svůj první evropský výrobní závod. V areálu bývalé balírny čokolády v Plané u Mariánských Lázní na Tachovsku investuje přes dvě miliardy korun, informoval mluvčí agentury CzechInvest Zdeněk Vesecký. Firma chce zahájit výrobu ve druhém čtvrtletí 2026. Přestavba areálu už podle něj začala, stejně jako nábor prvních sedmdesáti zaměstnanců.
včera v 15:45

Studenti po Česku protestovali proti Motoristům v čele resortu životního prostředí

Studenti ve městech po celém Česku protestovali proti tomu, aby v čele ministerstva životního prostředí v nové vládě ANO, SPD a Motoristů sobě stál někdo z Motoristů. Podle pořádající iniciativy Univerzity za klima nejsou zástupci Motoristů kompetentní k vedení úřadu. Motoristé v čele resortu by šli svým chováním proti jeho podstatě, jednalo by se o ohrožení ochrany přírody v Česku, míní zástupci iniciativy.
včera v 15:01
Načítání...