Policista bez roušky dal při zásahu facku opilci, ukázalo video. Hamáček se za incident omluvil

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) se omluvil za průběh zásahu policie proti muži na autobusové zastávce v Praze 8. Incident zachytilo video, které se objevilo na sociálních sítích. Ze záběrů je patrné, že jeden policista dal muži facku, navíc sám neměl zpočátku roušku. Podle ministra byl sice zásah proti muži, který byl podle něj opilý a ničil auta, potřeba, ale chování fackujícího policisty označil za temnou skvrnu.

Video zveřejněné na Facebooku ukazuje, že policisté u autobusové zastávky zastavili muže, jehož krok byl nejistý, a usadili ho na lavičku. Následovala diskuse, během které jeden z policistů muže udeřil do tváře. Policista navíc neměl nasazenou roušku ani jinou ochranu dýchacích cest.

„Za tento ojedinělý exces bych se chtěl omluvit, to je naprosto nepřijatelné, jakkoliv video, které koluje, nezachycuje celou kauzu,“ řekl v Otázkách Václava Moravce ministr vnitra Jan Hamáček k záznamu. Policejní mluvčí Violeta Siřišťová uvedla, že se jednáním policisty bude zabývat odbor vnitřní kontroly. 

Hamáček dodal, že na videu není zaznamenána příčina zásahu. Muž byl podle něj opilý a poškozoval auta. Mluvčí Siřišťová upřesnila, že rozbil přední sklo projíždějícímu autu. Reakci policisty ale považuje Hamáček za selhání. „Není omluvou to, že se ten člověk choval jako šílenec. Policista za každých okolností musí udržet nervy na uzdě. A samozřejmě musí mít roušku,“ zdůraznil.

Zákrok odsoudil i policejní prezident Jan Švejdar. „Jsem neskutečně zklamaný z toho, co jsem dnes viděl. Chování policisty je naprosto nepřijatelné a neomluvitelné,“ uvedl.

Ministr vnitra ale celkově považuje práci policie v době nouzového stavu a koronavirové pandemie za vynikající. „Policisté v drtivé většině předvádějí profesionální výkon a klobouk dolů. Jsou oslabeni koronavirem, musí sloužit více než normálně. Toto je temná skvrna, jakkoli ojedinělá,“ míní. 

56 minut
Otázky Václava Moravce: Rozhovor s Janem Hamáčkem
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na severu Čech platí výstraha před ledovkou

Na severu Čech se může v sobotu večer při mrznoucím mrholení nebo dešti tvořit slabá ledovka. Vyplývá to z výstrahy, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Hrozí úrazy a komplikace v dopravě. Během noci na neděli riziko mrznoucích srážek pomine.
před 10 hhodinami

Hasiči měli o Vánocích přes tisíc zásahů. V meziročním srovnání jde o nadprůměr

Hasiči v tuzemsku měli o Vánocích 1163 výjezdů, z toho 178 bylo k požárům. Podle počtu událostí tak byly letošní svátky mírně nadprůměrné, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová. Nejvíce práce měli hasiči na Štědrý den, kdy bylo zásahů 515. Některé požáry během svátků přitom způsobily mnohamilionové škody.
před 12 hhodinami

Na náměstí v Postoloprtech se potkávají Oldřich s Boženou

Postoloprty na Lounsku dokončují největší investici v historii města, kterou je rekonstrukce náměstí za 115 milionů korun. Její součástí je i obří vydlážděná mozaika. V celku si ji půjde nejlépe prohlédnout z výšky. Zobrazuje pověst o setkání Oldřicha a Boženy. Podle kroniky se tak stalo právě u Postoloprt, když byl kníže na lovu.
před 13 hhodinami

Modernizace železničního uzlu Česká Třebová má za sebou první rok

Nové koleje i nádražní objekty vyrostly během prvního roku modernizace železničního uzlu Česká Třebová. Investice za téměř dvacet miliard je plánována na šest let. Má přinést bezpečnější a rychlejší průjezd vlaků i pohodlnější cestování. Lidé pocítí dopad stavebních prací hlavně v druhé polovině oprav.
před 14 hhodinami

Z Bedřichova po konci vleků odcházejí i hoteloví hosté

Dlouholetý provozovatel, který měl v Bedřichově v Jizerských horách celkem pět vleků, už ve středisku podnikat nechce. Místní proto hledají cestu, jak v budoucnu provoz obnovit. Uzavření sjezdovek už dopadá na některé podnikatele.
před 15 hhodinami

Na přelomu roku se čeká sníh a teploty pod průměrem

Na přelomu roku do Česka přijde zima. Teploty i přes den budou jen mírně nad nulou, hlavně na horách bude sněžit a lze očekávat sněhové jazyky i závěje, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Ani v prvním týdnu roku 2026 se ráz počasí příliš nezmění.
včera v 20:39

Lipno zamrzá, bruslit na něm je ale zatím hazard

Lipenské jezero postupně zamrzá. Místy má sice led tloušťku kolem čtyř až pěti centimetrů, zatím ale netvoří dostatečně souvislou plochu. Přesto na něj už někteří nedočkavci navzdory nebezpečí vstupují. Možnosti bruslení závisí na intenzitě mrazů. Ke zprovoznění bruslařské magistrály propojující Frymburk, Přední Výtoň a Lipno nad Vltavou musí mrznout deset až patnáct dnů.
včera v 20:19

Porodnost i letos klesne na další historické minimum

V Česku se narodilo nejméně dětí v historii. Podle průběžných dat zdravotníků letošek skoro s jistotou překoná loňské minimum. Někde hlásí téměř o pětinu méně novorozenců. Potomky teď přivádějí na svět hlavně ženy z populačně slabších 90. let. Jejich matky měly děti přibližně o pět let dřív. V kombinaci s dalšími faktory čekají odborníci nízkou porodnost i v příštích letech.
včera v 20:04
Načítání...