TÉMA

Napadení

Policie navrhla obžalovat muže obviněného z napadení Ukrajinek v Plasích
Policisté navrhli obžalovat muže obviněného z napadení dvou ukrajinských žen na pouti v Plasích na severním Plzeňsku. České televizi to řekla mluvčí plzeňské policie Michaela Raindlová. Podle informací médií se muž žen zeptal, zda jsou z Ukrajiny, a poté je napadl. Obviněný se hájí tím, že konflikt vyvolaly opilé ženy, které mu překážely při skládání pouťové atrakce. V případě odsouzení mu hrozí až pět let vězení.
23. 11. 2023|Šimon Rogner
Soud potrestal dětské rváče z Jablonce nad Nisou. Musí uklízet ve škole
Soud nařídil výchovná opatření mladistvým výtržníkům z Jablonce nad Nisou, kteří ve městě napadali jiné děti, své bitky si nahrávali a těmito videi se pak chlubili na sociálních sítích. Za trest musí například uklízet ve škole. Případy z jara město pobouřily.
14. 11. 2023|jch
Policie obvinila majitele rotvajlerů, kteří v květnu pokousali v Holýšově dívku
Z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti obvinila minulý týden policie třiapadesátiletého majitele dvou rotvajlerů, kteří v květnu v Holýšově na jižním Plzeňsku napadli a pokousali desetiletou dívku. V pondělí o tom informovala policejní mluvčí Dagmar Brožová. Dítě utrpělo vážná zranění, která si vyžádala delší pobyt v nemocnici a četné zákroky. Pokud soud uzná muže vinným, hrozí mu trest šest měsíců až čtyři roky vězení.
6. 11. 2023|
Napadené romské děti z Lipníku dostanou desetitisícové odškodné
Krajský soud v Ostravě přiznal odškodnění romským dětem, které před čtyřmi lety v zámeckém parku v Lipníku nad Bečvou na Přerovsku napadl manželský pár. Mají nárok na částky v rozmezí od deseti do padesáti tisíc korun. České televizi to sdělil mluvčí soudu Igor Krajdl. Dětí se letos v létě zastal Ústavní soud (ÚS) poté, co krajský soud nejprve zamítl nárok na odškodnění za nemajetkovou újmu, čtyřem dětem přiznal pouze bolestné.
3. 11. 2023|Simona Schröderová
Cimický žádá o odročení soudu kvůli hospitalizaci. Čelí obžalobě ze znásilnění a vydírání
Psychiatr Jan Cimický podal žádost o odročení soudního jednání z důvodu hospitalizace. Na dotaz České televize to uvedl jeho právní zástupce Miroslav Kučerka. Soud podle něj o žádosti zatím nerozhodl. Podle serveru Blesk.cz skončil Cimický v nemocnici po intoxikaci léky. Pětasedmdesátiletý lékař a spisovatel čelí obžalobě ze čtyř znásilnění a 35 případů vydírání, soud má začít 7. listopadu. Obvinění už dříve odmítl a prohlásil, že hodlá prokázat svou nevinu.
31. 10. 2023|Simona Schröderová
Policie obvinila strážníka z Lipníku nad Bečvou kvůli agresivnímu zásahu proti opilému muži
Přerovští kriminalisté obvinili strážníka, který letos v únoru fyzicky napadl ležícího opilého muže. Šedesátiletého muže z Lipníku nad Bečvou na Přerovsku viní ze zneužití pravomoci úřední osoby. Hrozí mu až deset let vězení. Dvojici strážníků lidé při zásahu natočili na mobilní telefon a záznam zveřejnili. Druhý ze strážníků obviněn není, řekl krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.
23. 10. 2023, Aktualizováno23. 10. 2023 13:11|
Násilí mezi dětmi a mladistvými přibývá, školy začínají s preventivními programy
Násilí mezi dětmi a mladistvými přibývá, a nejde jen o drobné šarvátky. Třeba policisté na Děčínsku během jednoho měsíce řeší dva případy, kdy oběti skončily v nemocnici. Školy proto začínají s novými programy prevence.
27. 9. 2023|
Soud poslal do vazby muže podezřelého z napadení dvou Ukrajinek v Plasích
Okresní soud Plzeň-sever poslal do vazby osmačtyřicetiletého muže, který je podezřelý, že 13. srpna v Plasích na severním Plzeňsku napadl dvě cizinky. Policie národnost nesděluje, média ale informovala, že jsou ženy z Ukrajiny. Policisté muže deset dní po události obvinili z ublížení na zdraví a z výtržnictví. V případě, že ho soud uzná vinným, hrozí mu až pětileté vězení. Stále se pátrá po dalších dvou lidech podezřelých z podílu na útoku.
25. 8. 2023|
Policie obvinila muže po napadení dvou cizinek v Plasích
Plzeňská policie obvinila v souvislosti s nedělním útokem tří lidí na dvě cizinky v Plasích na severním Plzeňsku osmačtyřicetiletého muže. Policie ho viní z ublížení na zdraví a z výtržnictví, bude pro něj požadovat vazební stíhání, informovala na sociální síti X. Jedna žena byla po útoku převezena do nemocnice. Podle serveru Novinky.cz byly ženy z Ukrajiny, policie ale národnost nesděluje. Útok odsoudila vládní zmocněnkyně pro lidská práva Klára Šimáčková Laurenčíková. Podle informací ČTK hrozí pachateli až pětileté vězení.
24. 8. 2023|
Za pobodání cestujícího v metru uložil soud muži 11 let, ten se okamžitě odvolal
Za pobodání cestujícího v metru z letošního ledna v úterý Městský soud v Praze potrestal osmapadesátiletého Jiřího Felcmana 11 lety vězení. Rozsudek není pravomocný, obžalovaný se proti němu na místě odvolal. Za pokus o vraždu a výtržnictví hrozilo muži maximálně 18 let za mřížemi. Felcman vinu odmítá, tvrdí, že se bránil napadení.
15. 8. 2023, Aktualizováno15. 8. 2023 10:49|
V souvislosti s napadením řidiče autobusu v Mostě policie obvinila mladistvého
V souvislosti s napadením řidiče autobusu městské hromadné dopravy v Mostě kriminalisté obvinili jednoho mladistvého. Viní ho z pokusu o těžké ublížení na zdraví a výtržnictví. V pátek o tom informovala mluvčí policie Ilona Gazdošová. Řidič autobusu po sobotním útoku skončil v nemocnici.
11. 8. 2023|
KLDR potvrdila, že zadržuje amerického vojáka, který do země přeběhl
Severní Korea poprvé zareagovala na žádosti o informace o americkém vojákovi Travisi Kingovi, který v červenci utekl přes hranici z Jižní Koreje. Podle BBC to uvedlo regionální velitelství OSN. Severokorejci podle něj potvrdili, že mají Kinga ve vazbě, podrobnosti mezinárodní mise neuvedla.
3. 8. 2023|
České dráhy častěji řeší napadání personálu pasažéry, ve vlacích tak přibydou kamery
České dráhy letos ve více případech a častěji než dřív musí řešit napadení svých pracovníků cestujícími. Za první půlrok státní železniční dopravce eviduje bezmála dvě stovky takových incidentů. A reaguje na to tím, že rozšíří kamerový systém přímo ve vlacích.
2. 8. 2023|
Do Mojžíře už jen se strážníkem. Dopravní podnik upravil spojení s problémovou čtvrtí
Ústí nad Labem mění problémový spoj do vyloučené lokality Mojžíř. Místo trolejbusů, ve kterých cestující někdy slovně i fyzicky napadali řidiče nebo cestující, tam nově zajíždějí autobusy. Do nich ale můžou lidé nastoupit jenom předními dveřmi. Na bezpečnost tam navíc dohlížejí asistenti v dopravě, případně městští policisté.
31. 7. 2023|
Soud ukončil dokazování v případu pobodání v metru
V případu Jiřího Felcmana, který podle obžaloby v lednu v pražském metru pobodal cestujícího, vynese Městský soud v Praze rozhodnutí v polovině srpna. V pondělí vyslechl svědky, po přehrání kamerových záznamů ukončil dokazování. Státní zástupkyně muži navrhla trest kolem deseti let vězení. Podle Felcmanova obhájce by měl být obžalovaný osvobozen.
31. 7. 2023|
Medvědici, která v Itálii usmrtila běžce, nelze utratit, rozhodl soud
Medvědici, která letos na severu Itálie usmrtila běžce, nesmí úřady v Tridentsku nechat utratit. V pátek o tom rozhodl italský nejvyšší správní soud, který tak zvrátil nařízení šéfa alpské provincie, informovala agentura APA. Smrti unikne medvědice s kódovým označením JJ4 a také další problematický medvěd MJ5, který napadl dva muže.
14. 7. 2023|
V souvislosti s březnovou protivládní demonstrací padla další podmínka a zákaz pobytu v Praze
Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal muže, který podle policie po březnové protivládní demonstraci v Praze poškodil auto s ukrajinskou SPZ. Dal mu půlroční podmínku a roční zákaz pobytu v Praze. ČT to sdělila soudkyně Eva Švíglerová, která v případu rozhodla bez veřejného jednání. Rozhodnutí je zatím nepravomocné, muž může proti trestnímu příkazu podat odpor.
15. 6. 2023|Šimon Rogner
V ulicích Prahy se střetli příznivci fotbalové Fiorentiny a West Hamu. Na stadionu zranil letící kelímek hráče
V baru v Rytířské ulici v centru Prahy ve středu odpoledne fanoušci Fiorentiny napadli příznivce West Hamu. Zranění utrpěli tři lidé, policie zadržela šestnáct podezřelých. Informoval o tom mluvčí pražské policie Jan Rybanský. Italský a anglický fotbalový klub večer změřily síly ve finále Evropské konferenční ligy na stadionu v Edenu. I tam došlo k incidentu, fotbalistu Fiorentiny Cristiana Biraghiho zasáhl fanoušek West Hamu kelímkem a způsobil mu krvavé zranění na hlavě.
7. 6. 2023, Aktualizováno7. 6. 2023 23:15|
Začal soud s osmi dozorci valdické věznice. Někteří měli napadat vězně, všichni vinu odmítají
Okresní soud v Jičíně začal projednávat případ osmi dozorců z věznice Valdice na Jičínsku, které obžaloba viní ze zneužití pravomoci úřední osoby a dalších činů. Ve dvou případech podle obžaloby fyzicky napadli v celách vězně nebo tomuto napadání přihlíželi. Obžalovaní vinu odmítli, někteří z nich u Vězeňské služby ČR už nepracují. Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) dříve uvedla, že u nikoho z osmi obžalovaných nebyly naplněny zákonné podmínky pro zproštění výkonu služby. Soudní líčení je naplánované i na další dny.
29. 5. 2023, Aktualizováno29. 5. 2023 13:20|
V Jablonci nad Nisou řádí dětský gang. Upozornil na něj rodič napadeného chlapce
V Jablonci nad Nisou terorizuje místní děti parta výrostků. Přepadávají je, tlučou a dokonce i okrádají. Útoky si natáčejí na mobilní telefony, videa následně sdílejí na sociálních sítích. Na problém upozornil jeden z rodičů, jehož syn se stal obětí násilníků. Společně s představiteli města a policií se snaží najít řešení.
16. 5. 2023|
Za útok na policistu před Národním muzeem dostal demonstrant podmínku
Obvodní soud pro Prahu 1 potrestal muže, který po březnové protivládní demonstraci zaútočil před Národním muzeem na policistu. Za násilí proti úřední osobě a výtržnictví mu uložil půlroční podmínku. ČT to řekla soudkyně Eva Švíglerová. Muž podle pravomocného verdiktu udeřil policistu pěstí a za vestu ho stáhl do davu. Soud se v souvislosti s protestem zabývá ještě dvěma kauzami, další případy vyšetřuje policie.
4. 5. 2023|Šimon Rogner
Napadením fotbalových fanoušků pořadatelskou službou na českobudějovickém stadionu se zabývá policie
Dohru má incident z nedělního utkání mezi Dynamem České Budějovice a FK Jablonec. Během zápasu se strhla rvačka v sektoru vyhrazeném pro fanoušky hostujícího týmu. Podle svědků i kamerových záběrů byl zásah některých členů pořadatelské firmy PS Patrol vůči jabloneckým fanouškům nepřiměřeně ostrý a násilný. Domácí Dynamo už se od nich distancovalo, pořadatelská společnost je ze svých služeb propustila a začala je vyšetřovat policie.
25. 4. 2023|
Policie pátrá po útočníkovi, který podle ní na Florenci poranil jinému muži oko
Pražská policie pátrá od soboty po útočníkovi, který podle ní na Florenci poranil jinému muži oko. Vážné zranění si vyžádalo operaci, informovala policejní mluvčí Violeta Siřišťová. Na webu policie zveřejnila fotografii hledaného a prosí veřejnost o spolupráci. Muž je podezřelý z  těžkého ublížení na zdraví, za což mu hrozí až desetiletý pobyt za mřížemi.
13. 4. 2023|
Muž, který 17. listopadu v Praze napadl novináře Bartoníčka, dostal pokutu
Muž, který loni 17. listopadu při protestu proti České televizi a vládě napadl novináře serveru Aktuálně.cz Radka Bartoníčka, dostal pokutu. Úřad městské části Prahy 1 ho uznal vinným ze spáchání přestupku. Uvedl to mluvčí úřadu Petr Bidlo s tím, že výši pokuty nemůže sdělit. Městská část se v souvislosti s demonstrací zabývá i rasistickými urážkami vůči redaktorovi ČT Richardu Samkovi, v tomto případu ale zatím nerozhodla.
2. 3. 2023|Šimon Rogner