Plzeňský kraj chce místo zchátralých lázní sál a depozitáře. Koupí proto firmu, která je vlastní

Zastupitelstvo Plzeňského kraje schválilo odkup někdejších městských lázní v centru Plzně. Za stoprocentní podíl ve firmě, která chátrající a památkově chráněný objekt ze třicátých let minulého století dosud vlastní, zaplatí kraj sto dvacet milionů korun. Opravy přijdou na další stovky milionů. Kraj chce mít v budově multifunkční sál, zázemí pro svoje příspěvkové organizace a nové prostory pro Západočeskou galerii.

Schválení kupní smlouvy podpořilo pětadvacet zastupitelů koalice ANO, STAN a Piráti. Proti bylo osm zastupitelů opozice, hlavně z ODS a TOP 09. Jednání trvalo pět hodin.

Opozici vadilo hlavně to, že kraj kupuje stoprocentní obchodní podíl firmy TWB, podle ní byl výrazně méně problematický nákup samotné budovy. Podle Pavla Karpíška, šéfa zastupitelského klubu ODS, je nákup netransparentní, velmi rizikový pro budoucí závazky i hospodaření kraje, a to i pro zastupitele, kteří pro to hlasovali. Kraj podle něj nepředložil audit, který by vyhodnotil všechna nebezpečí transakce.

Kraj o koupi s TWB jednal 1,5 roku, cena podle znaleckého posudku byla sto čtyřicet milionů korun. Kromě dvou znaleckých posudků k ocenění obchodního podílu i nemovitosti si nechal zpracovat finanční analýzu a právní prověrku. Opozice je považovala za účelové a nedostatečné.

Na dotazy v pátek odpovídal hlavní spolumajitel TWB Pierluigi Cardoselli, zpracovatelé znaleckého posudku a právník Gabriel Achour ze stejnojmenné advokátní kanceláře, která připravovala návrh kupní smlouvy, jež bude podle rozhodnutí zastupitelů podepsána do 19. října 2022.

Kupní smlouva je podle právníka přísná

„Kupní smlouva je velmi přísná a je podle mezinárodních standardů. Plnou vahou své odbornosti se za ni stavím. A pokud pro ni budete hlasovat, tak budete jednat s péčí řádného hospodáře,“ řekl Achour. Ubezpečil, že koupí stoprocentního podílu nepodstupuje kraj žádná rizika plynoucí třeba z historických závazků TWB nebo jejích společníků.

„Nikdy v historii kraje nebyla žádná transakce kryta tak jako tato,“ řekl předkladatel bodu – náměstek hejtmana Josef Bernard (STAN). Podle něj smlouva vyžaduje i závazná ručitelská prohlášení i prohlášení o bezdlužnosti TWB.

Vedení galerie chce samostatnou budovu

Kraj chce v objektu mít sály a klubovny pro zájmové, sportovní a kulturní aktivity svých organizací, prostory pro propagaci regionu a umístí tam vzácné sbírky z nevyhovujících depozitářů Západočeské galerie. Samotné vedení galerie ale se záměrem nesouhlasí a dlouhodobě trvá na stavbě samostatné budovy za miliardu a půl.

Projekt revitalizace lázní, zpracovaný plzeňskou architektonickou kanceláří Soukup Opl Švehla, je hotový tři roky. „Už příští rok může začít bourání objektů bývalé kotelny a páry ve dvoře, které se nahradí čtyřpatrovou novostavbou,“ řekl architekt Jan Soukup, který se dlouhodobě věnuje opravám památek v regionu.

Lázně mají památkově chráněnou fasádu a bazénovou vanu. Podle současných aktuálních cen odhadl náklady na jejich obnovu a přestavbu na 1,2 miliardy korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Překonání rekordu o 1,5 stupně je bezprecedentní, upozornil ČHMÚ

Současná klimatická změna je podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) mimořádně rychlá a lidé se na ni musí adaptovat. Překonání teplotního maxima pro Česko o 1,5 stupně, jako se to stalo tento víkend, je podle meteorologů „naprosto bezprecedentní“.
před 1 hhodinou

VideoV Novohradských horách ukládají vedení pod zem. Ochrání to dodávky proudu i ptáky

V Novohradských horách mizí část vedení vysokého napětí pod zem. Energetici tím chtějí omezit výpadky proudu, které v hustě zalesněné oblasti často způsobují bouřky a padající větve. Zároveň má úprava snížit riziko pro ptáky v evropsky významné oblasti Natura 2000. Energetici k tomu využívají metodu pluhování, která je podle nich rychlejší, levnější a šetrnější k přírodě než klasické výkopové práce.
před 1 hhodinou

Část lidí na vedra nehleděla. Běhali do vrchu nebo koncertovali

S horkou nedělí se potýkali pořadatelé a účastníci sportovních a kulturních akcí, tedy těch, které se navzdory tropům konaly. Například Janské Lázně v Krkonoších hostily dlouho plánované Mistrovství světa veteránů v běhu do vrchu. V Hukvaldech se s vysokými teplotami museli vyrovnat hudebníci. Vedro nesvědčilo ani elektrokolům. Častěji než jindy pak byli v akci záchranáři.
před 1 hhodinou

Absolutní tuzemský teplotní rekord padl druhý den v řadě. Podívejte se na mapu

Stanice v Doksanech na Litoměřicku opět naměřila nové absolutní teplotní maximum pro Česko. V neděli vzrostlo na 41,9 stupně, proti sobotě je tak rekord o stupeň vyšší. Současně to bylo poprvé v historii, co Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) zaznamenal ve své oficiální síti stanic jedenačtyřicetistupňovou teplotu. Tu v neděli naměřila i Tuhaň na Mělnicku, uvedli na facebooku meteorologové. Připomněli, že je třeba ještě počkat na ověření nového absolutního rekordu.
09:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

VideoSilnici na Zlaté návrší v Krkonoších čeká oprava, může zkomplikovat dovoz zásob

Silnici na Zlaté návrší v Krkonoších čeká kompletní oprava skoro za 18 milionů korun. Začne hned po prázdninách. Vydrolený asfalt postupně odhaluje původní dlážděnou cestu. Ta vede k nejvýše položené autobusové zastávce v Česku. Úplná uzavírka potrvá dvě měsíce a platit bude i pro cyklisty. Oprava silnice nejspíš zkomplikuje podnikaní v chatě na Zlatém návrší. Po prázdninách sem potřebují navozit zásoby na celou zimu. Kvůli uzavírce to ale nepůjde.
před 3 hhodinami

Armáda pořizuje tisíce dronů. Vojáci se je budou učit ovládat v Písku

Česká armáda chce do roku 2028 pořídit zhruba tři tisíce dronů za 1,9 miliardy korun, uvedl ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Resort obrany zároveň připravuje novou koncepci využití těchto strojů. Výcvik armádních operátorů se má nově odehrávat i v Písku, kde tuzemský výrobce Primoco UAV otevřel první certifikované výcvikové středisko NATO pro vojenské drony na světě.
před 16 hhodinami

Nouzové útulny v Krkonoších čelí náporu turistů. Strážci parku nestíhají místa kontrolovat

V Krkonoších turisté cíleně zneužívají nouzové útulny k plánovanému přespávání. V okolí se hromadí odpadky a nezodpovědné chování návštěvníků zatěžuje přírodu. Strážci parku na důsledné kontroly nemají dost kapacity, jak České televizi řekl mluvčí Správy Krkonošského národního parku (KRNAP) Radek Drahný. Pokuty za zneužití útulen ale návštěvníkům nehrozí. Správa parku opakovaně upozorňuje, že útulny mají sloužit jen v nouzi, například při nepřízni počasí.
před 16 hhodinami

Česko má nový absolutní teplotní rekord. Podívejte se na mapu

Česko má nový teplotní rekord. Stanice Doksany na Litoměřicku v sobotu naměřila 40,9 stupně Celsia, čímž překonala dosavadní maximum 40,4 stupně, které od 20. srpna 2012 držely středočeské Dobřichovice. Rekord padl i v pražském Klementinu, nejdéle fungující meteorologické stanici v zemi, kde teplota dosáhla 39 stupňů. Podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) byly rekordy pro 27. červen překonány nebo vyrovnány na 156 ze 171 stanic, které měří alespoň třicet let.
včeraAktualizovánovčera v 21:07
Načítání...