Ostravská fakultní nemocnice chystá velké projekty za více než pět miliard

Nahrávám video
Události v regionech: Investice za 5 miliard ve FN Ostrava
Zdroj: ČT24

Fakultní nemocnice Ostrava (FNO) připravuje přístavbu budovy centrálního příjmu s operačními sály, stavbu Moravskoslezského onkologického centra a minulý týden začala stavět parkovací dům. Tři strategické projekty budou dohromady stát více než pět miliard korun.

V současné době má nemocnice sedmnáct operačních sálů, což už jí nestačí. Díky přístavbě budovy centrálního příjmu získá zařízení devět dalších moderních operačních sálů se zázemím včetně perioperační magnetické rezonance, tedy takové, která se dá používat i během operace pacienta. Stavba by měla začít příští rok v březnu, hotova má být na konci roku 2028 a přijde na 2,26 miliardy korun.

V nové přístavbě budou dva sály pro neurochirurgické operace a dva superčisté sály pro ortopedii a traumatologii. „V druhém nadzemním podlaží budou dva sály pro kardiochirurgii, jeden hybridní pro kardiochirurgii společně s kardiovaskulárním programem kardiologické kliniky. A dále tam bude jeden operační sál pro robotickou chirurgii a poslední – pátý sál – v tom patře bude pro transplantační a cévní chirurgii,“ vyjmenoval ředitel FNO Jiří Havrlant.

Jedno ze tří klíčových onkologických center v zemi

V onkologickém centru vzniknou další dva operační sály se zázemím JIP a dospávacích lůžek. „Ty budou pro chirurgii a plastickou chirurgii, kde se budou operovat pacientky s karcinomem prsu, dále karcinomem kůže a z kožního oddělení s melanomy. Takže celkem nových sálů přibude v nemocnici jedenáct,“ popsal ředitel nemocnice.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) zdůraznil, že všechny tři projekty jsou nesmírně důležité. „Operační sály jsou nezbytně nutné, protože pacienti se musí někde řešit chirurgicky, a propojení všech těch komponent je důležité. A pochopitelně pro komfort pacientů, pro pohodlí, pro možnost sem dojet a pohodlně zaparkovat je klíčový parkovací dům,“ sdělil Válek.

Budoucí onkologické centrum by podle něj mohlo být jedním ze tří klíčových zařízení tohoto typu v zemi. „Je tady technologie, která jinde v republice není, a mně by se to velmi líbilo,“ řekl Válek.

Stavbou onkologického centra za 2,54 miliardy korun FNO reaguje na zvyšující se počty onkologických pacientů. Havrlant řekl, že v současnosti tamní onkologie a hematoonkologie poskytuje ročně péči více než dvaadvaceti tisícům pacientů. „Počítáme s tím, že ve variantě, kterou máme do roku 2030, by těch pacientů mohlo být šestadvacet tisíc, možná víc,“ přiblížil ředitel.

Prevence a prostory pro výzkum

Rozšíří se preventivní onkologie, přibydou i prostory pro výzkum. „Je tam rozšíření ambulancí a dále takzvaných stacionářů, kde se léčba u těchto pacientů bude poskytovat ambulantně,“ poznamenal Havrlant. Výběrové řízení by FNO chtěla vypsat v červnu, výstavba centra by měla trvat třicet měsíců.

Ministr Válek upozornil, že jak populace stárne, více lidí se dožívá věku, kdy se u nich objeví nádory. „Navíc vzhledem k tomu, že ta léčba je velmi efektivní a my umíme onkologické pacienty velmi dobře léčit, ať už mají jakoukoliv diagnózu, nebo většiny těch diagnóz, tak ta péče je delší, což je dobře,“ poznamenal ministr.

Parkovací dům už se staví

Parkovací dům už se začal stavět, do provozu by měl být předán v polovině července příštího roku. Bude mít pět nadzemních podlaží a vznikne tam šest set parkovacích míst, což by mělo pomoci vyřešit dlouhodobé problémy s parkováním.

Jeho stavba přijde na 287 milionů korun. „Zhruba dvě třetiny financuje samotná nemocnice a měli jsme představu, že třetinu si podělí kraj a město. Město Ostrava zaplatí 50 milionů korun, kraj odmítl, takže my jsme doplnili 50 milionů ze státního rozpočtu,“ řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

U onkologického centra a přístavby s operačními sály zaplatí FNO z vlastních zdrojů zhruba třetinu. „Zhruba dvacet procent bude půjčka ze státního rozpočtu a pětačtyřicet procent bude účast státního rozpočtu. Všechny ty projekty by měly začít buď letos, nebo nejpozději v prvním pololetí příštího roku,“ spočítal Stanjura. Stavby by měly být hotovy do roku 2028.

„My jsme zhruba dva roky pracovali – vedení nemocnice, ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo financí, abychom vybrali a našli financování pro strategické projekty ve Fakultní nemocnici v Ostravě. Jsem rád, že se nám to povedlo dotáhnout do úspěšného konce,“ uzavřel ministr financí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Čtyři CHKO slaví 50 let, vyhlašování nových provázejí spory

Chráněné krajinné oblasti (CHKO) v Česku pomáhají chránit jak konkrétní druhy, tak i krajinný ráz vybraných území. Čtyři z nich letos slaví padesát let od svého vzniku a stojí za to si připomenout jejich výjimečnosti. Ačkoli na potřebě ochrany přírody se shodnou politici napříč spektrem, vyhlášení dosud nejmladší CHKO Soutok provázely četné spory a věcí se musel zabývat i Ústavní soud. V současnosti se připravuje vyhlášení CHKO Krušné hory.
před 4 hhodinami

Oholili mi hlavu, ale integritu mi vzít nemohli, říká přeživší holocaustu

Významná psycholožka a psychoterapeutka Lydia Tischlerová prožila dětství poznamenané holocaustem, deportacemi i pobytem v Osvětimi. Hrůzy války podle ní formovaly její celoživotní směřování k psychoterapii. Po válce našla nový domov v Anglii, později pomáhala rozvíjet psychoterapeutické vzdělávání i v tuzemsku.
před 22 hhodinami

Židovská obec v Praze hledá příběhy tisíce neoznačených hrobů

Na Novém židovském hřbitově v Praze zůstává přes tisíc neoznačených hrobových míst, ukazují data Židovské obce. Statistiku se snaží napravit projekt, jehož cílem je vrátit lidem důstojnost a připomenout jejich životní příběhy. Podle Jáchyma Pešaty ze společnosti Matana už takto přibylo přes 120 náhrobků se jmény. Projekt ale naráží na nedostatek financí.
včera v 09:02

Soud vzal v kauze dotačního podvodu do vazby viceprezidenta Hospodářské komory

Městský soud v Brně vzal do vazby viceprezidenta Hospodářské komory a podnikatele Michala Štefla v kauze stamilionových dotací na brněnské inovační centrum. Další dva aktéry, u kterých pověřený evropský žalobce Radek Mezlík žádal vazbu, pustil na svobodu. Jde o pracovnici brněnského stavebního úřadu Ivanu Hlávkovou a podle dostupných informací také o bývalého náměstka na ministerstvu průmyslu a obchodu Mariana Piechu.
10. 4. 2026Aktualizováno10. 4. 2026

Jihlava otevře unikátní šachtu. Připomene těžbu stříbra

Už letos v létě by se první návštěvníci mohli podívat na unikátní technickou památku Jihlavy, která připomene historii dobývání stříbra. Veřejnosti se otevře Šachta svatého Jiří. Momentálně v ní probíhají práce, díky nimž bude přístup do prostoru šachty bezpečný.
10. 4. 2026

Sníh komplikoval dopravu na Karlovarsku, k nehodám došlo i v Plzeňském kraji

Sněžení v Karlovarském kraji zkomplikovalo dopravu, především na Karlovarsku napadlo nad ránem místy i několik centimetrů mokrého sněhu. Na silnici I/6 na výjezdu z Karlových Varů blokovala kolona vozidel průjezd, silnice byla několik desítek minut neprůjezdná. Sníh napadl také v Plzeňském kraji, na mokrých vozovkách se stalo několik nehod. Podle policie jich ale nebylo nijak výrazně vyšší množství.
10. 4. 2026Aktualizováno10. 4. 2026

Nejsou to pěstouni, přesto mění dětem život. Hostitelů je málo

Nadační fond Spoluživot hledá nové hostitele pro děti z dětských domovů. Hostitelská péče je málo známou alternativou k náhradní rodinné péči. Na rozdíl od adopce či pěstounství dítě nepřichází do nového domova na každodenní bydlení. Hostitel se nestává náhradním rodičem, ale nabízí možnost trávit společný čas a navázat dlouhodobý vztah. V dětských domovech v Česku žije přes čtyři tisíce dětí.
10. 4. 2026

VideoPřemnožení komárů monitorují vědci na jihu Moravy

Líhniště komárů hledají vědci v lužních lesích jižní Moravy. Pomocí letadla a dronů chtějí zmapovat tůně, kde se hmyz líhne. Na pozoru se mají i před nenápadnými sníženinami. Stačí trocha vody a půda ožije. „Na jeden metr čtvereční tam může být až několik tisíc vajíček. Ona samozřejmě laickým okem nejsou vidět,“ sdělil geoinformatik Jan Brus z Univerzity Palackého v Olomouci. V CHKO Soutok jsou komáří kalamity obvyklé v létě, při hrozícím přemnožení pak vědci zakročí postřikem. „Nechceme ty komáry zničit, ale limitovat je na únosnou mez,“ dodal Brus.
10. 4. 2026
Načítání...