V Brně začala stavba nových pavilonů Masarykova onkologického ústavu

Začala stavba dvou nových budov Masarykova onkologického ústavu v Brně – Centra inovativní a podpůrné péče a Centra onkologické prevence. Investice vyjde na miliardu korun, 826 milionů půjde z Národního plánu obnovy, zbytek pokryjí peníze ze státního rozpočtu. Stavba potrvá do prosince 2025, následující rok se oba nové pavilony otevřou veřejnosti.

Stavba Centra inovativní a podpůrné péče začala před koncem loňského roku. Vznikne na Vaňkově náměstí, naváže na nynější Švejdův pavilon. „Dostavba přinese nové prostorové kapacity pro Centrum prvního kontaktu, Centrum klinického hodnocení, Centrum podpůrné péče a Edukační centrum. Podpůrnou péči dnes máme roztříštěnou na vícero místech ústavu, pacienti musí chodit po budovách, najednou bude vše v jednom patře. Také rozšíříme klinická hodnocení, tedy výzkum, což znamená, že se k pacientům dostanou dříve léky, které jsou nyní v testování,“ sdělil ředitel ústavu Marek Svoboda.

Centrum onkologické prevence bude na místě bývalé transfuzní stanice v Tomešově ulici. Vytvoří podmínky pro posílení všech nynějších programů onkologické prevence, současně vzniknou kapacity pro nové programy a klinický výzkum. Centrum s posluchárnami zapojí ústav do pregraduálního i postgraduálního vzdělávání odborníků i laické veřejnosti. Celá nová infrastruktura umožní zavést program podpůrné péče o onkologické přeživší.

Studio ČT24: Rozšíření Masarykova onkologického ústavu v Brně (zdroj: ČT24)

Masarykův onkologický ústav podle Svobody potřebuje zvýšit kapacitu stávajících preventivních programů a připravit se na nové. „Ústav aktuálně dělá ročně přes padesát tisíc preventivních vyšetření, díky centru by se kapacita měla zvýšit o dvacet procent. Čekací doby se podle programu pohybují od několika týdnů po měsíce,“ přiblížil. Nová budova vedle navýšení kapacit umožní oddělit onkologické pacienty od zdravých lidí.

„Onkologičtí pacienti se nebudou setkávat s lidmi, kteří jdou na preventivní vyšetření a jsou nějak nemocní a ani o tom třeba nevědí, takže to zvýší i bezpečnost našich pacientů. Druhá věc je, že se zdraví lidé bojí chodit do nemocnic. Když bude samostatné centrum se samostatným vstupem, myslím, že tahle bariéra odpadne,“ doplnil.

Nová pracovní místa

Svoboda předpokládá, že Centrum inovativní a podpůrné péče nabídne devět nových pracovních míst v klinickém výzkumu. Ve druhé budově bude třeba přibližně třicet nových zaměstnanců. Ne všichni ale musí mít zdravotnické vzdělání. Mohou tam pracovat třeba lidé, kteří poradí se stravováním, řekl ředitel.

Dostavba má také přinést kapacity pro parkování, kterých je v areálu dlouhodobě nedostatek. Brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS) řekla, že město by letos mělo dostat stavební povolení na parkovací dům v blízkosti nemocnice, budování by pak mělo začít v průběhu příštího roku. Objekt vyjde asi na třicet milionů korun, zaplatí ho Brno. Vybudování parkovacího domu Vaňková vnímá jako splacení dluhu za to, co všechno ústav pro obyvatele Brna dělá. Ústav je podle ní také institucí, která Brnu dělá tu nejlepší reputaci, a to v Česku i ve světě.

„Věřím, že nepřeháním, když říkám, že oba nové pavilony mnoha lidem zachrání život,“ uvedl premiér Per Fiala (ODS). Ústav, který se podle něj ročně stará o osmdesát tisíc pacientů, je největším onkologickým pracovištěm v Česku. Jeho rozšíření umožní zvýšit kapacitu. „Je to mimořádně důležité pracoviště, které má v našem zdravotnickém systému dlouhodobě významné a specifické místo. Nová centra umožní zahájit další programy pro onkologické pacienty, stejně jako ty zaměřené na účinnější prevenci nádorových onemocnění,“ řekl premiér.

Fiala doplnil, že onkologie dlouhodobě patří mezi priority českých vlád bez ohledu na politické složení. Řekl, že z Národního plánu obnovy je na onkologii vyčleněno zhruba dvanáct miliard korun. Loni na podzim začala stavba Českého onkologického institutu – Motolského onkologického centra v pražské Fakultní nemocnici Motol. Stavba za 4,5 miliardy korun je dotovaná z Národního plánu obnovy, z peněz Evropské unie jde přes 3,7 miliardy korun.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) řekl, že ústav má mezinárodní přesah. „Naším cílem je podpořit jeho další rozvoj, protože si uvědomujeme, že bude zájem občanů o rozšířené programy prevence a potřeba podpůrné a inovativní péče o pacienty nadále stoupat,“ poznamenal.