Muž vyhrožoval policistům a soudcům bombovým útokem. Vypátrali jej specialisté z kybernetického oddělení

Násilím, střelbou nebo uložením bomby pod auto vyhrožoval čtyřiatřicetiletý muž z Prostějova zdejším policistům, soudcům i žalobcům. Vulgární nadávky a výhrůžky přišly z e-mailu jeho známého, do kterého se muž měl dostat neoprávněně. Policisté ho navrhli obžalovat z poškození cizích práv a vyhrožování úřední osobě, za což mu hrozí až tři roky vězení. Jde o jeden z prvních velkých případů nového prostějovského oddělení kybernetické kriminality.

Podle policie se chtěl muž pomstít známému, právě do jeho schránky se dostal a posílal výhružky lidem, kteří ho v minulosti vyšetřovali. „Bylo to pro nás závažné v tom, že výhrůžky směřovaly konkrétním státním zástupcům a soudcům okresního soudu, ale také policistům,“ řekl vedoucí prostějovské policie Tomáš Adam.

Podle šéfa policistů mělo jít o zprávy, ve kterých muž vyhrožoval ublížením na zdraví, nebo uložením bomby pod auto. Policistům, žalobcům i soudcům muž psal od roku 2018. 

Kromě jiného v e-mailech hrozil vystřílením všech policistů i soudců, vyhozením do vzduchu celého státního zastupitelství, uložením bomby na policii a nastražením bomby pod soukromý automobil jednoho z kriminalistů.
František Kořínek
prostějovský policejní mluvčí

Výhrůžka přišla i prostějovskému kriminalistovi, právě na jeho oddělení byl muž v minulosti vyslýchán. „Bylo mi vyhrožováno, že připravil a vyrobil výstražný systém, který mi bude umístěn do vozidla a společně s vozidlem budu vyhozen do povětří,“ řekl s tím, že na agresi je zvyklý, ale tato výhrůžka údajně překročila určitou míru. 

Výhrůžky kandidátovi na prezidenta

Obviněný muž výhružné e-maily podepisoval jménem svého známého, z jehož e-mailového účtu byly hrozby odeslány. Stopy se snažil zahladit tak, že zprávy odstranil z e-mailové schránky. Policisté případ vyšetřovali dlouhou dobu, protože se čekalo na znalecké posudky.  

Podobného případu se přitom podle vyšetřovatelů dopustil už o rok dříve, když od července 2017 do června 2018 zaslal nejméně pět e-mailových zpráv známé osobnosti, o které se diskutovalo jako o možném kandidátovi na prezidenta. Své oběti nadával a vyhrožoval umučením. Za tento čin byl obviněn z násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci.

V Olomouckém kraji stejně jako v ostatních regionech se počet případů kyberkriminality stále zvyšuje. Loni policisté řešili v regionu 542 případů kybernetické trestné činnosti, o rok dříve jich bylo přitom 485 a v roce 2016 pouze 369.