Kriminalita na internetu roste, varují policisté. Kyberprostor využívají třeba překupníci zbraní

V Česku loni opět vzrostla kybernetická kriminalita. Policie evidovala 6815 takových trestných činů, což bylo o 1161 více než předloni. Na další nárůst těchto skutků upozornila ve své výroční zprávě Národní centrála proti organizovanému zločinu (NCOZ), podle níž přináší bezpečnostní rizika každá nově nastupující technologie. Moderní komunikační technologie podle centrály stojí mimo jiné i za nárůstem nelegálních obchodů se zbraněmi, nabízí totiž vysokou míru anonymity, nízké riziko odhalení a různé možnosti plateb.

Nejčastější formu kyberkriminality představují i nadále podvody, které přímo souvisejí s internetovými obchody. Vzrůstající tendenci stále mají phishingové útoky, jejichž pachatelé získávají přístup na cizí bankovní účty a odčerpávají z nich peníze.

Mírný vzestup zaznamenala policie také u hackerských útoků a u šíření „vyděračského“ kódu ransomware. „U tohoto druhu trestné činnosti bylo v rámci České republiky zjištěno několik případů, které se dotýkaly zejména firemních subjektů, u nichž došlo k zašifrování dat. Ve většině těchto případů je ze strany útočníka požadována platba prostřednictvím virtuálních měn bitcoin,“ popsala Národní centrála proti organizovanému zločinu. 

V kyberprostoru stále roste i počet mravnostních trestných činů. Zahrnují především ohrožování výchovy dítěte, šíření pornografie, navazování nedovolených kontaktů s dítětem či výrobu dětské pornografie. Pachatelé zneužívají anonymity internetu a komunikují prostřednictvím chatů, uzavřených skupin nebo diskusních fór. Dětské oběti jim zejména přes sociální sítě často dobrovolně poskytují intimní materiály.

Stále se opakujícím fenoménem jsou krádeže identit či odcizení citlivých údajů prostřednictvím informačních technologií a sociálních sítí. Oběťmi se stávají jak jednotliví lidé, tak i firmy. Pod kyberkriminalitu spadají také násilné a nenávistné projevy na sociálních sítích nebo na zpravodajských serverech. Roste i výskyt takzvaných hoaxů, tedy poplašných zpráv.

Zbraně až do ruky

V kyberprostoru podle Národní centrála proti organizovanému zločinu bují i obchod se zbraněmi. Překupníci využívají možnosti platit v kryptoměnách a doručovat zbraně formou zásilkových služeb, čímž omezují osobní jednání mezi prodejcem a kupujícím a snižují riziko dopadení.

„Mimo běžné způsoby obchodování lze v současné době anonymně vyvěsit na internet poptávku či nabídku nelegálních zbraní bez většího rizika odhalení ze strany bezpečnostních složek,“ upozornila centrála.

Kupci nelegálních zbraní představují podle NCOZ průřez celé společnosti. „Jedná se o dobře situované podnikatele, pro které jsou zbraně pouhou komoditou a jejichž záměrem je obcházet licenční řízení se získáním maximálního zisku, přes 'pouhé' sběratele a dobrodruhy, kteří si zbraň opatřují pro své vlastní potřeby, až po zločinecká seskupení, jejichž cílem je pořízení zbraně k páchání násilné trestné činnosti,“ uvedla policie.

V souvislosti se zbraněmi poukázala centrála také na to, že na regionální úrovni pokračuje nelegální dovážení samočinných střelných zbraní zejména ze Slovenska. Zbraně jsou upraveny tak, aby splňovaly podmínky pro zařazení do kategorie D, a mohly tak být dále distribuovány bez registrace. Tuto trestnou činnost policie zaznamenala zejména na území Jihočeského a Plzeňského kraje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Poslanci začnou projednávat návrh rozpočtu na letošní rok

Poslanecká sněmovna by měla ve středu začít v úvodním kole projednávat návrh státního rozpočtu na letošní rok se schodkem 310 miliard korun. Jde o první rozpočet, který předkládá vláda Andreje Babiše (ANO). Protože se návrh nepodařilo schválit do konce loňského roku, je Česko nyní v rozpočtovém provizoriu. Národní rozpočtová rada i opozice kritizují, že návrh je v rozporu se zákonem o rozpočtové odpovědnosti. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) to však odmítá.
před 46 mminutami

Sněmovna přerušila debatu o protiobstrukčních změnách pravidel svých jednání

Poslanci v úterý večer přerušili úvodní debatu o změnách pravidel sněmovního jednání k omezení možností obstrukcí. Koalice ANO, SPD a Motoristů sice prosadila možnost pokračování schůze přes noc, jednací den ale skončil po dohodě klubů ve 21 hodin. K vystoupení k novele jednacího řádu se v té době hlásilo ještě devět zákonodárců, šanci by mohli dostat nejdříve ve středu. Většinu středečního jednacího dne však vyplní úvodní diskuze o návrhu státního rozpočtu na letošní rok.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Europarlament schválil odklad ETS 2 na rok 2028

Europoslanci v úterý schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o devadesát procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS 2 o jeden rok, tedy na rok 2028.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Novou zelenou úsporám čekají změny. Z dotací mohou být úvěry

Do dotačního programu Nová zelená úsporám, který přispívá třeba k zateplování domů nebo instalacím solárních panelů, má jít méně peněz. Změní se i forma podpory – podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (ANO) je nutné přejít od přímých dotací k nepřímé pomoci. Domácnosti by tak mohly čerpat třeba zvýhodněné úvěry. Opozice změny kritizuje.
před 10 hhodinami

Část „dárků“ voličům bude velmi drahá, komentuje Horská návrh rozpočtu

Návrh státního rozpočtu na letošní rok je z hlediska vlády maximum chtěného, uvedla v Interview ČT24 ekonomka Helena Horská. Některé „dárky,“ které tak podle ní koalice dává svým voličům, ale budou velmi drahé, upozornila. Disciplína při sestavování rozpočtu se sice zhoršuje už roky, teď se to však děje ve velkém, dodala Horská v rozhovoru, který moderovala Barbora Kroužková.
před 10 hhodinami

Cibulka a Jagelka se s Klempířem neshodli. Mají se ale sejít znovu

Moderátor Aleš Cibulka a moderátor, dabér a herec Michal Jagelka sdělili, že se při úterním jednání s ministrem kultury Oto Klempířem (za Motoristy) v jednotlivých tématech neshodli. Probírali mimo jiné poplatky za televizi a rozhlas nebo Klempířovu někdejší spolupráci se Státní bezpečností. Diskuze nicméně byla podle dvojice umělců korektní. Před prázdninami by se měli s ministrem sejít znovu, řekli po setkání.
před 11 hhodinami

Babiš, Fico a Stocker chtějí na summitu EU mluvit o cenách elektřiny

Předseda vlády Andrej Babiš (ANO) v úterý rokoval se slovenským protějškem Robertem Ficem (Smer) a rakouským kancléřem Christianem Stockerem v takzvaném Slavkovském formátu. Podle Fica se trojice státníků shodla, že EU nemůže konkurovat zejména v cenách elektřiny, což chce artikulovat směrem k Evropské komisi i na čtvrtečním neformálním summitu Evropské rady v Belgii. Podle Stockera je posílení konkurenceschopnosti nutné k překonání stávající krize. Babiš opět zkritizoval emisní povolenky.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Patrioti pro Evropu vyloučili Bartůšek kvůli poškození dobrého jména, řekl Knotek

Patrioti pro Evropu (PfE) vyloučili českou europoslankyni Nikolu Bartůšek (Přísaha) z důvodu poškození dobrého jména frakce, sdělil lídr české delegace v této parlamentní skupině a europoslanec za hnutí ANO Ondřej Knotek. Deník N s odkazem na své zdroje ve frakci uvedl, že PfE vyloučili Bartůšek, protože s europoslancem Ondřejem Dostálem (Stačilo!) navzájem pomohli svým partnerům k práci v Evropském parlamentu (EP). Podle Bartůšek na ni ovšem byl vyvíjen tlak, aby vystoupila z hnutí Přísaha.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami
Načítání...