Hackeři v Česku stále častěji vydírají vysoce postavené státní úředníky

V Česku přibývá kybernetických útoků, při kterých hackeři vydírají státní instituce. České televizi to sdělil mluvčí Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB). Hackeři se zaměřovali hlavně na výše postavené úředníky. Těm pak zašifrovali data a žádali o výkupné. Mezi dalšími kybernetickými útoky by podle úřadu mohla být špionážní kampaň Turla nebo kampaň APT28. Podle zprávy Bezpečnostní informační služby (BIS) za loňský rok obě podléhají ruským tajným službám.

Kybernetické útoky na státní instituce jsou méně nápadné a míří na konkrétního člověka. Úřad jich od začátku letošního roku zaznamenal celkem 48, což je zhruba stejně, jako loni ve stejném období. Podle úřadu se ale hackeři zdokonalují a útočí jinými způsoby. „Stále častěji se setkáváme s různými druhy vyděračských programů,“ řekl mluvčí NÚKIB Radek Holý.

Podle něj hackeři rozesílají tyto programy e-mailem a přibývá případů, kdy se soustředí na konkrétní úředníky. „Oproti minulým rokům se také například rozšířil cílený phishing na výše postavené pracovníky ekonomických oddělení za účelem vylákání proplacení určitých částek,“ dodal Holý. Při „phishingu“ hacker vyláká citlivé údaje – například hesla. Díky nim pak může získat další informace.

Vyděračské programy se obvykle šíří v přílohách hromadných e-mailů. Hackeři, kteří útočí na státní úředníky, se ale častěji snaží přizpůsobit obsah zprávy na míru konkrétnímu člověku. Takto propracované e-maily se podle Holého dají jen velmi těžko rozeznat.

Ve třech případech se hackeři dostali do systému

Kromě vyděračů usilujících o peníze se státní správa setkala i s jinými hrozbami. Celkem ve třech případech se útočníkům podařilo proniknout do zabezpečeného systému. Při dvou dalších incidentech se soustředili na sběr informací.

NÚKIB navíc připouští, že i letos mohla českou státní správu zasáhnout špionážní kampaň Turla nebo kampaň APT28/Sofacy. Zároveň to ale zcela nepotvrzuje. „V jednom případě je možné, že se incident týkal jedné z jmenovaných kampaní. Více sdělit nelze,“ uvedl Radek Holý.

Podle Bezpečnostní informační služby napadly tyto kampaně české instituce už v roce 2017. BIS je spojuje s ruskými tajnými službami a tvrdí, že mají na svědomí loňský únik dat z ministerstva zahraničí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Výročí Jana Husa si připomněli v Betlémské kapli i Husinci

V Česku se v neděli připomíná výročí mučednické smrti mistra Jana Husa, který byl pro své názory před 610 lety v německé Kostnici upálen. V den státního svátku se konala například slavnostní bohoslužba v Betlémské kapli, kde Hus kázal.
před 59 mminutami

Na Moravě hrozí večer silné bouřky

V jihovýchodní polovině Česka večer a v noci hrozí bouřky, na Moravě mohou být ojediněle silné. Doprovázet je mohou přívalové srážky a nárazový vítr. Během noci budou bouřky slábnout. Meteorologové rovněž rozšířili varování před vysokými teplotami, vedle Moravy a Slezska mohou odpoledne vystoupat teploty nad 31 stupňů Celsia i ve středních a východních Čechách.
před 5 hhodinami

Nebezpečného vybržďování se řidiči dopouštějí stále častěji

Jeden z nejnebezpečnějších přestupků na silnicích je takzvané vybržďování. Podle psychologů počet lidí, kteří se takto chovají za volantem, roste. Ministerstvo dopravy i kvůli tomu uvažuje o uzákonění povinného minimálního odstupu. Jen vloni se kvůli nedodržení vzdálenosti mezi auty stalo téměř pět tisíc nehod.
před 11 hhodinami

Jak je to s poplatky za televizi a rozhlas?

Poplatkový web České televize měl tento týden vyšší návštěvnost než za celý loňský rok. Podobně jako ten rozhlasový. Enormní zájem vyvolaly i nepřesné informace, které se v souvislosti s poplatky objevily ve veřejném prostoru.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Česko získá méně peněz z EU. Vláda musí rozhodnout, kam půjdou

Česká republika bohatne a bude tak dostávat zhruba o polovinu méně unijních dotací. I tak v příštím programovém období získá přes 260 miliard korun. Vláda teď jedná o prioritách, na které peníze půjdou. Ministerstvo pro místní rozvoj připravilo dvě varianty, širší a užší. Která zvítězí, zatím není jasné.
před 12 hhodinami

Nová CHKO Soutok přilákala tisíce turistů

První víkend po vyhlášení chráněné krajinné oblasti Soutok se na místo přijely podívat tisíce turistů. Láká je mimo jiné největší komplex lužních lesů ve střední Evropě. Starostové, ochranáři i místní teď přemýšlejí, jak se na takový nápor nových návštěvníků připravit. Inspirovat se mohou dalšími dvaceti šesti chráněnými krajinnými oblastmi vyhlášenými na území Česka.
před 21 hhodinami

Česko po výpadku. Hasiči měli přes tři sta výjezdů

Velkou část Česka v pátek na několik hodin postihl masivní výpadek elektrického proudu, který způsobila technická závada na kabelu. Bez elektřiny se po poledni ocitl podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) asi milion odběratelů. Společnost ČEPS pak pozdě večer dokončila opravu vedení vysokého napětí V411. Stav nouze skončil k půlnoci z pátku na sobotu. Vyšetřování by podle Vlčka mělo být hotové v řádu týdnů.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Před 35 lety si Češi a Slováci zvolili posledního společného prezidenta

Před pětatřiceti lety, tedy 5. července 1990, byl Václav Havel zvolen prezidentem České a Slovenské federativní republiky a zároveň poslední hlavou společného státu. Ve funkci skončil předčasně o dva roky později. V den, kdy Slováci přijali deklaraci o nezávislosti.
před 22 hhodinami
Načítání...