Místo kola radši plavky, vtipkují lidé v Hradci Králové. Tamní cyklostezky se potýkají s problémy

Nahrávám video
Události: Cykostezky v Hradci Králové v problémech
Zdroj: ČT24

Rozšiřování cyklostezek v Hradci Králové provázejí potíže. Staveniště té v městských lesích za osm milionů korun je pod vodou. Hotová měla být v červnu, práce teď nepokračují. Druhá trasa do Ruseka je sice dokončená, ale i tam způsobuje problémy voda. Dodavatel navíc zkrachoval.

Místo bruslí a kol raději plavky, žertují lidé v Hradci Králové. Staveniště skoro kilometrového úseku nové cyklostezky v městských lesích se proměnilo ve dvě jezírka. A to není vše. „Před 14 dny jsem tam zjistila skokany štíhlé, což je zvláště chráněný druh, a teď ve středu čolky horské. To bude pro dostavbu problém, protože je to výskyt zvláště chráněného druhu, do jehož biotopu se nesmí zasahovat,“ vysvětluje zooložka Blanka Mikátová.

„Skoro si myslím, že bychom mohli zvážit i variantu, že tam ty tůně nějakou dobu necháme, aby se obojživelníci mohli v klidu rozmnožit. Stezka chvilku počká,“ přemítá náměstek primátorky Lukáš Řádek (TOP 09). 

Ze staveniště je tak teď rezervace. Pokud hejtmanství neudělí výjimku, nesmí stavba pokračovat. Radnice nechala předělat projekt. Chyběl hydrogeologický průzkum. „Názor Městských lesů (Hradce Králové) byl, že ta cesta měla být položena na druhé straně komunikace, toto místo je na vodě. Z hlediska financí si myslíme, že by byla (stavba) méně nákladná,“ tvrdí ředitel hradeckých městských lesů Milan Zerzán. Na rady lesníků ale nikdo nedal.

Stačí déšť a cyklostezka je pod vodou

Časté záplavy trápí i tři roky starou hradeckou cyklostezku v úseku Piletice–Rusek. Voda ji za dešťů či tání sněhu často pohltí. „Město Hradec Králové zahájilo se zhotovitelem reklamační řízení a včas uplatnilo vady. Mezitím se zhotovitel dostal do konkurzu,“ vyjádřil se pro ČT bývalý náměstek primátora Jiří Bláha (ODS). 

Podle Řádka je ale vše jinak. „Můj předchůdce to asi trochu popletl, žádná reklamace nebyla. Budeme to určitě opravovat,“ avizuje náměstek současný. Pro hradeckou radnici to bude znamenat statisíce, možná miliony navíc.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Poslanec Doksanský rezignoval na místo ve školské komisi Hradce Králové

Opoziční zastupitel Hradce Králové a poslanec Denis Doksanský (ANO) v pondělí rezignoval na místo v komisi městské rady pro výchovu a vzdělávání. Městská rada měla v úterý odpoledne projednat Doksanského odvolání z komise, a to kvůli jeho působení ve Střední škole Sion High School. Na uvolněné místo v komisi pro výchovu a vzdělávání pak rada města na návrh ANO jmenovala středoškolského učitele Filipa Diviše.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Ministerstvo prověří postup soudu v Ostravě kvůli obtěžování zaměstnankyň

Ministerstvo spravedlnosti prověřuje postup vedení Krajského soudu v Ostravě v souvislosti s případem tamního soudce, na jehož nevhodné chování si stěžovaly jeho spolupracovnice. Podle serveru Seznam Zprávy měl šéf soudu Petr Novák informace o možném sexuálním obtěžování od loňského podzimu, trestní oznámení ale podal na konci ledna.
před 16 hhodinami

Policie prověřuje možné ublížení na zdraví u stovek lidí kvůli defibrilátorům ve FN Olomouc

Kriminalisté zahájili trestní řízení kvůli podezření z těžkého ublížení na zdraví kvůli implantacím defibrilátorů ve Fakultní nemocnici Olomouc, které nebyly potřebné nebo doporučené. Týká se to několika set pacientů, sdělil policejní mluvčí Libor Hejtman. V této souvislosti zatím nebyl nikdo obviněn, uvedla policie na webu. Nemocnice v úterý opětovně odmítla, že by defibrilátory mohly pacientům ublížit. Policie podle ní nepřesně používá lékařské pojmy.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

V Pardubicích vzniká petice proti likvidaci holubů plynem

Lidé v Pardubicích podepisují petici za humánní regulaci městských holubů. Nelíbí se jim postup založený na odchytu ptáků do klecí a usmrcování oxidem uhličitým. Město takto ročně zlikviduje až tisíc holubů. Signatáři petice požadují systém holubníků a výměny vajec, což považují za šetrnější způsob. Magistrát stávající metodu obhajuje efektivností i souladem s legislativou, změně se ale nebrání.
před 19 hhodinami

Výběr dodavatele na stavbu další části metra D byl v pořádku, uvedl úřad

Výběr dodavatele v zakázce na stavbu části pražského metra D mezi stanicemi Olbrachtova a Nové Dvory byl v pořádku, rozhodl Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Výběr sdružení firem vedených společností Subterra napadla u ÚOHS firma Strabag. Rozhodnutí zatím není pravomocné, lze proti němu podat rozklad k předsedovi úřadu Petru Mlsnovi.
před 22 hhodinami

Divadla vítají růst platů. Někteří zřizovatelé s tím nepočítali

Divadlům kvůli navýšení platů v kultuře chybí ve schválených rozpočtech na letošní rok miliony korun. Vláda chce pracovníkům v kultuře od dubna zvýšit platy o devět procent. Zřizovatelé, případně poskytovatelé dotací, s navýšením sice počítali, nikoli však v takovém rozsahu.
včera v 08:00

Ústecký kraj schválil vymezení ploch pro těžbu lithia v Krušných horách

Zastupitelé Ústeckého kraje v pondělí napodruhé schválili vymezení koridoru pro těžbu lithia v Krušných horách. Zpracovatelský závod má být v Prunéřově na Chomutovsku. Místopředseda představenstva společnosti ČEZ Pavel Cyrani řekl, že těžba a zpracování nerostné suroviny, která se využívá při výrobě baterií, patří s výší investice 42 miliard korun mezi největší transformační projekty v Ústeckém kraji. Rozhodnutí zastupitelů je klíčové pro další rozhodování investora o realizaci, zdůraznil Cyrani.
9. 2. 2026Aktualizováno9. 2. 2026

Města investují do obecních bytů, stále jich ale chybí až statisíce

Města a obce zpravidla v posledních letech staví nájemní byty. Někde tak samosprávy lákají určité profese, jinde má výstavba či rekonstrukce řešit bytovou nouzi či pomoci mladým rodinám nebo seniorům. Podle Mikoláše Opletala z Platformy pro sociální bydlení stále chybí statisíce obecních bytů. Ceny nemovitostí a výše nájemného v Česku v posledních letech výrazně vzrostly, mnoho domácností tak čelí stále většímu tlaku na rozpočet.
9. 2. 2026
Načítání...