Kvůli kácení stromů nejezdí vlaky na hlavní trati z Hradce Králové na Prahu

Nahrávám video

Na hlavní železniční trati z Hradce Králové na Prahu, mezi královéhradeckým hlavním nádražím a Poděbrady, nepojedou v pracovních dnech od pondělí 10. února do pátku 14. a od 17. do 21. února vlaky. Po dobu výluky dopravu obstarají náhradní autobusy podle výlukového jízdního řádu. Důvodem je kácení stromů, odstraňování vegetace, svoz dřeva a další práce.

Z Hradce Králové do Prahy denně odjede přes padesát vlaků. České dráhy místo nich nasadily šest náhradních autobusových linek. „Ve špičkách v pracovních dnech je k dispozici až třicet autobusů náhradní autobusové dopravy. Za rychlíky na hlavní trase jsme připraveni najednou nasadit až osm autobusů,“ sdělil mluvčí Českých drah Filip Medelský.

Autobusy linky R mezi Hradcem Králové a Poděbrady a opačně budou sloužit jako náhrada za rychlík, nikde nebudou stavět, odjezdy z Hradce budou dříve. Autobusy linky Z pojedou v úseku Hradec Králové – Chlumec nad Cidlinou a zpět a budou zastavovat na všech zastávkách podle vlakového jízdního řádu. Linka S ve stejném úseku bude náhradou za spěšné vlaky se zastávkami podle jízdního řádu vlaků.

Autobusy linky P v úseku Hradec Králové – Poděbrady a opačně budou zastavovat v Chlumci s dřívějšími odjezdy z Hradce. Autobusy linky C v úseku Hradec Králové – Chlumec nad Cidlinou a opačně nebudou čekat na žádné vlaky v Chlumci a opačně vlaky v Chlumci nebudou čekat na autobusy linky C.

„Cestující s jízdním dokladem nebo souvisejícím cestovním dokladem platným minimálně v úseku Hradec Králové hlavní nádraží – Chlumec nad Cidlinou – Velký Osek – Nymburk – Praha hlavní nádraží a opačně mohou využít náhradní spojení oklikou z Hradce přes Pardubice a Kolín bez doplatku jízdného,“ uvedl Tomáš Fiala z královéhradeckého centra Českých drah.

Co se týče autobusové linky V v úseku Chlumec nad Cidlinou – Velký Osek a opačně, autobusy budou zastavovat pouze na vyjmenovaných zastávkách podle vlakového jízdního řádu. Linka V pojede pouze ve dnech 10. až 14. února.

O víkendu vlaky pojedou

Výluku Správa železnic naplánovala kvůli pracím, které by za běžného provozu nebyla schopná udělat. „Dojde k opravě kolejí a také údržbě vegetace, odstranění křovin a stromů podél trati,“ vysvětlila mluvčí Správy železnic Nela Friebová.

Výluka potrvá dva týdny. O víkendu ale železničáři nepracují, a tak se v tyto dny na koleje vrátí vlaky. Podrobnější informace jsou na webu Veřejné dopravy Královéhradeckého kraje.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Zámecký park v Čechách pod Kosířem čelí vandalům. Zkrátil proto otevírací dobu

Zámek Čechy pod Kosířem na Prostějovsku zkrátil otevírací dobu svého parku. Reaguje tak na opakované problémy s vandaly, kteří ničí lavičky, kradou květiny, okapy nebo parapety a načerno vysadili ryby. Park, který ročně navštíví desetitisíce lidí, je od 1. července otevřený jen do 18 hodin.
před 1 hhodinou

Beskydy zasáhly extrémně silné bouřky. Jinde komplikovaly dopravu

Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve středu pozdě odpoledne na svém webu varoval, že v oblasti Novojičínska až Ostravska a Bohumínska se vytvořily extrémně silné bouřky s úhrny srážek kolem 40 milimetrů za půl hodiny a nárazy větru kolem 90 kilometrů v hodině. Bouřky už přes den působily problémy v dopravě i dodávkách elektřiny.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Řidičům na D5 u Rozvadova se uzavřela většina odpočívky

Ředitelství silnic a dálnic uzavřelo větší část odpočívky na dálnici D5 u Rozvadova ve směru z Německa na Plzeň a Prahu. Řidiči kamionů tak dočasně přišli o stovku míst. Důvodem jsou rozsáhlé úpravy parkoviště, které mají počet stání zvýšit. Modernizace a rozšíření obou částí největší odpočívky v Česku vyjdou na téměř 650 milionů korun.
před 11 hhodinami

Bouře způsobily výpadky elektřiny. Dětský tábor zasáhl blesk

Českem během večera a noci přecházely bouřky doprovázené přívalovým deštěm a někde i kroupami. Záchranáři na Jindřichohradecku ošetřili na dětském táboře šest lidí po zásahu bleskem. Dospělého muže, který byl po úderu krátce v bezvědomí, transportoval vrtulník. Pět dětí pak do nemocnice převezly sanitky ve stabilizovaném stavu. Počasí způsobilo komplikace na silnicích i železnicích. Podle energetické skupiny ČEZ byly kvůli bouřkám tisíce domácností bez proudu.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Nová pravidla pro letní tábory: méně byrokracie i změny v hygieně

Pro letní dětské tábory letos platí nová pravidla vyplývající z novely hygienické vyhlášky. Pořadatelům mají přinést méně byrokracie. Novinky se týkají zdravotní způsobilosti vedoucích, hygienických zařízení i provozu kuchyně.
včera v 07:05

VideoOhrožení dudci chocholatí se vrací, zahnízdili na Hradecku

Po letech úspěšně zahnízdil dudek chocholatý u Hradce Králové a vyvedl zde i mláďata. Podle ornitologů se ohrožený pták vrací hlavně díky obnově pastvin, starých sadů a otevřené krajiny. Ochranáři pracovali na obnově přirozeného prostředí těchto ptáků posledních 25 let. Poprvé za tu dobu ohrožený pták zahnízdil v jedné ze speciálních budek, kterou mu připravili. Vyvedl zde pět mláďat. Dudek je velký zhruba jako kos, zdobí ho černé a bílé skvrny. Jeho nejnápadnějším znakem je ale chocholka. V devatenáctém století se v tuzemsku vyskytoval hojně. Pak téměř vymizel. K jeho návratu mohlo přispět i teplejší počasí. Podle odborníků je možné, že lidé budou moct v následujících letech dudka chocholatého vídat a slýchat v přírodě stále častěji.
včera v 06:30

Záchranáři kvůli vedrům hlásí rekordní počty výjezdů, překonávají i covidové maximum

Jihomoravská zdravotnická záchranná služba zaznamenala v pondělí rekordní počet událostí. Lidé jich nahlásili 437, tedy víc než v listopadu 2021 během covidové epidemie. Rekordní počet výjezdů hlásí i Moravskoslezský kraj. Podle záchranářů souvisela velká část zásahů s extrémními teplotami – nejčastěji šlo o kolapsy, úpaly, dehydrataci, ale také úrazy nebo zhoršení zdravotního stavu.
30. 6. 2026Aktualizováno30. 6. 2026

Končí zbraňová amnestie. Lidé odevzdali střílející nůž i minomet

Zbraňová amnestie, při které mohli lidé beztrestně odevzdat nebo legalizovat nelegálně držené zbraně či střelivo, je u konce. Vyhlášena byla od ledna na půl roku v souvislosti s novým zbraňovým zákonem. Lidé během ní odevzdali policistům i řadu kuriózních zbraní – například střílející nůž, pevnostní minomet nebo australský kulomet. Přesné výsledky zveřejní Policejní prezidium příští týden, s jistotou ale půjde o tisíce zbraní a desítky tisíc kusů střeliva.
30. 6. 2026Aktualizováno30. 6. 2026

Evropský pohled