Šéf Škody Auto Maier končí ve funkci. Jeho nástupce má být představen v srpnu

Předseda představenstva automobilky Škoda Auto Bernhard Maier končí po necelých pěti letech v čele společnosti. Jeho nástupce zvolí představenstvo společnosti v srpnu. Podnik o tom informoval v tiskové zprávě.

Do čela české automobilky byl Maier povolán v listopadu 2015. Škoda pod jeho vedením uvedla na trh SUV modely Kodiaq, Karoq nebo Kamiq, firma se během jeho působení zaměřila také na elektromobilitu, digitalizaci a konektivitu.

V poslední době nejde o první změnu v představenstvu Škody Auto. Od 1. července nahradil Dietera Seemanna zodpovědného za nákup Karsten Schnake. Seemann odešel do předčasného důchodu.

Bernhard Maier zahájil kariéru v roce 1984 ve společnosti Nixdorf Computer. V letech 1988 až 2001 pracoval pro společnost BMW na různých vedoucích pozicích v Německu i v zahraničí, stal se mimo jiné i vedoucím projektu mezinárodní strategie značek. Působil také ve společnosti Porsche Deutschland.

„Bernhard Maier je jedním z nejzkušenějších manažerů v koncernu Volkswagen. Ve funkci předsedy představenstva společnosti Škoda Auto výrazně přispěl k dalšímu vyprofilování značky. Jeho léta ve společnosti Škoda Auto patří mezi ta nejúspěšnější v celé 125leté historii automobilky. Za to i za téměř dvě desítky mimořádně úspěšných let, nejprve ve společnosti Porsche a poté ve Škoda Auto, Bernhardu Maierovi děkuji,“ řekl předseda představenstva Volkswagen AG a předseda dozorčí rady Škody Auto Herbert Diess.

Pod koncern Volkswagen Škoda spadá.

Škoda Auto loni dodala celosvětově 1,24 milionu aut. Provozuje tři výrobní závody v České republice, vyrábí v Číně, Rusku, na Slovensku, v Alžírsku a Indii, většinou prostřednictvím koncernových partnerství, dále na Ukrajině a v Kazachstánu ve spolupráci s lokálními partnery. Je aktivní na více než 100 trzích.

Zaměstnává téměř 39 tisíc zaměstnanců, z toho v ČR téměř 34 tisíc lidí.

  • Ludvík Kalma, 1991–⁠1996
  • Vratislav Kulhánek, 1997–⁠2004
  • Detlef Wittig, 2004–⁠2007
  • Reinhard Jung, 2007–⁠2010
  • Winfried Vahland, 2010–⁠2015
  • Bernhard Maier, 2015–⁠2020
  • Zdroj: ČTK

Německý ekonomický deník Handelsblatt –⁠ který s informací přišel jako první ještě před oficálním oznámením –⁠ píše o mocenském souboji uvnitř koncernu. Podle deníku šedesátiletému manažerovi končí smlouva a toho koncern využil k jeho výměně. Zatím prý není známo, kdo se stane jeho nástupcem.