Prodej aut klesl za pololetí v Česku o 26 procent, v Německu o 35 procent

Tuzemský prodej nových osobních automobilů v 1. pololetí kvůli epidemii koronaviru klesl o 26 procent na 95 029 vozů. V červnu byl ale už jen o pět procent meziročně nižší, oznámil Svaz dovozců automobilů. V Německu se prodej snížil v prvním pololetí meziročně o téměř 35 procent na 1,21 milionu.

Nejprodávanější byla značka Škoda s poklesem o 17 procent na 36 551 aut, následuje Hyundai s prodejem 7999 vozů, tedy o sedm procent meziročně méně. Třetímu Volkswagenu odbyt klesl o 29 procent na 7665 aut. Čtvrtá je Dacia (4722) a pátá Toyota (4180).

Nejprodávanějšími modely jsou Škoda Octavia (10 410), Škoda Fabia (8265), Škoda Scala (3906), Škoda Karoq (3794) a Škoda Kamiq (3776). Na šestém místě je Hyundai i30.

Nejprodávanější byly vozy SUV s podílem 35 procent, následují malá auta se 17 procenty a nižší střední třída s 16,6 procenta. Z hlediska paliva vede benzin s podílem 66,9 procenta, na druhém místě je nafta s 28,2 procenta a následují elektrické vozy, kterých se prodalo 1028, tedy trojnásobek toho, co v pololetí loni.

Registrace nových lehkých užitkových vozů klesly o 27,6 procenta na 7402 aut. V červnu byly nižší o 15 procent. První je značka Volkswagen s 931 prodanými vozy, druhý je Fiat (872) a třetí Ford (848). Nejoblíbenějšími modely jsou Peugeot Boxer, dále Fiat Ducato a Renault Master.

Prodej nákladních vozů se snížil o 47,3 procenta na 3188 vozidel. První je značka Mercedes-Benz, následují MAN a DAF.

Celkově registrace autobusů vzrostly o 5,4 procenta na 686 vozů. V červnu ale klesly meziročně o 23 procent. Nejprodávanější byla domácí Iveco Bus (260), druhý byl rovněž domácí SOR a třetí MAN.

Zvýšil se rovněž prodej motocyklů, a to o 4,5 procenta na 11 290 strojů. V červnu pak prodej stoupl o 44 procent. První je Honda s 2240 registrovanými motocykly, následují Yamaha (1037) a CF Moto (920).

Výrazný propad prodeje aut v Německu

Prodej nových osobních automobilů v Německu se v prvním pololetí meziročně snížil o téměř 35 procent na 1,21 milionu. To představuje nejslabší první polovinu roku od znovusjednocení země před 30 lety, oznámil v pátek. Zároveň předpověděl, že výroba osobních automobilů v Německu se v celém letošním roce propadne o 25 procent na 3,5 milionu vozů.

V prvním pololetí se výroba aut meziročně snížila o 40 procent na 1,49 milionu. Za červen už ale meziročně klesla pouze o 20 procent po květnovém propadu o 66 procent.

Prodej osobních automobilů v Německu se v červnu meziročně snížil o 32 procent na 220 300 vozů, zatímco v květnu se propadl o 50 procent. VDA předpověděl, že v celém letošním roce prodej klesne o 23 procent zhruba na 2,8 milionu vozů.

  • Německý svaz automobilového průmyslu VDA představil svou celosvětovou prognózu. Podle ní se letos globální prodej osobních aut sníží o 17 procent na 65,9 milionu. V Evropě počítá svaz s poklesem o 24 procent, ve Spojených státech by se měl prodej snížit o 18 procent a v Číně o deset.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu za více než osm miliard dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) v noci na pátek schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu ve výši 8,1 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba 167 miliard korun). Celkem 1,5 miliardy dolarů z této částky bude vyplaceno okamžitě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na oznámení MMF.
před 6 hhodinami

Potravinový ombudsman Fialka má chránit spotřebitele, zemědělce i výrobce

Novým potravinovým ombudsmanem bude Jindřich Fialka, dosavadní ředitel sekce potravinářství na ministerstvu zemědělství. Má zvýšit transparentnost v potravinovém řetězci a pomáhat chránit práva spotřebitelů, tuzemských zemědělců i výrobců potravin. Oznámil to ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD). Agrární komora zřízení ombudsmana ocenila. Krok naopak kritizuje Asociace soukromého zemědělství.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Parky předloží analýzy toho, jak na ně dopadnou škrty, řekl Červený

Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) a vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal Filip Turek (za Motoristy) jednali se zástupci národních parků o financování. Červený označil jednání za plodné. Podle něj se dohodli na nastavení komunikačního rámce a na měsíčních schůzkách. Upozornil ale, že financování není ideální a rozpočet si vyžádá úspory. Parky mají předložit analýzu, jak na ně škrty dopadnou. Červený počítá i s personálními změnami, které se dotknou také ministerstva.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Šéf Davosu rezignuje, měl vazby na Epsteina

Nor Börge Brende oznámil, že rezignuje na funkci prezidenta a výkonného ředitele Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu. Brende patří mezi několik norských politiků a diplomatů, kteří měli vazby na amerického finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Organizátoři WEF na začátku měsíce oznámili, že zahájili vyšetřování vazeb mezi Brendem a Epsteinem. Nyní vedení fóra uvedlo, že nezávislé vyšetřování vedené externím poradcem bylo uzavřeno.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Systém penzí skončil loni ve schodku 9,2 miliardy korun

Systém důchodového pojištění skončil loni ve schodku více než devět miliard korun. Deficit byl tak proti předchozímu roku zhruba pětinový. Výdaje na penze a správu rostly pomaleji než příjmy. Dosáhly téměř 722 miliard korun, meziročně to bylo o 5,5 miliardy korun víc. Vybraná suma na pojistném byla proti předloňsku vyšší zhruba o 47 miliard korun, činila 712,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo financí.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

VideoMunzar vytýká vládě škrty ve výdajích na obranu. Krňanský mluví o efektivitě utrácení

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) pro příští rok zatím nepočítá s růstem výdajů na obranu o 60 miliard korun. Ve sněmovně to však slíbil ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). „O tom, že potřebujeme výdaje na obranu, není debata. Debata je o tom v jaké výši,“ prohlásil člen sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Krňanský (Motoristé). Tvrdí, že stát neuměl v minulém ani předminulém roce efektivně utratit vynaložené prostředky. Předpokládá každopádně, že rozpočet na obranu poroste. Podle místopředsedy téhož výboru Vojtěcha Munzara (ODS) není obranyschopnost priorita této vlády. Kabinetu vytknul letošní škrty ve výdajích na obranu ve výši 21 miliard korun. Debatou v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 22 hhodinami

VideoPolsko je průkopníkem finančních inovací i díky svému platebnímu systému

Polsko je průkopníkem finančních inovací. Podle nového měření je země dokonce jedničkou v platbách přes internet nebo pomocí mobilního telefonu. Pomáhá k tomu i speciální polský platební systém Blik. Ten lze využít k platbám v e-shopech i kamenných obchodech, výběrům z bankomatů i platbám za služby. Stačí zadat jednorázový kód, který vygenerovala aplikace, a potvrdit. Systém funguje deset let a pravidelně ho využívá 53 procent obyvatel. Jen loni s ním Poláci uskutečnili téměř tři miliardy plateb – mnohem více než kreditními a debetními kartami.
včera v 06:01

Chorvatsko dodává do Maďarska a Slovenska neruskou ropu, uvedla mluvčí EK

Chorvatsko přepravuje ropovodem Adria do Maďarska a Slovenska neruskou ropu, uvedla mluvčí Evropské komise Anna-Kaisa Itkonenová. V tuto chvíli podle ní neexistuje bezprostřední riziko pro bezpečnost dodávek v EU. Ještě donedávna proudila do obou zemí ruská ropa prostřednictvím ropovodu Družba, dodávky ale byly přerušeny na konci ledna. Kyjev uvádí, že ruský dron tehdy zasáhl část ropovodu a pracují na opravě. Bratislava a Budapešť ale namítají, že za dlouhodobý výpadek je zodpovědná Ukrajina.
25. 2. 2026
Načítání...