Ceny potravin půjdou podle ministra Nekuly dolů. Náklady ale porostou, varuje poslanec ANO Tureček

Nahrávám video
UK: Ceny potravin dále rostou
Zdroj: ČT24

Ceny potravin v tuzemských obchodech letí vzhůru, podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly (KDU-ČSL) ale na světových burzách razantně klesají a lidé to v obchodech pocítí za dva až tři týdny. Tak optimisticky to ale opoziční poslanec Karel Tureček (ANO) nevidí, raději by dal přednost regulaci cen u základních potravin. Navíc zmínil také rostoucí ceny energií, kvůli kterým ceny potravinou dál porostou. O zdražování v obchodech debatovali Nekula a Tureček v Událostech, komentářích.

„Není potřeba regulovat ceny. Pokud nám tady velice intenzivě padají ceny obilí, padá nám cena mléka, začíná klesat cena masa, tak se to promítne do cen koncových spotřebitelů, jenom tady budeme mít několikatýdenní zpoždění. To, co se odehrává na světových burzách, ať je to ve Spojených státech nebo v Evropě, tak dřív nebo později se projeví u nás a ucítí to i spotřebitel, takže není třeba uměle zasahovat do trhu,“ vysvětlil ministr.

Nekula připustil, že skokové zdražení potravin způsobila mimo jiné válka na Ukrajině, ale také uměle vyvolaná panika a strach, že bude nedostatek potravin. Podle něj je například obilí  celosvětově dost. „Tím, že si v rámci EU zachováme volné hranice, budeme volně obchodovat, tak zajistíme to, že budeme mít dostatek potravin. EU je největším vývozcem potravin. Není důvod, abychom se strachovali,“ konstatoval Nekula. 

Opačná situace ale podle ministra může být klidně za rok, kdy bude nakonec tolik obilí, že to způsobí pád ceny například u pšenice a vláda bude muset nakonec zemědělcům pomoct. „My prostě jdeme ode zdi ke zdi,“ upozornil. 

Tureček s ministrem zásadně nesouhlasí. „Mluvíte jen o jedné skupině, a to je cena pšenice. Přeci každý občan Česka vidí masivní zdražování. Nejde jen o mouku, pečivo, kuřecí maso, další komodity rostou,“ ohradil se. 

Zmínil také, že druhou věcí, která se odraží na cenách potravin, jsou rostoucí ceny energií. „Já jsem do dneška neslyšel, jak vláda bude tyto záležitosti řešit,“ dodal. 

Tureček proto dává přednost cenové regulaci potravin a tvrdí, že pokud se zemědělcům nepomůže s cenami energií, tak nemůže vláda očekávat, že budou konkurenceschopní.  Připomenul v této souvislosti, že Fialův kabinet mluví o zvýhodněných tarifech. „Vláda je prakticky nečinná. A tím, že je nečinná, tak se prakticky cena potravin začíná vzdalovat občanům, to je realita,“ podotkl opoziční poslanec.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Státní dluh loni vzrostl o 312,3 miliardy korun

Český státní dluh loni vzrostl o 312,3 miliardy korun na 3,678 bilionu korun. Ve výroční zprávě o řízení státního dluhu to uvedlo ministerstvo financí, které tak potvrdilo předběžné údaje z počátku ledna. Na každého Čecha tak teoreticky na konci roku 2025 připadal dluh 337 481 korun. Míra zadlužení ke konci loňského roku meziročně vzrostla z 41,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 43,1 procenta HDP.
16:12Aktualizovánopřed 39 mminutami

Orbán se s Ficem dohodl na vzniku komise pro ropovod Družba

Maďarský premiér Viktor Orbán v pátek oznámil, že se dohodl se svým slovenským protějškem Robertem Ficem (Smer) na vytvoření společné maďarsko-slovenské komise pro vyhodnocení stavu ropovodu Družba. Informuje o tom agentura Reuters. Fico řekl novinářům, že součástí inspekční skupiny by měli být zástupci Slovenska, Maďarska a Evropské komise. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj pozval v pátek Fica na Ukrajinu.
11:58Aktualizovánopřed 54 mminutami

Škoda Auto otevřela novou halu na baterie za téměř pět miliard korun

Automobilka Škoda Auto otevřela ve svém hlavním závodě v Mladé Boleslavi novou halu na montáž bateriových systémů pro elektromobily. Jde o investici za 205 milionů eur, což je v aktuálním přepočtu 4,97 miliardy korun. Podle firmy se tím stala největším výrobcem bateriových systémů v koncernu Volkswagen, ročně jich vyrobí až 335 tisíc, informovali zástupci společnosti.
před 2 hhodinami

MMF schválil úvěrový program pro Ukrajinu za více než osm miliard dolarů

Výkonná rada Mezinárodního měnového fondu (MMF) v noci na pátek schválila čtyřletý úvěrový program pro Ukrajinu ve výši 8,1 miliardy dolarů (v přepočtu zhruba 167 miliard korun). Celkem 1,5 miliardy dolarů z této částky bude vyplaceno okamžitě. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na oznámení MMF.
před 16 hhodinami

Potravinový ombudsman Fialka má chránit spotřebitele, zemědělce i výrobce

Novým potravinovým ombudsmanem bude Jindřich Fialka, dosavadní ředitel sekce potravinářství na ministerstvu zemědělství. Má zvýšit transparentnost v potravinovém řetězci a pomáhat chránit práva spotřebitelů, tuzemských zemědělců i výrobců potravin. Oznámil to ministr zemědělství Martin Šebestyán (za SPD). Agrární komora zřízení ombudsmana ocenila. Krok naopak kritizuje Asociace soukromého zemědělství.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Parky předloží analýzy toho, jak na ně dopadnou škrty, řekl Červený

Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) a vládní zmocněnec pro klimatickou politiku a Green Deal Filip Turek (za Motoristy) jednali se zástupci národních parků o financování. Červený označil jednání za plodné. Podle něj se dohodli na nastavení komunikačního rámce a na měsíčních schůzkách. Upozornil ale, že financování není ideální a rozpočet si vyžádá úspory. Parky mají předložit analýzu, jak na ně škrty dopadnou. Červený počítá i s personálními změnami, které se dotknou také ministerstva.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Šéf Davosu rezignuje, měl vazby na Epsteina

Nor Börge Brende oznámil, že rezignuje na funkci prezidenta a výkonného ředitele Světového ekonomického fóra (WEF) v Davosu. Brende patří mezi několik norských politiků a diplomatů, kteří měli vazby na amerického finančníka a odsouzeného sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Organizátoři WEF na začátku měsíce oznámili, že zahájili vyšetřování vazeb mezi Brendem a Epsteinem. Nyní vedení fóra uvedlo, že nezávislé vyšetřování vedené externím poradcem bylo uzavřeno.
včeraAktualizovánovčera v 13:56

Systém penzí skončil loni ve schodku 9,2 miliardy korun

Systém důchodového pojištění skončil loni ve schodku více než devět miliard korun. Deficit byl tak proti předchozímu roku zhruba pětinový. Výdaje na penze a správu rostly pomaleji než příjmy. Dosáhly téměř 722 miliard korun, meziročně to bylo o 5,5 miliardy korun víc. Vybraná suma na pojistném byla proti předloňsku vyšší zhruba o 47 miliard korun, činila 712,7 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo ministerstvo financí.
včeraAktualizovánovčera v 13:00
Načítání...