Babiš zatím nechce zavést přenesenou daňovou povinnost. Hodlá přesvědčit Brusel, aby mu prodloužil výjimku

3 minuty
Události: Málo času na reverse charge
Zdroj: ČT24

Česko zatím nezavede převratnou změnu v placení DPH zvanou reverse charge, řekl České televizi premiér Andrej Babiš (ANO). Náš stát si přitom po dlouhých a složitých jednáních vymohl u Evropské unie výjimku na její plošné zavedení. Nově by tak měl DPH přiznávat a odvádět místo prodávajícího kupující. Výjimka ale platí jen do poloviny roku 2022. To je podle premiéra příliš krátký čas, bude proto usilovat o její prodloužení.

Pro Andreje Babiše byl dlouhá léta boj za reverse charge, tedy přenesenou daňovou povinnost, absolutní prioritou jeho evropské politiky. Sliboval si od ní výrazné omezení daňových úniků. Stát plánoval díky omezení daňových podvodů získat do rozpočtu pět miliard ročně. Česko si letos v listopadu vyjednalo výjimku do poloviny roku 2022. Nový systém ale zatím nezavede.

„To jsou obrovské změny a nebudeme otravovat podnikatele s nějakými změnami, když by to bylo na tak krátký čas,“ řekl premiér. Proto zaúkoloval ministryni financí, aby vyjednala prodloužení výjimky. Česko totiž může zavést reverse charge až po schválení zákonů ve sněmovně. Tedy nejdřív od roku 2021. „Pokud to nebude prodlouženo, tak na ten rok to určitě nemá smysl,“ dodal  Babiš. 

Výjimku na zavedení plošného reverse charge schválily České republice členské státy EU v listopadu 2019, ale je omezena jen do 30. června 2022.

Vyjednávání o reverse charge trvala v Bruselu dlouhých pět let, zaměstnávala desítky úředníků a mnohé instituce: Evropskou radu, Evropskou komisi i Evropský parlament. Česku nakonec ustoupila celá řada zemí. Vyjednavačům se podařilo získat podporu například Nizozemců, Němců, Maďarů, Slováků a mnoha dalších.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) chce v Bruselu začít o prodloužení výjimky pro reverse charge vyjednávat v lednu. Požadovat bude minimálně další tři roky. „Nepočítali jsme, že o to budeme pět let bojovat, a nepočítali jsme, že když ten boj skončí, takže nám z té lhůty zbyde tak málo,“ řekla. 

Pokud by Česko reverse charge nakonec nezavedlo, byla by to velká rána pro českou důvěryhodnost a reputaci, uvedl zpravodaj ČT v Bruselu Lukáš Dolanský. Podle něj by to poškodilo obraz českých vyjednavačů na dlouhá léta. 

ODS a TOP 09 kritizují postup premiéra

Většina opozičních stran přístup premiéra k reverse charge kritizuje. „Evropská unie mu vyšla aspoň na dva roky vstříc, ustoupila mu a v tuto chvíli se evropští politici dozví, že to Andrej Babiš přesto nevyužije,“ uvedl ekonomický expert ODS, poslanec Jan Skopeček. 

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek se domnívá, že premiér naštval většinu partnerů v Evropské unii. 

Ministerstvo financí zvažuje, že zákony zavádějící reverse charge nakonec do sněmovny pošle. Začaly by ale platit až ve chvíli, kdy si Česko výjimku vyjedná.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vláda se chce ucházet o vybudování české AI Gigafactory

Vláda schválila záměr ucházet se u Evropské komise o projekt takzvané AI Gigafactory. Česko předloží oficiální žádost v prvním čtvrtletí příštího roku. Hodnota obřího evropského datového centra pro AI je okolo devadesáti miliard korun, třicet pět procent by mělo jít z evropských nebo národních zdrojů, zbytek má zaplatit soukromý investor. O schválení záměru informovalo po zasedání kabinetu ministerstvo průmyslu a obchodu.
před 5 hhodinami

Vláda v demisi předložila sněmovně návrh rozpočtu

Vláda v demisi na středečním jednání rozhodla mimo jiné o tom, že vyhoví požadavku vznikající koalice ANO, SPD a Motoristů a nově zvolené sněmovně pošle návrh státního rozpočtu na příští rok. Je identický s původním návrhem z konce září. Rozhodnutí bylo podle premiéra v demisi Petra Fialy (ODS) přijato jednomyslně. Končící kabinet podle Fialy krok učinil ve chvíli, kdy je ve sněmovně ustaven patřičný výbor. Ve večerních hodinách už byl rozpočet i s přílohami k dispozici na webu sněmovny.
12:19Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Hospodářský výbor povede SPD, rozpočtový Motoristé

Většina sněmovních výborů z celkem osmnácti má ve středu nově zvolené předsedy a místopředsedy. V čele hospodářského sněmovního výboru stane Radim Fiala za SPD. Hnutí získalo i vedení petičního výboru. Poslanec Vladimír Pikora (Motoristé) bude předsedat rozpočtovému výboru. Hnutí ANO bude předsedat zahraničnímu výboru, který povede Radek Vondráček. Předsedy výborů musí v jejich funkcích potvrdit ještě plénum sněmovny. Piráti kandidující na místopředsedy sněmovních výborů v žádné volbě neuspěli.
10:48Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Haas vytýká ANO změny názorů na návrh rozpočtu. Juchelka nechce provizorium

„V rozpočtu určitě není o sto miliard míň,“ odmítá kritiku hnutí ANO člen sněmovního mandátového a imunitního výboru Karel Haas (ODS). Tvrdí, že ANO změnilo od voleb názor na návrh rozpočtu na příští rok „minimálně pětkrát až desetkrát“. Připouští, že je schopen se bavit o výhradách Národní rozpočtové rady. Poslanec ANO Aleš Juchelka v Událostech, komentářích prohlásil, že v návrhu rozpočtu chybí 15 miliard v příjmech a 85 miliard, které prý schází třeba resortům práce a sociálních věcí, školství či zdravotnictví. Nechce prý, aby Česko bylo v rozpočtovém provizoriu. Diskusí provázel Daniel Takáč.
před 12 hhodinami

V rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace nesedí dvě miliardy, řekl Havlíček

V rozpočtu na výzkum, vývoj a inovace nesedí podle místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka dvě miliardy korun. Nesoulad je v položce spjaté s kosmickými aktivitami, která nemá nic do činění s výzkumem a převede se zpět do běžných provozních výdajů ministerstva dopravy, řekl Havlíček po koaličním jednání zástupců stran vznikající vlády ANO, SPD a Motoristů.
včeraAktualizovánovčera v 15:07

Budoucnost programu na podporu bydlení je nejistá

V programu, který podporuje výstavbu nájemních bytů, už vláda v demisi pokračovat nebude. Končící ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN) přitom ještě o prázdninách sliboval opak. Kabinet pro obce a firmy vyčlenil sedm miliard korun, ke konci června se ale sešly žádosti za dvacet miliard. O budoucnosti fondu není i přes enormní zájem jasno.
včera v 06:30

Senát USA odhlasoval konec shutdownu, posoudí jej Sněmovna reprezentantů

Americký Senát schválil zákon ukončující rekordně dlouhou platební neschopnost vlády, takzvaný shutdown. Oznámily to tiskové agentury. Zákon nyní zamíří do Sněmovny reprezentantů, kde se očekává hlasování ve středu. Po konečném schválení bude zapotřebí ještě podpis prezidenta Donalda Trumpa, aby zákon vstoupil v platnost.
včera v 04:22

Nová Huť propustí asi 250 lidí

Společnost Nová Huť (dříve Liberty Ostrava) propustí asi 250 lidí, řekl ČT generální ředitel Radek Strouhal. Nepůjde podle něj o zaměstnance přímo z výroby, ale například z údržby. Pro výrobu podnik lidi naopak nabírá a přesun k linkám nabízí i propouštěným zaměstnancům, řekl Strouhal. Podle odborového předáka Petra Slaniny může nastat problém, protože huť přijde o experty z údržby, kteří znají specifická zařízení. Hromadné propouštění už firma nahlásila úřadu práce.
10. 11. 2025
Načítání...