Účastníci čtvrteční schůzky o obranyschopnosti a bezpečnosti, kterou svolal premiér Petr Fiala (ODS), se shodli na tom, že stojí nadále o spojenectví s USA. Zároveň chtějí posilovat evropský pilíř NATO. Vyzdvihli i potřebu silné, dobře vybavené armády a postupného navyšování výdajů na obranu tak, aby nejpozději v roce 2030 dosáhly minimálně tří procent HDP. Zkritizovali také neúčast opoziční ANO a SPD na setkání, označili ji za nezodpovědnou. Z opozice dorazili pouze zástupci Pirátů.
Zástupci koalice a Pirátů se shodli na posilování evropského pilíře NATO
„Vzhledem k pokračující ruské agresi na Ukrajině, nestabilitě na Blízkém východě a rostoucí nejistotě ve vztazích se Spojenými státy, které přehodnocují svou dosavadní roli v obraně našeho kontinentu, považujeme za nezbytné, aby Česká republika a celá Evropa převzaly odpovědnost za vlastní bezpečnost,“ stojí v přijatém stanovisku k budoucímu směřování bezpečnostní a obranné politiky Česka.
Silná a dobře vybavená armáda, která dokáže čelit současným bezpečnostním hrozbám, je podle prohlášení nejúčinnější zárukou dlouhodobého míru a obranyschopnosti Česka. Obrana se podle účastníků schůzky neobejde bez stabilního financování i za cenu dočasného rozvolnění pravidel rozpočtové odpovědnosti.
Shodli se také na systematické podpoře rozvoje složek integrovaného záchranného systému, domácího obranného průmyslu či výzkumu a inovací v oblasti bezpečnostních technologií. Zmínili rovněž posilování kybernetické bezpečnosti či boj proti dezinformačním kampaním.
ANO a SPD se schůzky nezúčastnily
Fialu před novináře doprovodili šéf hnutí STAN a ministr vnitra Vít Rakušan, předseda lidovců a ministr zemědělství Marek Výborný, místopředseda TOP 09 a ministr zdravotnictví Vlastimil Válek a šéf Pirátů Zdeněk Hřib. ANO a SPD daly podle nich svou neúčastí na schůzce najevo, že danou problematiku neberou vážně. „ANO ani spoustou žvanění nedokáže zakrýt, že nemá zájem debatovat o bezpečnosti občanů a že ho zajímá jen jeho volební kampaň,“ kritizoval Fiala. „Mě to mrzí. Do poslední chvíle jsem věřil, že zástupci těchto stran přijdou,“ pokračoval s tím, že „ukázal velkou snahu se s opozicí domluvit“.
Premiér připomněl, že dříve inicioval dvě setkání ve stejném formátu, kterých se zúčastnily všechny sněmovní politické strany. „K mému překvapení tentokrát nejenže shodu nemáme, ale představitelé dvou opozičních stran odmítli i přijít na schůzku. Je to mimořádně nebezpečné a nezodpovědné jednání v této nebezpečné mezinárodní situaci,“ sdělil. Odmítl kritiku za to, že schůzku svolal až poté, co vláda rozhodla o navýšení rozpočtu na obranu. Kdyby ji inicioval předtím, slyšel by podle něj výtky o tom, proč vláda nepřišla s konkrétním návrhem.
Babiš žádá veřejnou debatu ve sněmovně
Předseda SPD Tomio Okamura se v uplynulých dnech nechal slyšet, že jeho strana se akce nezúčastní, protože stanoviska vládní koalice a SPD k bezpečnosti se natolik liší, že jejich sblížení není v současné době reálné. Podle předsedy ANO Andreje Babiše by byla účast na schůzce formální a zbytečná. V úterý v otevřeném dopise premiérovi zdůvodnil postoj ANO tím, že kabinet už všechna zásadní rozhodnutí učinil. K obraně a bezpečnosti chce lídr nejsilnějšího opozičního hnutí veřejnou debatu ve sněmovně, nikoli uzavřenou.
Fiala v reakci už dříve uvedl, že Babiše a Okamuru nezajímá bezpečnost občanů a nechtějí ji řešit. Doplnil, že jako předseda vlády bude dál usilovat o to, aby tuzemská politická reprezentace měla v otázkách bezpečnosti a obrany alespoň základní shodu. „Jsou pořád otevřené dveře pro všechny, které jsem pozval,“ dodal ve středu. Předsedům SPD a ANO chce poslat prohlášení, které se obou zmíněných témat týká.
Babiš ve čtvrtek reagoval na Fialův dopis s tím, že jeho hnutí nikdy neodmítalo diskusi o obraně státu ani navyšování rozpočtu pro armádu, odmítá ale „dělat komparz“ v nejnovější předvolební kampani, která má za cíl „zakrýt naprosté selhání a nulové výsledky vlády na domácí scéně“.
Fialova vláda rozhodla minulý týden o postupném navyšování výdajů na obranu o 0,2 procenta hrubého domácího produktu (HDP) ročně až do roku 2030. Opozice krok vlády kritizuje. Podle Babiše znamená desítky miliard korun navíc a hrozí neefektivní a nehospodárné vynakládání peněz. Připomněl, že za jeho vlády se rozpočet na obranu více než zdvojnásobil. Fialův kabinet se podle Babiše vydal cestou nekoncepčních a nesystémových nákupů vojenské techniky včetně amerických letounů F-35 a nezvládá řešit nedostatek vojáků.