ANO jednat chce, ale ne na „PR akcích“, řekl Metnar ke schůzce o obraně

27 minut
Interview ČT24: Lubomír Metnar (nestr. za ANO)
Zdroj: ČT24

Premiér Petr Fiala (ODS) svolal schůzku k bezpečnostním otázkám, které se hnutí ANO i SPD odmítly účastnit. Lubomír Metnar (nestr. za ANO) v Interview ČT24 vysvětlil, že ANO chce o obraně jednat, ale ne na „PR akcích“ vládní koalice. Zdůraznil, že hnutí podporuje posilování obranyschopnosti a zvyšování výdajů na obranu, avšak pouze za podmínky efektivního a hospodárného využití prostředků. Za klíčové považuje předseda sněmovního branného výboru nábor vojáků či dobudování protivzdušné obrany.

„Chceme vést smysluplnou diskusi o posilování obranyschopnosti a navyšování rozpočtu na obranu. Nechceme se ale účastnit jednání, kde je výsledek předem daný a nejde o skutečnou debatu, spíše o PR akci,“ vysvětlil postoj hnutí ANO ke schůzce předseda sněmovního branného výboru Lubomír Metnar (nestr. za ANO). Setkání svolal na čtvrtek premiér Petr Fiala (ODS).

Účast na schůzce, která se má věnovat bezpečnostním otázkám a posílení obranyschopnosti, odmítli předseda ANO Andrej Babiš i šéf SPD Tomio Okamura. Fiala jejich rozhodnutí komentoval slovy, že předsedy obou stran „bezpečnost občanů nezajímá a nechtějí ji řešit“.

ANO by výdaje mohlo navyšovat i nad rámec dvou procent HDP

Metnar naopak jako důkaz zájmu ANO o bezpečnostní otázky zmínil úterní schůzku prezidenta Petra Pavla s Andrejem Babišem na Pražském hradě. Podle něj chce hnutí debatu vést především na půdě Poslanecké sněmovny. ANO podporuje zvyšování obranného rozpočtu, avšak „účelně, hospodárně a transparentně“. K navyšování by podle něj mělo docházet podle růstu HDP, nikoli „automatem“.

Pokud by ANO po volbách sestavovalo vládu, drželo by se dvouprocentního podílu HDP na obranu, s možností dalšího navýšení, pokud by to bylo efektivní. „Dvě procenta nejsou strop, výdaje mohou jít i výše,“ dodal Metnar.

Současně však nepovažuje za reálné, aby Česko splnilo případný požadavek Donalda Trumpa na pět procent HDP na obranu. „Nechci naskakovat na každé prohlášení. Prezidenta Trumpa je třeba brát vážně, ale ne reagovat hystericky. I bezpečnost Evropy je v zájmu USA,“ poznamenal.

Na otázku, zda by v případě vítězství ANO mohl vést ministerstvo obrany, neodpověděl. „Počkejme na výsledky voleb,“ uvedl s tím, že personální nominace budou jasné až poté. Web Seznam Zpráv dříve uvedl, že jedním z možných kandidátů na ministra obrany za ANO by mohl být šéf Evropské obranné agentury Jiří Šedivý.

Nábor vojáků i edukace občanů

Podle Metnara je klíčovým problémem obrany neschopnost získávat nové vojáky a udržet stávající. „Potřebujeme armádu postavit na nohy,“ zdůraznil s tím, že v posledních letech dochází k „enormnímu nárůstu“ odchodů ze služby. Tento trend je podle něj nutné zvrátit.

Jako řešení vidí kompletní reformu náborového systému a zvýšení platů, aby armáda byla konkurenceschopná vůči soukromému sektoru, tak aby finance nebyly nejdůležitějším faktorem při rozhodování potenciálních zájemců.

Metnar rovněž upozornil, že česká společnost není na případný konflikt dostatečně připravena. Dává to do souvislosti s přechodem na plně profesionální armádu i s tím, že se dlouhodobě čerpala takzvaná „mírová dividenda“. Řešení vidí ve zvýšení informovanosti občanů, ovšem na bázi dobrovolnosti.

Podle něj by mělo dojít také k přehodnocení modelu civilní obrany, který zahrnuje například kryty či shromaždiště. Podotkl, že gesce přešla z ministerstva obrany na ministerstvo vnitra, přičemž je podle něj potřeba tento model vyhodnotit a zefektivnit.

Evropa se nedokáže ochránit sama, říká Metnar

Další klíčovou oblastí je podle Metnara investice do protivzdušné obrany. Konflikty v Izraeli a na Ukrajině podle něj ukázaly, jak zásadní tato složka je. „Potřebujeme připravit a dobudovat protivzdušnou vícevrstvou obranu, aby chránila nejen nás – naši infrastrukturu, naše občany –, ale případně i spojenecké vojáky, když je budeme hostit,“ dodal Metnar.

Zároveň, ale zdůraznil, že úvahy o stažení amerických vojáků z Evropy jsou zatím spekulativní. Sdělil, že sám nemá důvod Spojeným státům nevěřit. Nicméně uznává, že debaty o takových rizicích jsou na místě a mělo by se o nich diskutovat. Na druhé straně podle něj „máme dobré vztahy, které je potřeba rozvíjet“.

Metnar dále podotkl, že sama obrana evropského prostoru je postavena na spolupráci s USA, a to i pokud jde o odstrašení případného konfliktu. Společné navýšení prostředků na obranu zemí Evropské unie Metnar podporuje. Dodal však, že si neumí v krátkém ani delším časovém horizontu představit, že by se Evropa ochránila sama. Podle něj se v posledních letech Evropa „střelila do vlastní nohy“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 12 mminutami

Loni se stalo nejméně smrtelných pracovních úrazů za více než dvacet let

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. To je nejméně za sledované období od roku 2002, kdy zemřelo v práci 206 lidí. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
před 1 hhodinou

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 2 hhodinami

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 2 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 7 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 8 hhodinami

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 9 hhodinami
Načítání...