Podívejte se, do kterého krytu to máte nejblíž. Je v nich 335 tisíc míst

7 minut
Události: Kryty civilní obrany v Česku
Zdroj: ČT24

Aktuální data ukazují, že Česko má možnost umístit do bezpečných krytů pouze asi tři procenta obyvatel. Navíc je jejich rozložení značně nerovnoměrné, nejvíc se jich nachází ve velkých městech. Podívejte se na detailní mapu, kde najdete kryt, který leží nejblíž k vašemu bydlišti.

Co se týká krytů civilní obrany, je na tom nejlépe Praha. Přímo v hlavním městě je víc než třetina všech aktivních krytů v tuzemsku, podle hasičů asi 680 z celkových šestnácti stovek. V metropoli by tak v nich úkryt našlo 116 181 lidí. Navíc se ale Pražané mohou ukrýt i v tunelech metra a ve Strahovském tunelu. Naopak nejhorší situace je v Libereckém kraji, kde je v krytech aktuálně místo jen pro 370 lidí.

Data také ukazují, kde to mají lidé průměrně do bezpečí krytu nejdál – je to na Jesenicku, kde by museli překonat až osmdesát kilometrů.

Kryty civilní obrany se v Česku stavěly od padesátých do zhruba 70. let minulého století. Celkem jich v té době v obavě z vojsk NATO vzniklo téměř šest tisícovek. Víc než dvě třetiny už ale v současné době nejsou aktivní. To se týká i výše zmíněného Liberecka. „Od roku 2002 jsme v Libereckém kraji vyřadili téměř veškeré stálé úkryty na žádost majitelů, takže v současné době nám v evidenci zůstaly tři nevyřazené. Nicméně ani ty v současné době nesplňují parametry na ukrývání obyvatelstva,“ říká Michal Dvořák, náměstek krajského ředitele hasičů pro prevenci a civilní nouzovou připravenost Libereckého kraje.

Podle hasičů ale největší problém spočívá v tom, že většina lidí neví, kde kryty ve městech hledat, pro jakou skupinu obyvatelstva jsou určené a jak se do nich dostat. S informovaností může pomoci interaktivní mapa v tomto článku.

Co dělat v případě výstrahy?

Pokud člověk uslyší signál všeobecné výstrahy, měl by se podle ředitele odborné ochrany obyvatelstva a krizového řízení HZS ČR Miroslava Lukeše schovat do nejbližší budovy. „Informace můžou přijít od velitele zásahu, který je na místě. Případně cestou výstražné SMS zprávy, kterou vysílá operační středisko hasičů, nebo z televize a rádia,“ dodal Lukeš.

V případě vojenského konfliktu by se lidé měli schovat do sklepů nebo najít úkryt. „Ministerstvo obrany předem určí vlastníkům těch úkrytů, aby je zprovoznili,“ upřesnil Lukeš.

Nová koncepce ochrany obyvatelstva

Ministerstvo vnitra připravuje novou koncepci ochrany obyvatelstva. Je to reakce na bezpečnostní změny v souvislosti s válkou na Ukrajině. Cílem je připravit lidi na případné výpadky energií či služeb a informovat je o možnostech úkrytu. Na nedostatky upozornil před dvěma lety Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Mimo jiné konstatoval, že stálé tlakové kryty jsou jen pro tři procenta lidí. V zákoně navíc chybí definice takzvaných improvizovaných úkrytů.

Jeden z nich je v pražském tunelu, který spoje Žižkov s Karlínem, je z roku 1942. Ve dvoukilometrovém labyrintu jsou umývárny, toalety, dva agregáty a dvě vodní nádrže. Ty by se podle správce údržby krytu Správy služeb hlavního města Prahy Petra Kalouše napouštěly až v případě pohotovosti. Naplnění nádrží by podle něho trvalo zhruba osm hodin. Součástí jsou i dvě strojovny vzduchotechniky.

Do krytu se vejde 1200 lidí. Kalouš řekl, co se stane v momentě, kdy se kapacita naplní. „Na hlavních dveřích u vstupu bude další cedule s nasměrováním a s adresou k dalšímu úkrytu,“ upřesnil.

Aktuální seznam krytů je na webu hasičů. Další jsou momentálně vyřazené. „Mohou sloužit jako archivy, prodejny, případně kluby,“ vyjmenoval Lukeš.

„V té souvislosti jsme popsali, že není vyřešeno jak improvizované ukrytí, tak také stálé ukrytí, a jejich kapacita klesá,“ sdělila mluvčí NKÚ Hana Kadečková. „Ministerstvo vnitra připravilo novelu krizové legislativy, která se aktuálně nachází v legislativním procesu,“ konstatoval resort.

Hasiči chtějí spustit finský model

„Pro případ válečného stavu, budeme teď definovat požadavky na takzvané improvizované úkryty. To jsou podzemní garáže v obytných budovách nebo nákupních centrech,“ vysvětlil Lukeš. Do června chtějí hasiči spustit i finský model kampaně 72 hodin. Cílem je, aby se o sebe lidé v krizové situaci zvládli nejméně tři dny postarat sami.

„Jak se mají připravit na výpadky dodávek. Ať je to voda, elektřina, teplo. Nebo pro případ, že přestanou fungovat základní služby v jejich okolí jako je prodej potravin a výdej peněz z bankomatů,“ popsal Lukeš, v čem by připravenost měla spočívat. Informace budou na internetu. Domácnosti dostanou příručky a v plánu je i plošné školení lidí.  

Vysoké náklady na údržbu krytů

Nejvíc úkrytů bylo k dispozici v roce 1995, zhruba pro třináct procent obyvatel. Od té doby jejich počet klesá. Důvodem jsou hlavně vysoké náklady na údržbu a revize. Ty leží na bedrech vlastníků úkrytů. 

Kryty leží pod desítkami domů v Praze 4. Vznikly většinou v padesátých letech minulého století. „Byly tam lavice. Všechno bylo vybavené a udržované,“ vzpomíná jeden z obyvatel hlavního města. Mnozí ale vůbec netuší, co v nich je teď. 

Štáb České televize dostal povolení se do jednoho z krytů podívat, nesmí však uvést, kde přesně se nachází. Podél zdí vede nefunkční vzduchotechnika. V bednách jsou původní filtry. Kryt patří společenství vlastníků. Magistrát počítá s tím, že se tam může schovat sto padesát lidí. Jinde ho otevřeli osobně a musí se o něj starat. „Je to naše povinnost, i když správcem je hlavní město Praha,“ konstatoval obyvatel Prahy 10 František Hubert. 

Hasiči při jedné z kontrol zjistili, že chybí revize na vzduchotechniku. „My jsme od hasičského sboru dostali doporučení na společnost, která provede revizi. Tu jsme si objednali za pár tisíc korun a zjistila závady za téměř sto osmdesát tisíc,“ sdělil Hubert. Ta samá firma potom přijela nedostatky napravit.

Společenství vlastníků teď řeší ještě další nabídku. Může dostat návod na zprovoznění za třicet tisíc. „Jakým způsobem bychom svépomocí tu vzduchotechniku dokázali uvést do provozu a k tomu i proškolení,“ upřesnil Hubert.

Spousta krytů ale v posledních letech zanikla. Zmizí i ten na Smíchovském nádraží. Nepoužívaný kryt poškodily i povodně. A zanikne úplně kvůli stavbě nového přepravního terminálu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

EU chce kvůli výpadkům léků posílit vlastní výrobu

Společné nákupy, sdílené zásoby a větší investice do vlastní produkce. Unie chce vrátit výrobu léků do Evropy a novými zákony posílit vlastní soběstačnost v tomto směru. O nutnosti vymanit se ze závislosti na nespolehlivých dodavatelích hovoří i český premiér Petr Fiala (ODS). Podpořit výrobu ve své zemi hodlá také americký prezident Donald Trump. Po jeho nedávném prohlášení, že cla zasáhnou i farmaceutický trh, některé firmy ohlásily, že v USA zvýší investice.
před 4 hhodinami

Záchytka na jihu Čech praská ve švech, opilci zatěžují nemocnice

Protialkoholní záchytná stanice v Českých Budějovicích je plná i ve všedních dnech. V jihočeském kraji je jediná a má pouze pět lůžek, což nestačí. Opilci proto mnohdy končí v nemocnicích, kde zdržují jak záchranáře, tak zdravotníky na urgentních příjmech. Kraj však mimo jiné kvůli velké ztrátě zřízení další záchytné služby neplánuje.
před 5 hhodinami

Obezitě Čechů se věnoval pořad ČT Fenomén doby

Češi každým rokem přibírají, přes šedesát procent lidí a každé čtvrté dítě trpí nadváhou nebo obezitou. Jak je těžké shazovat nadbytečná kila? Jaké zdravotní problémy obezita přináší? Mohou za obezitu u dětí jejich rodiče? A proč je důležité rozlišovat mezi hladem a chutí? Tématu se věnoval publicistický pořad České televize Fenomén doby.
před 11 hhodinami

Německý odpad z Jiříkova zmizí do deseti týdnů. Může to zaplatit Bavorsko

Odvoz desítek tun nelegálního německého odpadu z Jiříkova zaplatí Bavorsko, pokud to nezajistí hornofalcká firma Roth International, která se mezitím ocitla v insolvenci, řeklo mnichovskému listu Münchner Merkur bavorské ministerstvo životního prostředí. Jeho šéf Thorsten Glauber se v pondělí s českým ministrem životního prostředí Petrem Hladíkem (KDU-ČSL) dohodli, že nepovolená skládka zmizí do osmi až deseti týdnů.
před 12 hhodinami

Deváťáci mají za sebou didaktické testy z češtiny a matematiky

Kdo u přijímacích zkoušek uspěl a kdo ne, už je rozhodnuto. Žáci devátých tříd mají za sebou druhé kolo didaktických testů z češtiny a matematiky. Ta byla podle oslovených lektorů přípravných kurzů proti loňsku obtížnější. Všechny úlohy ale měly jednoznačné zadání. Cermat obtížnost testů zhodnotí až s celkovými výsledky. Děti je dostanou 15. května.
před 14 hhodinami

Česko zažilo nejteplejší den od začátku roku

Pondělí bylo nejteplejším dnem od začátku letošního roku, v Poděbradech teplota vystoupala na 24,5 stupně Celsia. Nad 24 stupňů naměřili meteorologové ještě v Doksanech na Litoměřicku a rovných 24 stupňů v Hradci Králové. Rekordní hodnotu maximální teploty pro 14. duben přepsaly čtyři ze 170 stanic měřících alespoň třicet let. Letní teploty budou pokračovat i během týdne. Na Velikonoce mírně klesnou, přesto budou svátky mimořádně teplé, informovali meteorologové.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

O podporu na výstavbu nájemního bydlení bude možné žádat od května

O podporu na výstavbu cenově dostupného nájemního bydlení z evropských peněz bude možné žádat od 15. května. Z Národního plánu obnovy (NPO) je na ni vyčleněno 2,25 miliardy korun a sloužit má zejména na výstavbu větších bytových projektů. Národní rozvojová banka (NRB) zároveň zveřejnila výzvu k podávání žádostí o peníze, informovalo ministerstvo pro místní rozvoj.
před 18 hhodinami

Soud poslal nepravomocně do vězení zakladatele nadace Help Ukraine

Za zpronevěru milionových dotací určených na integraci ukrajinských uprchlíků pražský městský soud potrestal zakladatele nadace Help Ukraine Vladimíra Gergela 5,5 let vězení. Na stejnou dobu mu také zakázal vykonávat vedoucí činnost v jakýchkoli nadacích či jiných právnických osobách. Rozsudek není pravomocný, Gergel, který vinu odmítá, se proti němu ještě v jednací síni odvolal. Státní zástupce si pro odvolání ponechal lhůtu.
před 19 hhodinami
Načítání...