Měli bychom být připraveni na scénář, kdy v tom zůstaneme jako Evropa sami, řekl prezident Pavel

6 minut
Událost: Jednání nejvyšších ústavních činitelů
Zdroj: ČT24

Na Pražském hradě se v pondělí mimořádně setkali nejvyšší ústavní činitelé k diskusi o zahraniční politice. Podle prezidenta Petra Pavla je preferencí Česka nadále fungovat v těsném spojenectví se Spojenými státy. „Na druhou stranu, měli bychom být připraveni na scénář, kdy v tom zůstaneme sami, ať už jako Evropa, nebo jako část Evropy,“ dodala hlava státu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) Česko posiluje jednota ústavních činitelů v pohledu na mezinárodní situaci.

Česko je podle hlavy státu připraveno se zeměmi, které uvažují podobně nebo stejně, intenzivně pracovat na tom, aby si schopnosti k zajištění obrany uchovalo. Vzhledem ke změnám postojů USA v řadě důležitých otázek je podle Pavla nutné mnohem více pozornosti věnovat vlastním schopnostem, a to jak Česka, tak Evropské unie a Evropy.

Za důležité Pavel označil postupné navyšování výdajů na obranu, aby výsledkem byla moderní, bojeschopná a připravená armáda, která bude efektivní součástí kolektivního systému zajišťování obrany. Zásadní podle něj je, aby byla celá společnost připravena na zajišťování obrany země. Česko bude bezpečné jen tehdy, když bude mít profesionálně fungující bezpečnostní složky, ale zároveň budou všichni vnímat bezpečnost a obranu jako úkol.

Brífink po mimořádném jednání nejvyšších ústavních činitelů
Zdroj: ČT24

Česko bude nadále podporovat mírové úsilí na Ukrajině, ale takové, které nebude odměnou pro agresora a zohlední, že Ukrajina byla napadena, řekl Pavel. „Nastolení míru, pokud možno co nejspravedlivějšího pro Ukrajinu, je v našem bezprostředním bezpečnostním zájmu. I z toho důvodu naše podpora Ukrajiny bude pokračovat, ať už bilaterálně, tak kolektivně se státy, které Ukrajinu dosud podporují,“ dodal.

Kromě prezidenta Pavla, premiéra Fialy, předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) a šéfa Senátu Miloše Vystrčila (ODS) se jednání zúčastnili také ministři zahraničí Jan Lipavský (nestr.) a obrany Jana Černochová (ODS).

Vystrčil na tiskové konferenci sdělil, že Česká republika hraje aktivní roli ve snaze o bezpečnost v tuzemsku, Evropě i při pomoci Ukrajině, která čelí už víc než tři roky ruské agresi. Ministerstva zahraničí a obrany se podle předsedy horní komory věnují situaci s maximální pozorností.

Fiala se v souvislosti s růstem výdajů na obranu vyjádřil také ke stíhačkám F-35. Česko podle něho o přehodnocení kontraktu na jejich nákup nepřemýšlí. Podle premiéra se otevírá celá řada nových výzev a otázek, na které je nutné reagovat. Zmínil změny přístupu Evropské investiční banky k financování evropského obranného průmyslu. Nové metody financování by měly umožnit vstup soukromého kapitálu do sektoru a zvýšení evropských výrobních kapacit. Evropské státy by podle Fialy měly také více spolupracovat při akvizicích, více slaďovat co pořizují, „aby to ve finále fungovalo efektivněji“.

Fiala chce ve čtvrtek s opozicí dospět k politické shodě na posílení bezpečnosti

Premiér již dříve avizoval, že se chce ve čtvrtek sejít s předsedy všech stran zastoupených ve sněmovně. Pozvánku poslal Fiala zástupcům ANO, SPD a Pirátů minulý čtvrtek, účast zatím potvrdili pouze Piráti. Opoziční hnutí ANO a SPD se zatím o své účasti na schůzce nerozhodla, pozvánka podle nich přišla pozdě. Tématem by měly být bezpečnostní otázky a posílení obranyschopnosti Česka. Zúčastní se i ministryně obrany Černochová. Pekarová Adamová po pondělím jednání sdělila, že považuje za důležité, aby se opozice čtvrteční schůzky zúčastnila.

Fiala chce s opozicí vést debatu mimo jiné o výdajích na obranu. Kabinet už minulý týden rozhodl o tom, že v následujících letech postupně porostou. Už příští rok by na ni měla jít 2,2 desetiny procenta HDP. Do roku 2030 to mají být tři procenta. „Zvyšování na 3 procenta HDP – neumím si představit, že bychom s vládou a panem prezidentem nalezli shodu. Protože jak jsem říkal, všechno je to na monstrózní dluh,“ řekl předseda SPD Tomio Okamura. 

Fiala zdůraznil, že schůzka vytvoří prostor bavit se o tom, proč má růst výdajů na obranu význam, že starat se o bezpečnost a obranu je důležité, a to i v případě, že se po volbách změní vláda.

Dosáhnout co nejširšího konsensu u zahraniční a bezpečnostní politiky i mezi vládou a opozicí považuje za důležité i prezident Pavel. Sám chce s hlavními opozičními stranami a hnutími jednat, a to v brzké době. „Zatím jsme se za dva roky, co jsem ve funkci, vždycky dokázali na hlavních principech zahraniční a bezpečnostní politiky shodnout i se zástupci opozice,“ uvedl. Pokud by nebyla jednota mezi představiteli klíčových politických stran a hnutí, nelze očekávat, že tomu bude rozumět veřejnost a podpoří to, míní.

SPD s navyšováním výdajů na obranu nesouhlasí

„Já v tuto chvíli nevím, jestli jsme tu pozvánku už dostali a jestli se vedení bude chtít toho jednání zúčastnit,“ reagovala poslankyně Karla Maříková (SPD) na výsledky jednání nejvyšších ústavních činitelů. „Samozřejmě, že bezpečnost České republiky a občanů je důležitá, nicméně já si myslím, že to jednání souvisí právě s navyšováním výdajů na obranu, tak aby pan premiér našel shodu napříč politickým spektrem,“ dodala.

„Měla bych velmi ráda co nejmoderněji vybavenou armádu, abychom v případě nějakého nebezpečí byli schopni obrany České republiky, nicméně vždycky si musíme pokládat otázku, kde ty finanční prostředky vezeme,“ pokračovala s tím, že by byla nerada, „abychom vybavovali naši armádu a pak toto vybavení posílali na Ukrajinu, kde se bude bojovat do posledního Ukrajince“.

Poslankyně Maříková o jednání nejvyšších ústavních činitelů
Zdroj: ČT24

„Pro nás je bezpečnost určitě klíčové téma, nicméně už jsme se vyjádřili, že nesouhlasíme s navyšováním výdajů na obranu,“ dodala Maříková s tím, že země v této době není v dobré ekonomické situaci.

Europoslanec Jaroslav Bžoch (ANO) snahy o jednání mezi vládou a opozicí vítá. Má ale určité výhrady. „Byl bych trochu kritický v tento moment, kdy nejprve vláda ústy pana premiéra vyhlásí, jak moc a jak rychle chce přidávat peníze na obranu, a teprve pak chce jednat s opozicí a na něčem se shodnout,“ řekl s tím, že „někteří kolegové to budou nést nelibě“. Se samotným navyšováním výdajů na obranu nemá problém. Upozornil však, že „peníze se musí někde vzít“.

9 minut
Europoslanec Bžoch o jednání nejvyšších ústavních činitelů
Zdroj: ČT24

Nejvyšší ústavní činitelé naposledy jednali na konci minulého roku

Mimořádné jednání ústavních činitelů se v pondělí odehrálo v kontextu pozastavení zbrojní pomoci Spojených států Ukrajině po nedávné roztržce v Bílém domě mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Na mimořádné schůzce se minulý čtvrtek lídři unijních zemí v Bruselu shodli, že má EU rychle najít peníze na posílení vlastní obrany a bezpečnosti. Jednomyslnou shodu na další podpoře Ukrajiny napadené Ruskem však najít nedokázali. Přihlásilo se k ní 26 států, proti se postavil maďarský premiér Viktor Orbán.

Předtím se naposledy nejvyšší ústavní činitelé setkali v polovině prosince. Hovořili o válce na Ukrajině, ale také o tehdejších konfliktech v Sýrii či Libanonu. Pavel tehdy ocenil vstřícnost při koordinaci zahraničních aktivit, aby Česko nejen navenek, ale i k vlastním občanům hovořilo jedním hlasem. Politici také mluvili o tom, jaký dopad na celkovou zahraniční politiku a bezpečnostní situaci bude mít nová americká administrativa prezidenta Donalda Trumpa.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 6 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 7 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 8 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 16 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami
Načítání...