SPOLU a Piráti se na koalici v Praze neshodli, sejdou se znovu za týden

Nahrávám video

Povolební jednání pokračovala po víkendu v hlavním městě. Iniciativu převzal vítěz voleb koalice SPOLU, která chce získat pro lídra Bohuslava Svobodu (ODS) křeslo primátora. Její zástupci se v pondělí setkali s Piráty. Na možné koalici se ale neshodli. Strany se znovu sejdou příští pondělí. Svoboda uvedl, že SPOLU chce jednat otevřeně a bez podmínek. Pro Piráty je podle nynějšího primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) zásadní, aby nebyli v radě s trestně stíhanými lidmi.

Politici v pondělí večer podle vyjádření Svobody i Hřiba zatím neřešili programové otázky.

Hřib uvedl, že podmínka ohledně trestně stíhaných vychází z transparentní strategie, kterou Piráti zveřejnili už před volbami. Zároveň dodal, že do koalice Pirátů, SPOLU a STAN by chtěl přidat ještě Prahu sobě, k čemuž zástupci SPOLU zatím stanovisko nezaujali.

Nahrávám video

Svoboda po schůzce sdělil, že přístup Pirátů nepovažuje za šťastný. „Druhá strana si stanovila celou řadu podmínek, které jsou velmi složité a jsou naformulovány tak, že by Pirátská strana měla uvažovat o tom, jestli mají reálný výstup a reálné řešení,“ podotkl.

Zároveň dodal, že koalice SPOLU je nyní ochotná jednat na půdorysu vládní koalice a neklade si žádné jiné podmínky. „Jsme přesvědčeni o tom, že na začátku musí být jednání otevřené,“ řekl. Příští pondělí bude jeho tým opět chtít jednat bez podmínek. Co se stane, pokud by Piráti svůj přístup nezměnili, Svoboda předjímat nechtěl.

Hřib popsal, že v podstatě celá zhruba hodinová schůzka se týkala pirátského požadavku ohledně trestně stíhaných. „V povolební strategii Pirátů, která byla transparentně zveřejněna před volbami, je jasně uvedeno, že pirátští radní nemohou zasednout v radě s trestně stíhanými politiky,“ řekl. Dodal, že nejde o žádnou novinku a že povolební strategii odhlasovali všichni pražští Piráti, takže je pro zástupce strany závazná. „S vědomím tohoto nás voliči házeli do urny, takže je to věc, kterou my chceme dodržet,“ zdůraznil primátor.

Na čtvrtém místě kandidátky SPOLU ve volbách uspěl Jan Wolf (KDU-ČSL), kterého policie obvinila kvůli sportovním dotacím na magistrátu.

Nahrávám video

Koalice na půdorysu celostátní vlády

Nejen pražští lídři vítězné koalice, ale i ti celorepublikoví chtějí, aby v metropoli vznikla koalice na vládní úrovni – tedy kromě SPOLU ještě s Piráty a hnutím STAN. „My se o to určitě budeme snažit. Myslím si, že koaliční potenciál máme, Petr Hlaváček je zkušeným a velmi klidným konsenzuálním vyjednavačem,“ prohlásil předseda Starostů Vít Rakušan.

V případě, že se nepodaří podle šefa lidovců Mariana Jurečky dojednat základní půdorys koalice, tak jsou ve hře i další varianty.   

Hnutí ANO by do hry mohlo vstoupit se čtrnácti mandáty. Pozvánku k jednání od vítěze voleb teď ale nemá. „Počkáme si na to jejich vyjednávání. Já myslím, že není kam spěchat, cílem by měla být pevná koalice na základě programové shody,“ soudí pražská jednička ANO Patrik Nacher.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

U stolů na náměstí v Brně usedli sudetští Němci i Češi, přišli také protestující

Stovky lidí se usadily u dlouhých stolů na Moravském náměstí v Brně. Na sousedskou slavnost, kterou pořádají organizátoři festivalu Meeting Brno, přišli Němci, převážně senioři, kteří se v Brně účastní sjezdu Sudetoněmeckého krajanského sdružení (SdL), ale také Češi, mezi nimi mnoho mladých. Jsme zvědaví a strachu ze sudetských Němců moc nerozumíme, komentovali to studenti brněnských univerzit, kteří si přinesli vlastní občerstvení a pojali akci jako oběd pod širým nebem. Nesouhlas přišlo vyjádřit několik desítek lidí.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

Schillerová zveřejní první návrh rozpočtu až koncem srpna. U Stanjury to kritizovala

Přes sto miliard korun navíc oproti letošku požadují už nyní pro příští rok členové vlády pro své resorty, řekla ČT ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Trvá na tom, že deficit veřejných financí nepřesáhne tři procenta hrubého domácího produktu, tedy 356 miliard korun. První návrh rozpočtu plánuje Alena Schillerová zveřejnit koncem srpna. To v minulosti sama kritizovala u svého předchůdce Zbyňka Stanjury (ODS), který tento termín zavedl namísto dříve obvyklého konce června.
před 7 hhodinami

Stát zvažuje prodej výrobce výbušnin Explosia, řekl Babiš

Stát uvažuje o prodeji pardubické Explosie, řekl v pátek po návštěvě státního výrobce výbušnin a střelivin premiér Andrej Babiš (ANO). Dodal, že zájem projevila Francie prostřednictvím prezidenta Emmanuela Macrona, ale i další evropské firmy. Explosii se podle něj extrémně daří, zpětinásobila výnosy a zisk z případného prodeje by podle něj možná šel použít třeba i na splnění závazků vůči NATO.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Chceme racionalitu, ne obstrukce, řekl k nařízení o obalech Červený

Česko chce vyjednat změny v implementaci evropského nařízení o obalech (PPWR) tak, aby byla „zachována racionalita“, nechce dělat obstrukce. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) to uvedl po jednání s eurokomisařkou Jessikou Roswallovou. Nařízení by mělo vstoupit v účinnost 12. srpna. Zástupci českého průmyslu i obchodu jej považují za nepromyšlené a požadují dvouletý odklad. Červený upozorňuje, že zavádění je drahé. Ministr také uvedl, že chce podpořit třídění kovů, hlavně hliníku, a to i zálohováním. Kritický je naopak k plánu svého předchůdce stanovit zálohy pro plastové lahve.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Policie obvinila z vraždy mladíka, který napadl dívku u školy v Pardubicích

Pardubičtí kriminalisté obvinili z vraždy mladíka, který ve čtvrtek napadl dívku v blízkosti Střední průmyslové školy chemické (SPŠCH) v Pardubicích. Policie to uvedla na síti X. Těžce zraněná po převozu do nemocnice zemřela. Oběť i podezřelý byli podle médií studenti průmyslovky a mladiství.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Správa železnic plánuje do roku 2033 elektrifikovat dalších 590 kilometrů tratí

Generální ředitel Správy železnic (SŽ) Tomáš Tóth v pátek představil plány na modernizaci tratí. Do roku 2033 by podle něj mělo být elektrifikováno dalších 590 kilometrů českých tratí. Systém ETCS by měl pokrýt tranzitní koridory plus dalších sedm stovek kilometrů. Brífinku se účastnil také ministr dopravy Ivan Bednárik (za SPD), který ocenil „prozákaznické chování“ nového vedení této státní organizace.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Rakousko bude dál kontrolovat hranice, dopravu to nezdrží, řekl Metnar

Rakouské kontroly na společných hranicích s Českem budou nadále pokračovat, posunuly se ale do pohraničního vnitrozemí, takže nezatěžují dopravu turistů ani pravidelně dojíždějících lidí, řekl ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) po jednání se svým rakouským protějškem Gerhardem Karnerem.
před 13 hhodinami

Členské státy EU finálně schválily nová pravidla na ochranu psů a koček

Členské státy EU v pátek finálně schválily nový právní předpis, jehož cílem je zlepšit ochranu psů a koček a zajistit jejich identifikaci a sledovatelnost. Informovala o tom Rada EU. Jde o první normu na úrovni EU, která se věnuje chovu, umístění zvířat a zacházení s kočkami a psy. Norma zavádí povinnou identifikaci pomocí mikročipů a registraci v propojitelných národních databázích. Opatření jsou namířená hlavně proti takzvaným množírnám.
před 14 hhodinami
Načítání...