Sněmovna znovu schválila slovní hodnocení žáků

Poslanecká sněmovna ve středu znovu schválila omezení odkladů základní školní docházky i s nahrazením známkování začínajících žáků slovním hodnocením, které odmítl Senát. Normu nyní dostane k podpisu prezident. Poslanci rovněž rozhodli, že solární elektrárny z let 2009 a 2010 nebudou podléhat individuálním kontrolám výnosnosti. Úvod jednání vyplnil předseda ANO Andrej Babiš, který komentoval poslední verdikt odvolacího soudu v kauze Čapí hnízdo.

Novela má také posunout termín zápisu do první třídy základní školy z dubna zpět na 15. leden až 15. únor. Spoluautor poslanecké předlohy Pavel Klíma (TOP 09) v návaznosti na to prosadil i změnu termínu zápisu do mateřských škol, a to z první poloviny května na 15. březen až 15. duben.

Odklad, který se podle Klímy týká ročně 20 tisíc dětí, by do budoucna mohl být nově přípustný jen v odůvodněných případech. Možný by byl tehdy, pokud zdravotní stav dítěte, například závažné fyzické či psychické postižení, neumožňuje účast ve výuce. Žádost o odklad by bylo třeba doložit doporučením lékaře specialisty, například onkologa nebo klinického psychologa, a školského poradenského zařízení. Pediatři by doporučení dávat nemohli.

Známkování žáků prvních a druhých tříd chtěl Senát zachovat s argumentem, že by povinné slovní hodnocení omezilo možnost učitelů žáka hodnotit. V poslanecké školské novele, která má především omezit odklady zahájení povinné školní docházky, se také postavil proti záměru zavádět asistenty pedagoga ve třídách s více než patnácti žáky. Senát rovněž z novely doporučoval odstranit pasáž, podle níž by žáci zpravidla nemohli první třídy opakovat a měli by postoupit do druhého ročníku bez ohledu na prospěch.

Slovní hodnocení by podle novely mělo nahradit známkování od září 2027 pro první třídu, o rok později pro druhou třídu. Změna by měla podle Klímy pomoci tomu, aby se děti neučily kvůli známkám, ale kvůli znalostem a dovednostem. Zároveň má podle Jany Berkovcové (ANO) oslabit obavy rodičů ze školního neúspěchu jejich ratolestí, což patří k hlavním důvodům odkladů školní docházky.

Nahrávám video
Studio 6: Poslanci budou debatovat o slovním hodnocení žáků
Zdroj: ČT24

Změny v Lex plyn

Rozhodnutím ve věci solárních elektráren sněmovna vyhověla pozměňovacímu návrhu Senátu k novele energetického zákona přezdívané Lex plyn. Individuální kontroly byly nástrojem, který měl státu ušetřit peníze ze státního rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů energie.

Pro senátní verzi hlasovalo 145 ze 161 přítomných poslanců a podpořila ji i významná část poslanců vládní koalice. Senát chtěl individuální kontroly ze zákona vypustit již dříve, ale sněmovna ho letos v březnu přehlasovala.

Vypuštění individuálních kontrol výnosnosti prosazoval v Senátu zejména předseda senátního hospodářského výboru Miroslav Plevný (za STAN), který je označil za nesmyslné. Varoval před soudními spory a před arbitrážemi. Schválená novela energetického zákona má hlavně urychlit povolování nových paroplynových elektráren. Povolovací procesy má zkrátit až o pět let, když paroplynové elektrárny by měly zajistit dostatečnou kapacitu pro výrobu elektřiny při očekávaném útlumu uhlí.

Sněmovna také schválila armádní misi v africké Keni s mandátem do konce roku 2026. Bude se jí moci účastnit až třicet vojáků, kteří mají pomáhat s výcvikem. Záměrem působení instruktorů a poradců české armády je podle zdůvodnění zdokonalení schopností partnerských jednotek pro boj proti terorismu a zvládání krizových situací. Senát s misí souhlasil už před dvěma týdny. Výdaje na misi mají činit 93 milionů korun ročně, letos budou nižší.

Projevy opozice

Na úvod mimořádné schůze vystoupil jako první z řečníků s přednostním právem šéf ANO Andrej Babiš. Zopakoval, že kvůli verdiktu odvolacího soudu v dotační kauze Čapí hnízdo neodstoupí. Babiš označil předsedkyni senátu odvolacího soudu Evu Brázdilovou za podjatou a dodal, že soudní verdikt pokládá za skandální. „Je to politický proces,“ prohlásil. Brázdilová podle předsedy ANO od začátku věděla, že chce jeho a Nagyovou odsoudit. Nahradila podle něho státního zástupce a postavila se do role, která jí nepřísluší.

Předseda Vrchního soudu v Praze Luboš Dörfl se ve vyjádření pro ČT proti Babišovým výrokům ohradil. „Vrchní soud v Praze se ohrazuje proti výrokům Ing. Babiše na účet soudců rozhodujících v jeho trestní věci. Dotčení soudci pouze plní své zákonné povinnosti, když rozhodují v souladu se zákony a judikaturou Ústavního soudu,“ uvedl.

Nahrávám video
Události: Jednání sněmovny blokovala vystoupení opozice
Zdroj: ČT24

Babiš se opřel také do znalce Vítězslava Hálka, který vypracoval soudní posudek ke kauze Čapí hnízdo, a předeslal, že na něj podává trestní oznámení. Podezírá ho prý z činů křivé výpovědi a nepravdivého posudku. Babiš také mluvil o černém dnu pro právní stát. Připomíná podle něj dávné doby, kdy byl rozsudek daný předem bez ohledu na dokazování. Babiš hovořil celkem 3,5 hodiny.

Kvůli délce vystoupení opozičních představitelů se sněmovna ve středu nedostala k závěrečnému schvalování zákonů, k nimž patří zavedení jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatele a zpřísnění azylových a migračních pravidel. Sejdou se k nim opět v pátek.

Na prohlášení předsedy ANO reagovali představitelé vládní koalice. „Obžalovaný člověk, který podkopává důvěru občanů v právní stát, by měl odejít z politiky, ne se ucházet o pozici předsedy vlády. Chování Andreje Babiše je ostudné a nebezpečné,“ napsal na sociálních sítích premiér Petr Fiala (ODS).

„Je pochopitelné, že řeší svůj dotační podvod, který je mezinárodní ostudou, ale měl by tak činit mimo sněmovnu, a nikoliv zde za peníze daňových poplatníků marnit čas všech poslanců a poslankyň,“ podotkla předsedkyně sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

„Pokud máte závěrečný projev, mohl jste ho říct u soudu,“ vzkázal ve sněmovně po Babišově výstupu od řečnického pultu předseda pirátského klubu Jakub Michálek. Uvedl, že Babišův projev patřil do soudní síně. Podle něj Babiš kňoural.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie odložila případ nesrovnalostí v počítání hlasů v blanenském okrsku

Policie odložila případ nesrovnalostí v počítání volebních hlasů v jednom z blanenských okrsků při říjnových sněmovních volbách. Nebylo prokázáno, že by šlo o úmysl. Trestní oznámení podal Nejvyšší správní soud (NSS), který na základě volební stížnosti Pirátů přepočítal hlasy v blanenském okrsku 28. Piráti jich mají po přepočtu o 20 více, ANO o 21 méně. Výsledek voleb to neovlivnilo, soud tedy nezasáhl. Existovalo ale podezření, že nešlo jen o početní omyl, ale o úmysl.
13:43Aktualizovánopřed 22 mminutami

Resort zdravotnictví podal trestní oznámení na FN Olomouc kvůli defibrilátorům

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že podalo trestní oznámení kvůli operacím pacientů s přístroji na kontrolu srdečního rytmu, takzvaných kardioverterů-defibrilátorů, ve Fakultní nemocnici Olomouc (FNO). Důkazy podle resortu ukazují na neobvykle vysoké počty výkonů a vznikla podezření na obcházení kritérií pro voperování těchto přístrojů. Policie případ prověřuje kvůli podezření z podvodu a těžkého ublížení na zdraví, vyšetřování se týká stovek pacientů.
před 27 mminutami

Ministerstvo rozdělilo odbor pro sankce, kybernetický prostor a odolnost

Ministerstvo zahraničních věcí (MZV) rozdělilo na dvě části odbor pro sankce, kybernetický prostor a odolnost. Oddělení kybernetické diplomacie nyní nově působí pod odborem bezpečnostní politiky a oddělení sankční politiky pod odborem společné zahraniční a bezpečnostní politiky, uvedl v úterý mluvčí Černínského paláce Adam Čörgő. Seznam Zprávy ve stejný den napsaly, že odbor, který se věnoval sankcím, od března zanikl a úředníci se svou agendou byli přeřazeni jinam.
před 1 hhodinou

Prezident podepíše zákon o rozpočtu v pátek, řekl Babiš po jednání na Hradě

Premiér Andrej Babiš v úterý odpoledne jednal na Pražském hradě s prezidentem Petrem Pavlem. Tématem jejich rozhovoru byl návrh státního rozpočtu na letošní rok, který prezident podle premiéra podepíše v pátek. Podle předběžných informacích se měli bavit také o aktuální bezpečnostní situaci ve světě i v tuzemsku či připraveností na řešení krizových a mimořádných událostí nebo harmonogramem nadcházejících zahraničních cest. Podle Hradu šlo o pravidelné a plánované setkání.
04:01Aktualizovánopřed 1 hhodinou

VideoKde chybí pobočky, jezdí úředníci pomáhat s daňovými přiznáními přímo do terénu

Úředníci finančního úřadu Moravskoslezského kraje vyjíždějí pomáhat správně podat daně, navštíví proto obce bez pobočky jako jsou Hlučín, Český Těšín nebo Vítkov. Úředníci dle regionální mluvčí Finančního úřadu Petry Homolové začali s výjezdy v pondělí, kdy navštívili Orlovou a Bohumín. Navštívilo je skoro šest stovek lidí, kteří podali 570 daňových přiznání. Prvního dubna končí termín pro podání papírového daňového přiznání, termín čtvrtého května platí pro přiznání daně elektronicky a uzávěrka prvního července se týká jen osob podávajících přiznání prostřednictvím daňových poradců a advokátů, vysvětlila Homolová.
před 1 hhodinou

Průzkum: Pohybu se pravidelně věnuje 44 procent Čechů, častěji mladí lidé

Pohybu se s určitou pravidelností věnuje 44 procent Čechů, více než je průměr zemí EU. Aktivnější jsou především mladí lidé, většině celkové populace se pravidelný pohyb dlouhodobě nedaří udržet. Nejčastější překážkou je nedostatek času, pro část lidí je to také finanční náročnost aktivit, vyplývá z průzkumu Eurobarometru. Některé obce proto zavádějí programy, jejichž cílem je zpřístupnit sport širšímu okruhu obyvatel. Vyplývá to z analýzy portálu Silnější regiony, který o tom informoval v tiskové zprávě.
před 1 hhodinou

VideoŽháři zapálili auto obecnímu zastupiteli. Okolnosti popsali Reportéři ČT

V Hluboké nad Vltavou došlo ke scéně připomínající divoká devadesátá léta. Dva muži v noci ve městě zapálili auto tamního zastupitele Martina Vebera (KDU-ČSL). Pouhé dva dny před tím zastupitelstvo na bouřlivém zasedání rozhodovalo o prodeji městských pozemků, který Veber kritizoval. I když město prodej nakonec odsouhlasilo, zájemce o pozemky hned následující den svoji nabídku stáhl. A pár hodin nato Veberovi shořelo auto. Vedení radnice útok odsoudilo, o jeho motivu nechce spekulovat. Veber kritizoval také výstavbu lávky přes Vltavu dokončenou v roce 2022 a výhrady měl i ke stavbě zimního stadionu, která začala minulý měsíc. Policisté mezitím zadrželi dva žháře. Proč auto zapálili, zatím nesdělili. Okolnosti celé události pro Reportéry ČT přiblížili Michael Fiala a Karel Vrána.
před 5 hhodinami

VideoHrnčíř hovoří v otázce ropy o diverzifikaci zdrojů. Munzar obhajuje nižší daň

USA tlačí na spojence v NATO, aby Washingtonu pomohly s ochranou tankerů s ropou a plynem na cestě Hormuzským průlivem. Cena ropy se od čtvrtka pohybuje kolem hranice sta dolarů za jeden barel. Koalice ANO, SPD a Motoristů prozatím marže na čerpacích stanicích sleduje, člen sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD) to označil za „psychologický krok“. Zmínil diverzifikaci zdrojů, byť využití suroviny z ropovodu Družba dle něj teď na stole není. O tom naopak hovořil poslanec SPD Jaroslav Foldyna. Opoziční ODS navrhuje dočasné snížení daně na naftu a benzin o 1,70 koruny na litr, jak uvedl místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Vojtěch Munzar (ODS). Do diskuze se zapojil také předseda představenstva SČS – Unie nezávislých petrolejářů ČR Ivan Indráček. Debatou v Událostech, komentářích provázela Tereza Řezníčková.
před 7 hhodinami
Načítání...