Roste zájem o soláry i tepelná čerpadla. Firmy nestíhají uspokojit poptávku zákazníků

3 minuty
Události ČT: Roste zájem o solární panely a tepelná čerpadla
Zdroj: ČT24

Zájem Čechů o dotace na fotovoltaiku a tepelná čerpadla je letos rekordní. Stát v tomto roce přijal už více než 56 tisíc žádostí, což je téměř čtyřikrát víc než v loňském roce. Zvýšenou poptávku zaznamenávají firmy napříč celou republikou. V některých případech nestíhají. Zájemci si tak mohou počkat i o několik měsíců déle.

To, že firmy momentálně nestíhají uspokojit poptávku zákazníků, potvrzuje i Lukáš Houska, který už solární panely na svém domě má. Používá je na ohřev vody. Nyní si však pořídil další na výrobu elektřiny. Objednal je už koncem dubna, instalaci však firma dokončila až v říjnu.

Kvůli jedné chybějící součástce však nové solární panely stále nejsou funkční. „Realizace měla být za devět až šestnáct týdnů. Já čekám už nějaký třiatřicátý týden a ještě pořád ta technologie nefunguje,“ popsal Houska. Fotovoltaika ho přišla na 560 tisíc korun, dvě stě tisíc by měla tvořit dotace. Předpokládá, že se mu investice vrátí do pěti let. 

Čeká se i na tepelná čerpadla

Podobný problém teď mohou mít všichni zájemci, a to nejen o fotovoltaiku, ale i tepelná čerpadla. Zájemců totiž přibývá napříč celou republikou, některé firmy nestíhají. 

„Objednávky, které teď dostáváme, směřujeme až někam do léta z hlediska skutečné realizace, protože to není jen o těch kapacitách lidských, ale začíná to být problém i z hlediska dodávek některých klíčových komponent,“ uvedl ředitel firmy Solar Global Zdeněk Tříska. 

Jenže právě i dostatek kvalifikovaných pracovníků bývá někdy obtíž. „V současné době je tím největším problémem navýšená poptávka, kdy potřebujeme šikovné ruce a chytré hlavy k tomu, abychom poptávku dokázali uspokojit,“ sdělil Jiří Polívka z divize bytových domů společnosti AC Heating. 

„Momentálně plánujeme investici padesát milionů eur, abychom celkově zvedli kapacitu minimálně pětinásobně,“ přiblížil finanční ředitel divizního závodu Daikin Brno Ondřej Vendolský. 

Žádostí o dotace přibývá

Rostoucí poptávku dokazují i žádosti o příspěvek. Na solární panely je to letos téměř čtyřikrát tolik, v případě tepelných čerpadel až třikrát víc než minulý rok.

„Návratnost fotovoltaiky i s dotací při cenách energií před válkou se pohybovala kolem deseti, jedenácti až dvanácti let. Teď, díky cenám energií, padá zhruba na polovinu,“ uvedl ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman. 

I z tohoto důvodu se nyní očekává, že zájem o příspěvky na solární panely a tepelná čerpadla bude v Česku i nadále narůstat. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Víkend v Česku má být slunečný s teplotami kolem bodu mrazu

Nadcházející víkend v Česku má být většinou slunečný, s výjimkou jihozápadních Čech a Slezska. Teploty se mají udržet kolem bodu mrazu nebo lehce nad ním. Srážky meteorologové nečekají, sněžit může do neděle jen slabě na severu a severovýchodě země. Vyplývá to z informací na webu a facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Od příštího týdne se výrazně ochladí, častější bude na začátku nového roku také sněžení.
před 55 mminutami

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
10:23Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Na Štědrý den řešili hasiči nejvíce požárů za pět let

Hasiči v Česku na Štědrý den vyjížděli k 72 požárům, což je nejvíce za posledních pět let. Nikdo při nich nezemřel, zranění utrpělo dvanáct lidí. Některé požáry přímo souvisely s Vánocemi, způsobilo je například neopatrné zacházení s prskavkami. Celková škoda je přibližně 31 milionů korun, což je zhruba polovina proti loňsku, kdy bylo požárů 65, informovala mluvčí generálního ředitelství hasičů Klára Ochmanová.
před 3 hhodinami

Věčné chemikálie vymizí z obalů i oblečení. Důvodem jsou zdravotní rizika

Potravinové obaly, nepromokavé oblečení a nebo impregnační spreje. Všech těchto výrobků se bude brzy týkat zákaz takzvaných „věčných chemikálií“. Ten začne platit příští rok a zavádí harmonogram, kdy by první výrobky s těmito chemikáliemi měly mizet z trhu. Důvodem zákazu jsou zdravotní rizika, která tato skupina chemikálií přináší.
před 4 hhodinami

Žalobce navrhl vazbu v kauze zápasníka Vémoly

V kauze spojené se zápasníkem Karlem „Karlosem“ Vémolou podal státní zástupce návrh na vzetí do vazby. V případu čelí tři lidé obvinění ze zvlášť závažné organizované drogové trestné činnosti v mezinárodním rozsahu. Hrozí jim deset až 18 let vězení.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Zdravotní klauni přinášejí vánoční radost dětem v nemocnicích

Ne všechny děti mohou strávit vánoční svátky doma – některé musí zůstat na nemocničním lůžku. Zpříjemnit jim pobyt v nemocnici a vykouzlit úsměv na tváři se v rolích sester a doktorů snaží zdravotní klauni. Malé pacienty navštěvují celoročně, o Vánocích jsou jejich klauniády obzvlášť důležité.
před 23 hhodinami

O tradiční rybí polévku byl na Staroměstském náměstí velký zájem

Tradiční rozlévání štědrodenní rybí polévky podle receptu s koňakem a karamelem na Staroměstském náměstí v Praze opět provázel velký zájem. Dlouhá fronta se začala tvořit už půl hodiny před začátkem vydávání, kterého se s pomocníky ujal pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). Rozlévání vánoční rybí polévky se v metropoli uskuteční i na Kampě u Karlova mostu nebo na náměstí Republiky.
před 23 hhodinami

Trojice bratrů spojila síly, obec na Zlínsku se tak dočká opraveného betlému

Vánoční svátky v Nedašově na Zlínsku budou po letech zase kompletní – tedy včetně bezmála devadesát let starého mechanického betléma. Mohutný model devět měsíců opravovali tři bratři – Jakub, Karel a Tomáš Suří a tchán jednoho z nich. Betlém rozložili v garáži, historické součástky postupně nahrazovali novými. Do radosti pro druhé investovali desítky tisíc korun. Nyní na úplný závěr prošlo dílo závěrečným testem. Opravený betlém má pro Nedašov mimořádný význam. I podle statistiků je tu víra pořád silně zakořeněná. Při posledním sčítání se k církvi přihlásilo 855 z 1315 obyvatel vesnice. První veřejné předvedení betlému bude v kostele na Štědrý den během sváteční půlnoční mše.
včera v 08:00
Načítání...