Zájem o soláry roste, čeká se na ně i rok. Vláda fotovoltaiku podporuje

Nahrávám video
Události: Nový solární boom v Česku
Zdroj: ČT24

Loni v Česku přibylo 62 megawattů solárních elektráren, o pětinu víc než předloni. Růst táhnou dotace na jejich výstavbu i zájem domácností o menší instalace; firemních projektů vzniklo méně. Vláda chce panely osadit sto tisíc střech, s provozní podporou nových větších fotovoltaik ale váhá.

Na střechách se odehrává nový solární boom, s tím před více než deseti lety je ale nesrovnatelný, mimo jiné kvůli většímu výkonu typické instalace. Loni přibylo v Česku přes devět tisíc fotovoltaik s výkonem celkem 62 megawattů. Těch firemních ale vzniklo méně než předloni, velké nevyrostly žádné a růst zpomaluje podle Solární asociace i kvůli kapacitám instalačních firem.

„Vůbec nestíhají. Čekací doby jsou půl roku až rok, některé firmy úplně uzavřely své webové portály pro nové poptávky a je jenom škoda, že ty elektrárny už dávno nestojí,“ poznamenává ředitel asociace Jan Krčmář.

Vláda chce do tří let pokrýt soláry sto tisíc střech

Další instalace má v plánu vláda. V programovém prohlášení mluví o rehabilitaci fotovoltaiky a do roku 2025 chce pokrýt aspoň sto tisíc střech. „I dnešní doba a drahé energie jsou pro rozhodnutí, zda jít cestou obnovitelných zdrojů, příznivé,“ míní ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL).

S provozní podporou nových větších fotovoltaik ale kabinet zatím nepočítá. Nasměrovat ji chce hlavně do kombinované výroby elektřiny a tepla ze zemního plynu. Tomu oponuje programový ředitel Svazu moderní energetiky Martin Sedlák. „Solární energetika je ten nejlevnější zdroj, který může Česko využívat pro dekarbonizaci své energetiky,“ je přesvědčen.

Ministerstvo průmyslu teď připomínky k návrhu shromažďuje. Vláda by mohla rozhodnout ve druhé polovině února. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Inflace i vysoké životní náklady mohou ovlivnit výsledek maďarských voleb

Maďarská předvolební kampaň den před nedělním hlasováním vrcholí. Po šestnácti letech vlády Fideszu Viktora Orbána bude o případné změně rozhodovat i stav ekonomiky. Zemi trápí vysoká inflace a rostoucí životní náklady, řada podniků také zůstává závislá na evropských i státních dotacích.
před 3 hhodinami

Vláda odkládá státní podporu hypoték pro mladé rodiny

Plánovaná státní podpora hypoték pro mladé rodiny a potřebné profese se zatím nekoná. V aktuální hospodářské strategii chybí. Prioritou kabinetu je dokončení úpravy stavebního zákona.
před 17 hhodinami

Paliva o víkendu mírně zdraží, stát zvýšil cenové stropy

Paliva o víkendu mírně zdraží, stát zvýšil cenové stropy pro sobotu, neděli a pondělí. Nafta zdraží o 70 haléřů na 45,90 koruny za litr, benzin o 18 haléřů na 41,95 koruny za litr. V pátek nafta na čerpacích stanicích podle předchozího rozhodnutí kabinetu výrazně zlevnila. Na mnohých místech ji prodejci nabízeli za 45,20 koruny za litr, tedy za maximální možnou cenu stanovenou ministerstvem financí. Ceny benzinu jsou u pump většinou nižší než cenový strop, který činí 41,77 koruny za litr.
včeraAktualizovánovčera v 16:19

Šéfka MMF zařadila Řecko mezi přední ekonomiky eurozóny

Ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová na akci fondu před jarním zasedáním označila Řecko za jednu z nejvýkonnějších ekonomik eurozóny.
včera v 15:21

Nezaměstnanost v březnu klesla na pět procent

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla proti únoru o dvě desetiny procentního bodu na rovných pět procent, vyplývá z čerstvě zveřejněných údajů Úřadu práce ČR. Lidí bez práce ubylo o 9367, úřady evidovaly ke konci měsíce 372 338 uchazečů o zaměstnání. Počet volných míst stoupl o 1840, úřady nabízely 91 545 pracovních pozic.
včeraAktualizovánovčera v 11:58

Indie ztrácí kvůli blízkovýchodní válce reputaci i prosperitu a tíhne k Rusku

Blízkovýchodní krize si vybírá daň na Indii, kde to vře kvůli omezení dodávek a zdražování klíčového ropného plynu i hnojiv. Konflikt může podle odhadů připravit zemi o procento hrubého domácího produktu (HDP). USA navíc posilují vztahy s Pákistánem, který se zhostil mírového vyjednávání, což Dillí znepokojuje. Opozice považuje nečinnost vlády Naréndry Módího za diplomatickou ostudu.
včera v 06:03

Venezuela po ropě zpřístupní soukromým společnostem také těžbu nerostů

Venezuela zpřístupní své rozsáhlé zásoby nerostů soukromým investorům. Učiní tak necelé tři měsíce poté, co v souladu s požadavky Spojených států otevřela podobným způsobem svůj ropný sektor. V noci na pátek to napsala agentura AFP, podle níž tento krok schválil parlament latinskoamerické země.
včera v 04:22

Írán by neměl účtovat poplatky za proplouvání Hormuzským průlivem, uvedl Trump

Pokud Írán účtuje poplatky tankerům proplouvajícím Hormuzským průlivem, měl by s tím přestat, uvedl v noci na pátek americký prezident Donald Trump na své síti Truth Social. V médiích se objevily zprávy, že by Teherán mohl chtít mýtné od proplouvajících lodí, poznamenala v této souvislosti agentura Reuters a dodala, že západní představitelé takovou možnost odmítají.
včera v 01:24
Načítání...