Putin si plní svůj sen. Jedině absolutní sankce ho můžou přivést k rozumu, prohlásil Topolánek

Nahrávám video
UK: Ekonomické dopady války na Ukrajině
Zdroj: ČT24

Bývalý premiér Mirek Topolánek trvá na tom, že jedině absolutně drastické sankce vůči Rusku mohou změnit agresivní jednání země vůči Ukrajině. Čím budou sankce polovičatější, tím bude konflikt podle Topolánka delší a jeho následky hrozivější. Dokáže si představit, že Západ se obejde bez ruského plynu a ropy. Mirek Topolánek byl hostem Událostí, komentářů.

„Jedině absolutní obchodní embargo může přivést Vladimira Putina k rozumu. V loňském roce inkasoval 250 miliard dolarů z ropy a plynu. Za současných cen je to zhruba 400 miliard ročně, a když bude prodávat za sníženou cenu, tak je to pořád 300 miliard dolarů ročně,“ upřesnil Topolánek. 

Zároveň dodal, že Putin stále svou ropu prodává do zemí jako Čína, Indie a některým západním společnostem. Navíc má devizové rezervy ve zlatě. 

V případě Německa je podle Topolánka pochopitelné, že je vůči tvrdším sankcím velice opatrné. „Německo si nechce nechat vzít platební styk s Ruskem, protože je nejvýznamněji závislé nejen na ropě a plynu, ale i uhlí,“ dodal expremiér.  

Topolánek si myslí, že Západ je schopný se bez ruského plynu a ropy v budoucnu obejít. „Krátkodobě řešitelné to je. Letošní topná sezona je víceméně zajištěna, spíše se jedná o konec roku, to by bylo za vyšší cenu,“ sdělil.

Vzhledem ke konfliktu si Topolánek neumí představit, že by Evropa byla dál na dodávkách z Ruska závislá. „Musíme odejít od ruského plynu a ropy. Musíme zvýšit domácí těžbu v Evropě, musíme navýšit dodávky z Alžíru a Norska, případně z dalších zemí. Musíme se s tím vypořádat, případně budeme hledat úspory. Já si nemyslím, že je možné zůstat na ruském plynu,“ konstatoval Topolánek.

Místopředseda Českomoravská konfederace odborových svazů Vít Samek soudí, že Německo si v případě sankcí zvolilo ekonomický cíl. „To znamená, aby dopady na ekonomiku byly co nejmenší,“ vysvětlil.

Česká republika ale podle něj není v takovém postavení jako Německo. „Přesvědčili jsme řadu lidí, aby si budovali plynové kotlíky v každé domácnosti, a dneska jim řekneme, že nebude plyn? Ty dopady na veřejnost by byly asi drsné,“ podotkl Samek.  

Putin hraje svoji hru

Topolánek také upozornil na touhu ruského prezidenta vlastnit velké impérium. „Putin se nezměnil vůbec, hraje od začátku svoji hru. Od začátku má svůj velký sen o návratu k impériu, akorát bych řekl, že se časem kromě těch psychopatických sklonů dostavují prvky paranoie. On je opravdu v izolaci. Z toho, jak probíhá ten konflikt, je vidět, že nedostává buď ani všechny informace a s tím, jak je zahnaný do kouta, tak válku eskaluje a už nerozlišuje mezi vojenskými a civilními cíli,“ řekl Topolánek.

Podle bývalého premiéra je Putin schopný zajít kamkoliv, protože chce vrátit Rusku jeho důležitost a pozici velké mocnosti. „Jednat s ním bude čím dál složitější,“ uzavřel Topolánek a dodal, že i země jako Francie, Turecko nebo Izrael vyjednávají s Putinem o uzavření míru na Ukrajině, protože tím hájí svoje vnitřní zájmy. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

VideoPřibývá případů týrání zvířat. S odhalením má pomoci nový registr

Počet případů týrání a zanedbávání zvířat roste. Potvrzují to útulky po celém Česku. Ty se potýkají s nedostatkem volných míst a stále častěji i s finančními problémy. Významnou část kapacity vynaloží na péči o zanedbané psy z nelegálních množíren – policisté loni řešili 225 případů týrání zvířat. S odhalením by měl pomoci nový registr psů, který začne fungovat v polovině roku. Evidence usnadní také hledání ztracených psů. Majitelé budou muset zvířata kromě povinného očipování také zaevidovat u veterináře.
před 25 mminutami

Vláda projedná další kroky k regulaci cen pohonných hmot

Vláda Andreje Babiše (ANO) bude na pondělním jednání schvalovat návrh zákona, který umožní operativně regulovat marže a ceny paliv nařízením vlády. Ve sněmovně plánuje návrh zákona projednat ve stavu legislativní nouze. Ministři projednají i vládní nařízení, podle kterého by životní minimum vzrostlo od října, nikoliv od května. Zabývat se budou i novelou zákona o cestovních dokladech.
před 2 hhodinami

Hrad a Černínský palác se střetly kvůli výrokům na adresu Trumpa

Prezident Petr Pavel dává dlouhodobě a jasně najevo, že mu záleží na dobrých vztazích se Spojenými státy a na jednotě a věrohodnosti NATO, řekl mluvčí prezidentské kanceláře Vít Kolář. Reagoval tak na prohlášení českého ministerstva zahraničí (MZV), v němž se distancovalo od Pavlových kritických slov na adresu prezidenta USA Donalda Trumpa a zdůraznilo, že se nejedná o oficiální pozici české vlády.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

VideoArcheologové mají výhrady k novele stavebního zákona

Novela stavebního zákona se nelíbí archeologům. Podle nich by mohla ohrozit vzácné nálezy kvůli chystanému zkrácení průzkumů. Myslí si to i asociace muzeí a galerií. Novela má stanovit základní časový rámec na šest měsíců. Většina loňských průzkumů by takový limit splnila, jen každý desátý trval déle, a to hlavně kvůli administrativě. Změnit se má i financování výzkumů, které by zasáhlo kraje. Ty se obávají finanční zátěže. Ministerstvo pro místní rozvoj uvádí, že změny jsou nezbytné.
před 10 hhodinami

Schillerová chce pružnější regulaci cen paliv, Jurečka před stropy varuje

Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) v Nedělní debatě nevyloučila další zásahy státu do regulace cen pohonných hmot. Na pondělním zasedání vlády hodlá předložit zákon, který by umožnil rychleji reagovat na další vývoj. Bývalý ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) slíbil racionální přístup. Též ocenil monitorování marží, varoval ale před cenovými stropy a vyzval ke kontrole celého dodavatelského řetězce.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Pohlavní nemoci jsou na vzestupu. Češi se víc testují i riskují

Zájem o testování na pohlavně přenosné nemoci v Česku v posledních letech roste. České televizi to potvrdilo několik nemocnic i oslovené veřejné i soukromé laboratoře. Ruku v ruce s tím přibývá zachycených případů infekcí. Například počet pozitivních případů kapavky vzrostl za posledních deset let o 85 procent, u syfilis pak o 64 procent. Lékaři vyšší zájem o testy vysvětlují kombinací lepší informovanosti, dostupnější diagnostiky i rizikovějšího chování.
před 22 hhodinami

Čtyři CHKO slaví 50 let, vyhlašování nových provázejí spory

Chráněné krajinné oblasti (CHKO) v Česku pomáhají chránit jak konkrétní druhy, tak i krajinný ráz vybraných území. Čtyři z nich letos slaví padesát let od svého vzniku a stojí za to si připomenout jejich výjimečnosti. Ačkoli na potřebě ochrany přírody se shodnou politici napříč spektrem, vyhlášení dosud nejmladší CHKO Soutok provázely četné spory a věcí se musel zabývat i Ústavní soud. V současnosti se připravuje vyhlášení CHKO Krušné hory.
před 23 hhodinami

Policie zadržela podezřelé z krádeže peněz z bankomatů

Kriminalisté s pomocí zásahové jednotky zadrželi čtyři lidi, které podezírají z krádeže peněz ze dvou bankomatů u obchodního centra v pražské Opatovské ulici o velikonočním víkendu. Pachatelé navíc bankomaty poškodili zřejmě s použitím výbušniny.
11. 4. 2026Aktualizováno11. 4. 2026
Načítání...