TÉMA

Teplo

Česko čeká teplý týden, bude až devatenáct stupňů

Česko má před sebou převážně teplý týden. V pondělí odpoledne se místy teploty dostaly přes 21 stupňů Celsia a v dalších dnech bude až devatenáct stupňů. Přes noc ale mohou klesnout téměř k nule, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Obloha se přes týden bude střídavě zatahovat a vyjasňovat a objeví se i déšť či přeháňky.
21. 10. 2024Aktualizováno21. 10. 2024, 18:32|

Dopady klimatické změny se mají objevit v učebnicích lékařských fakult

Studenti medicíny se mají na univerzitách učit o tom, jak klimatické změny ovlivňují naše zdraví. Jde o projekt pětadvaceti evropských fakult, které chtějí, aby se v nových učebních plánech objevilo více informací o nemocích typu malárie nebo o tom, jaké dopady na lidské zdraví mají vysoké teploty, informoval list The Guardian.
15. 10. 2024|

V týdnu se postupně oteplí, v pátek může být až osmnáct stupňů

Česko čeká podzimní týden s převážně polojasnou oblohou a od úterý jen s minimem srážek. V polovině týdne se oteplí, v pátek se nejvyšší odpolední teploty dostanou až na osmnáct stupňů Celsia. O víkendu se pak mírně ochladí, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
14. 10. 2024|

Ekologové: V Česku stále nejvíce znečišťují uhelné elektrárny

Za největšího znečišťovatele roku 2023 označily ekologické organizace Arnika, Hnutí Duha a Greenpeace uhelné elektrárny, stejně jako v předešlém roce. Loni nicméně podle ekologů kleslo množství nebezpečných látek vypouštěných do životního prostředí, například rtuti, což vysvětlují mimo jiné evropskou snahou nahrazovat elektřinu z uhlí obnovitelnými zdroji. Mezi nejvýznamnější firmy, které se podílely na znečištění, patří Spolana Neratovice nebo elektrárny Počerady a Chvaletice. Naopak na nižší příčky žebříčků spadla huť Liberty Ostrava, která v roce 2023 omezovala výrobu. Ekologové v pátek představili žebříčky, které čerpají z dat Integrovaného registru znečišťování (IRZ).
11. 10. 2024Aktualizováno11. 10. 2024, 20:57|

O víkendu bude proměnlivé počasí, v sobotu ráno hrozí přízemní mrazíky

Počasí o víkendu bude proměnlivé, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Denní teploty mohou vystoupat ještě k patnácti stupňům Celsia, v sobotu ráno ale hrozí přízemní mrazíky.
10. 10. 2024|

Teploty budou v týdnu atakovat dvacítku, na víkend se ochladí

Po oteplení v první polovině týdne se od pátku do Česka opět vrátí chladnější počasí. Do čtvrtka se teploty přes den budou pohybovat až kolem dvaceti stupňů Celsia, ranní mlhy se někde udrží po většinu dne. Od pátku teplotní maxima klesnou k patnácti stupňům. Pršet bude výjimečně, o víkendu ale může na hřebenech nejvyšších hor i sněžit, vyplývá z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
7. 10. 2024Aktualizováno7. 10. 2024, 08:12|

Baltské moře znepokojuje nezvykle vysokou teplotou

Baltské moře, tradičně známé svou chladnou vodou, zažívá letos neobvyklé oteplení, které trvá již padesát dní. Ve Finském zálivu poblíž Helsinek zůstává teplota vody na konci září kolem 18°C, což je výrazně nad průměrem. Odborníci varují, že tato anomálie je důsledkem klimatických změn, které nejen oteplují světové oceány, ale také přispívají k častějším extrémním povětrnostním jevům, jako jsou hurikány a záplavy. Vysoké teploty vody také zhoršují stav ekosystémů, například zvýšením množství sinic, které snižují hladinu kyslíku v moři.
27. 9. 2024|

Studie: Elektřinu z uhlí dokáží nahradit levnější zdroje, teplo ne

Elektřinu z českých uhelných elektráren mohou v nejbližších letech dostatečně spolehlivě nahradit levnější zdroje z okolních států, vyplývá ze studie projektu Fakta o klimatu. Naopak v teplárenství se podle autorů studie bude v nejbližších letech uhlí dál spalovat a dekarbonizace bude pomalejší. Pro udržení nízké ceny elektřiny a tepla je při odklonu od uhlí důležitý rozvoj moderní energetiky založené na obnovitelných zdrojích, uvádí studie.
26. 9. 2024|

Hejtmanství omezilo vstup do Jeseníku

Olomoucký kraj omezil vstup do záplavami zdevastovaného Jeseníku a několika okolních obcí. Hejtmanství tak chce předejít nekontrolovanému přílivu velkého množství dobrovolníků i zvědavců, který by mohl o víkendu výrazně zkomplikovat záchranné a úklidové práce. Dobrovolníci musejí být předem zaregistrovaní. Registrovat se musejí i v dalších povodní postižených krajích. Na jihu Čech stále platí nejvyšší povodňový stupeň na řekách Lužnice a Nežárka. Voda tam většinou stagnuje nebo klesá. Dále stoupat už pravděpodobně nebude. Devatenáct tisíc lidí je však stále bez elektřiny, většina v Moravskoslezském kraji. Dopravci obnovují provoz vlaků mezi Prahou a Ostravou, dál zavřená je ale dálnice D1 mezi Ostravou a hranicí s Polskem.
20. 9. 2024Aktualizováno20. 9. 2024, 20:02|

V Ostravě-Přívozu už hasiči zachránili 530 lidí

Z Ostravy-Přívozu hasiči během dne zachránili 530 lidí včetně dětí. Na místě pomáhaly čluny i vrtulník. Lokalita se nyní už jen monitoruje, řekla mluvčí hasičů Kamila Langerová. Voda se do oblasti dostala kvůli trhlinám v hrázi na pravém břehu řeky Odry. V úterý se budou ve městě evakuovat ještě dva domovy. Zachránění lidé byli převáženi autobusy do evakuačního centra, které město zřídilo na Černé louce. Extrémní povodně si z bezpečnostních důvodů vyžádaly odstavení teplárny. Problémy jsou i v dopravě.
16. 9. 2024Aktualizováno16. 9. 2024, 20:27|

Olomoucká nemocnice vyrábí z použitých stříkaček palivo pro přerovskou teplárnu

Olomoucká fakultní nemocnice dokáže bezpečně a efektivně zlikvidovat infekční odpad. Začala používat zařízení, díky kterému se odpad zbaví nebezpečných látek, a to přímo v nemocničním areálu. Takto očištěný materiál poté poslouží jako palivo v přerovské teplárně. Sterilizační linka v olomoucké nemocnici dokáže takto zpracovat až 900 tun odpadu ročně.
6. 9. 2024|

Začátek září trhá teplotní rekordy

Řada velmi teplých dnů v Česku pokračuje i po skončení prázdnin. Teplotní rekordy ve středu padly téměř na všech meteorologických stanicích v Česku měřících přes třicet let. Nejtepleji bylo v Doksanech na Litoměřicku, a to 35,4 stupně Celsia. Meteorologové navíc předpokládají, že vlna veder ještě nekončí. Změnu přinese až příští týden.
4. 9. 2024|

Ryby ve vedru umírají kvůli nedostatku kyslíku. Nejvíc nad ránem

V souvislosti s vysokými teplotami ryby nejvíce ohrožuje nedostatek kyslíku. Jeho rozpustnost ve vodě s teplotou klesá a spotřeba rybami se zvyšuje. Klasické přehřátí organismu, jak ho lidé znají u teplokrevných živočichů, u ryb nehrozí. Teplo ale poškozuje ryby jinak, například jsou zranitelnější vůči parazitům. Každý rybí druh přitom začne reagovat při jiné teplotě.
28. 8. 2024|
Doporučujeme

Ruka v tričku je pro komáry téměř neviditelná, ukazuje studie

Komáří navigační systém dokáže poznat potravu na velkou vzdálenost a nesmírně přesně. Jejich „zaměřovač“, který je zavede ke krvi, kombinuje informace obrazové, chemické i teplotní. Tento nesmírně citlivý nástroj teď analyzovali vědci v nové studii. Popsali také, jak se člověk může „zahalit do pláště neviditelnosti“, aby komářímu apetitu unikl.
27. 8. 2024|

Meteorologové varují před vedry

Během víkendu se opět očekávají vysoké teploty, v sobotu má být až 35 stupňů. Kvůli suchému a horkému počasí, které bude panovat i v dalších dnech, platí výstraha od sobotní 12. hodiny pro většinu republiky kromě části Libereckého, Královéhradeckého, Olomouckého a Moravskoslezského kraje. V neděli pak bude platit výstraha pro Moravu a Slezsko, na většině území má ale v neděli pršet a meteorologové očekávají i silné bouřky.
23. 8. 2024|

Česko zřejmě čeká letos dosud nejteplejší týden

Česko čeká letos dosud zřejmě nejteplejší týden, teploty budou přes den stoupat nad tropických 30 stupňů Celsia a ve středu se na jižní Moravě dostanou i přes 35 stupňů. Podle dlouhodobé předpovědi bude tento týden pravděpodobně jedním z nejteplejších 33. týdnů v roce od roku 1921. Od úterý přijdou lokální bouřky, které pravděpodobně doprovodí přívalové srážky a možná i menší kroupy. Vyplývá to z předpovědi na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
12. 8. 2024Aktualizováno12. 8. 2024, 18:07|

V týdnu opět přijdou tropy, od čtvrtka se ale zatáhne

Česko má před sebou týden s vysokými teplotami. Často přesáhnou tropických 30 stupňů Celsia. Vedra mají být zejména na východě země. Od čtvrtka se ale zatáhne a přijdou přeháňky, místy i bouřky. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu.
29. 7. 2024Aktualizováno29. 7. 2024, 19:08|

Na jižní Moravě může být v sobotu až 35 stupňů

Velkou část České republiky v sobotu zasáhnou tropické teploty, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Na jižní Moravě, kde je výstraha dokonce s vysokým stupněm nebezpečí, mohou vystoupit až na 35 stupňů Celsia. Kvůli vedru tam hrozí i problémy v železniční dopravě, teplo může roztáhnout koleje.
26. 7. 2024|

Vydatné bouřky zasáhly jih Čech

Při pondělních odpoledních bouřkách na jihu Čech na některých místech vydatně pršelo. Například na šumavském Boubíně spadlo během hodiny čtyřicet milimetrů vody, řekla Eva Houbová z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu. Bouřky zasáhly prakticky celý Jihočeský kraj, během pondělí se vyskytly na většině území. V ostatních částech republiky by bouřky měly být méně intenzivní.
22. 7. 2024Aktualizováno22. 7. 2024, 22:15|

Tepelné ostrovy nemají zázračné řešení. Svá negativa mají i stromy, soláry či klimatizace

Ve městech panují výrazně věší vedra než v přírodě. Řešení tohoto problému je nejen drahé, ale také komplikované – všechny přístupy, jež se využívají, mají i svá negativa.
21. 7. 2024|

Jih Evropy se potí. V Chorvatsku skoro neosvěží ani koupel v moři

Jižní Evropa se potí. Od Španělska přes Itálii až po Balkán, všichni řeší čtyřicetistupňová vedra. Třeba v Chorvatsku skoro nepomůže ani koupel v moři. Jadran je o pět stupňů teplejší, než je průměr.
18. 7. 2024|

Městské tepelné ostrovy zhoršují dopady veder. Trpí hlavně senioři

Města mají problém se během letních nocí přirozeně ochlazovat, neboť se skládají z umělých povrchů, jako je beton či asfalt, které se ve dne nahřívají. To může být problematické, jelikož vyšší teploty zatěžují lidský organismus, ale také zeleň, upozorňuje klimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR. Nicméně takzvané městské tepelné ostrovy, tedy zástavby, které zadržují více tepla, mohou být naopak prospěšné v zimě.
16. 7. 2024|

Praze dlužíme rekonstrukci Václavského náměstí, říká Hlaváček

Praha je krásné historické město. A to je z hlediska akumulace tepla zároveň nevýhoda, uvedl náměstek primátora hlavního města Petr Hlaváček (STAN) v Interview ČT24. Adaptační strategie k ochlazování metropole mají podle něj delší časovou prodlevu, skutečně významné projekty stojí prostředky a čas. Kromě vysazování zeleně je v plánu také ekologické zemědělství na pozemcích Prahy. Hlaváček vedle toho v rozhovoru mluvil o rekonstrukci obchodního domu Máj. „Přijde mi nešťastné, že přestože je dohoda, že se jedná o památku, interiér se úplně zkazí.“ V případě Václavského náměstí zmínil, že jde o místo, kterým šly a pořád jdou dějiny, a rekonstrukci „Praze dlužíme“. Rozhovor vedl moderátor Daniel Takáč.
12. 7. 2024|

Smrky končí, nastupují cedry. Teplejší podnebí a dlouhodobá sucha mění městskou zeleň

Místo lípy jinan, místo smrku cedr. Česká města mění kvůli teplu a suchu složení zeleně. Cedry přibývají například v Olomouci, stromy z Dálného východu zase ve Zlíně. Podle měst, která ČT oslovila, nezvládají pro Česko běžné lípy, smrky nebo duby čím dál intenzivnější horka a sucha. Města proto musí hledat alternativy.
5. 7. 2024|